Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2018

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Deri Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Deri Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Deri Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı 

Deri ve lif teknolojisi programının amacı deri, pamuk ve yünün işlenmesi ile ilgili teknolojiyi geliştirme alanında çalışacak insangücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Deri ve lif teknolojisi programında fizik, kimya, biyoloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka lif bitkileri, hayvansal lifler, bitkisel lifler, madensel lifler, sentetik lifler, kürk hayvanları ve yetiştirilmesi, büyükbaş hayvan derilerinin işlenmesi konuları ile ilgili dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Deri ve lif teknolojisi alanında çalışacak kimselerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırmaya meraklı, yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Deri ve lif teknolojisi bölümünü bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Deri ve lif teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi tarımsal bir ürün olan derinin, hammadde durumundan işlenmiş deri haline gelinceye kadar geçirdiği işlemleri ve ürünün pazarlanmasını planlar; başta deri olmak üzere yün, pamuk ve sentetik liflerin değerlendirilmesine yönelik teknolojilerin geliştirilmesi için araştırmalar yapar.

Çalışma Alanları

Deri ve lif teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisleri özel sektöre ait deri işletmelerinde, kamu sektörüne ait deri ve lif işleme fabrikalarında çalışabilirler.

Deri Mühendisliği Nedir, Deri Mühendisliği Ne İş Yapar, Deri Mühendisliği Maaşları, Deri Mühendisliği İş İmkanları, Deri Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Deri Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Deri Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Deri Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Deri Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Deri Mühendisliği Tanıtımı, Deri Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Deri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Deri Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Deri Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Deri Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hayat_Güzel dedi ki:

  Çiçeği burnunda bir mezunum. Son sınıfta biraz telaşlıydım mezun olunca napacağım, hangi işe gireceğim diye. Mezun olur olmaz danışman hocam istanbulda bir deri firması yetiştirmek üzere deri mühendisi arıyormuş dedi, ben de gidip görüştüm. Önce biraz korktum ama patron ve müdür tatlı insanlardı şansıma. Bana şunu dediler “3 tane deri mühendisi istemiştik hocanızdan ama sadece sizi yolladı”. Ben de şaşırdım. Gidip hocama sordum, işsiz mezun olmadığını bu sebeple firmalara mezun gönderemediklerini söyledi. Hangi bölümde böyle bir olay vardır ki? Yeni gelecek olan arkadaşlara bu olayı anlatmak istedim. Umarım faydalı olmuşumdur.

 2. Aylin dedi ki:

  Bazı kişilerin maksatlı olarak, aynı ifadeler ve farklı isimlerle farklı sitelerde olumsuz yorum yapmaları sebebiyle dayanamayıp yazmak istedim.
  Öncelikle, kendisini geliştiremeyen kişiler hangi bölümden mezun olurlarsa olsunlar başarılı olamazlar.
  Arkadaşlar, Deri Mühendisliği Bölümü Türkiye’deki tek bölüm ve sadece 20 öğrenci kontenjanına sahip.
  Diğer mühendislik dallarında her yıl binlerce mühendis mezun oluyor. İşletme, İktisat’tan her yıl on binlerce mezun çıkıyor.
  İş bulamıyorlar veya asgari ücretle çalışıyorlar. Tanıdığım onlarca arkadaşım, farklı mühendislik dallarından mezun ve evinde oturuyor.
  Deri Mühendisliği Bölümü mezunları, eğer yabancı dil olayını çözmüşse, iş bulmaması imkansız. Sadece deri fabrikalarında çalışma durumu da yok. Deri ürünleri sektörünün her alanında çalışma imkanı var.
  Son yıllarda mezunlar daha çok ünlü giyim markaları ve ayakkabı firmalarında mühendis olarak işe giriyorlar. Moda tasarım firmalarında çalışan mezun sayısı da az değil.
  Bölümden mezun olup yurt içinde ve yurt dışında çok başarılı olmuş yüzlerce mezun var (Tabi başarılı mezunların boş vakitleri olmadığı için yalan yanlış yorum yazma işleriyle uğraşmıyorlar)
  Bölümde okuyan öğrencilerin birçoğu da yurt dışına eğitime ve staja gidiyor. Böyle bir kişisel gelişim ve tecrübe imkanını diğer bölümlerde zor bulursunuz. Sadece yabancı dil konusunda kendinizi geliştirin.
  Eğer 150-200 bin başarı sıralamasına sahipseniz hiç düşünmeyin yazın. Tabi 150-200 bin başarı sıralamasıyla Boğaziçi ve OTDÜ mühendisliğe girmeyi düşünenlere sözüm yok:))

 3. Beste dedi ki:

  Bende deri mühendisliği öğrencisiyim ve bölümümden oldukça memnunum.Yukarı da bazı saçma yorum yapan arkadaşların dediklerini kaale almayın.Diğer bölümler de çok fazla öğrenci var ve onlar arasından seçilip Erasmusa gitme imkânınız olmuyor.Yurtdışı imkanları bu kadar fazla olan başka bir bölüm yok.Erasmus dışında Mevlana programı,İaste programı,Stahl kampüste eğitim fırsatı, Erasmus yaz stajı..Bu sektörde çalışmak ve iyi paralar almak için İngilizce şart.İngilizce bildikten sonra gerisi geliyor zaten.İlk etapta diğer sektörlerde de olduğu gibi tabiki de yüksek maaşla başlamıyoruz.Ama işi öğrendikten sonra ünlü markaların aradığı isimler haline geliyoruz.Bence buradan mezun olan herkes bunun farkında tek sorun direk fazla miktarda para kazanmak.Kokuya gelince evet eskiden bir kokusu vardı fakat gelişen teknoloji ile o kokunun önüne geçiliyor.Sadece iyi bir araştırmadan sonra bu olanakların gerçekten olduğunu göreceksiniz…

 4. Hexavalent Chrome dedi ki:

  Şu an 3. sınıf öğrencisiyim. Çevremdekilerin tavsiyesiyle bu bölümü seçtim ve son derece memnun kaldım. Biraz kafanız çalışıyorsa rahatlıkla bu bölümü bitirebilirsiniz. Yurt dışı imkanları çok yüksek. Türkiyedeki bu alanda eğitim veren tek üniversite durumda. İş imkanları da kendinizi donamlı biri haline getirirseniz yüksek seviyede.

 5. M.Ali dedi ki:

  Ben deri muh. okuyan 3. Sınıf öğrencisiyim. Öğrenci olarak okulu değerlendirirsek derslerimizden zor dersler illaki var ama biraz çalışmayla yapılmayacak ders yok hiçbir yerde. Bazı arkadaşlar işsizlik sorunu, boşa geçen 4 yıl felan yazmışlar lakin bunlar kendi başarısızlıklarından başka birşey değil benim gözümde. Deri mühendisligi masa başı iş isteyenler için pek uygun olmaya bilir ve baya emek ve gerçekten mühendislik isteyen bir bölüm. Elinizdeki malzemeler ile “şaheserler” yarattığınız bir meslek. Hele ki İngilizce niz varsa kesinlikle boş kalma ihtimalinizi bir yana bırakın sizi almak için şirketler sıraya girer. Bölüm olarak da öğrenci sayısının az olması bizim açımızdan gayet güzel çünkü her mezunun kıymeti daha da artacak :). Ayrıca yurtdışı programlarindan (Erasmus, Mevlana vs) yararlanmak isteyen, gezip tozmak isteyen varsa da her sene neredeyse isteyen herkesi yollayabilen bir bölüm. Ben kendim bunlardan yararlanmadim ama sırf gezip tozmak için okulu uzatmayı bile düşünüyorum. Kısacası zevkli, eğlenceli ve çok aktif olan bir bölüm. Hoca ve öğrencilerin iç içe olduğu, moda tasarım yarışmalarından mangal paintball etkinliklerine kadar her türlü ders araştırma eğlencenin bir arada olduğu bir bölüm.. uzun lafın kısası bu bölüme gelip de sevmeyecek insan pek tanımıyorum en azından zevk almayan olmayacaktır. Bir daha ki yorumumu da seneye Barcelona’dan yazarım InşAllah

 6. Simay dedi ki:

  Bu bölüm mezunuyum. Tercih yapacak olan arkadaşlara samimiyetle öneririm. Ben mezun olduğum sene hemen iş buldum hem de istediğim ayakkabı alanında. Şimdi deri ayakkabı ihracatı yapan bir firmada üretimden sorumluyum. İngilizcem de fena değildi belki o sebeple kolay iş bulabildim sektörde. Sınıf arkadaşlarımdan da daha iyi yerlere gelenler var. Ayakkabı sektöründe yurtdışında çalışan irtibatta olduğum deri mühendisi arkadaşlarım var. Kısacası eğer çalışmak ama gerçekten çalışmak istiyorsanız iş bulma anlamında en sıkıntısız sektör diyebilirim. Tercih sizin.

 7. Ebru dedi ki:

  Deri mühendisliği akıllı olanlara çok büyük fırsatlar sunan bir bölüm. Kontenjana takılmayın Başka üniversitelerde gıda mühendisliği tekstil mühendisliği kontenjanlarıda hep boş. Deri mühendisliği okurken yabancı dilinizi geliştirirseniz direk yurtdışı bağlantılı çalışırsınız. Maaşınızı dövizle alırsınız. Fakat kendinizi geliştirmeyip ezberleye ezberleye okulu bitirirseniz tabiki işsiz kalacaksınız. Bir deri mühendisi olarak bir araştırma yaptım. hep aynı kişilerin aynı nicklerle saçma sapan yorumlar yaptığını gördüm. Bu kişiler okurken hiç kendini geliştirmemiş tipler, sonrada iş yok diyorlar. Bu bölüm akıllı olursanız kısa sürede zengin olacağınız bir bölüm.

 8. Mahmut Akın dedi ki:

  Sakın bulaşmayın hayatınızın hatasını yaparsınız iyi söylenen her şey bölüme öğrenci kazandırmak için.

 9. Ahmet Gokden dedi ki:

  Arkadaşlar sakın yazmayın gidin işletme iktisat okuyun . Bölüm o kadar kötü ki öğrenci bulamıyor.

 10. Ahmet dedi ki:

  Deri mühendisliği okuyacağınıza okumayın daha iyi hiç olmazsa 5 seneniz boşa gitmez.İş olanağı yok.

 11. Doğan Yurdan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar 2011 deri mühendisliği mezunuyum.Deri mühendisliği mezunu arkadaşlarımın yüzde doksanı bu işi yapmıyor sektör mühendislerin çalışmasına uygun değil ve maaşlar çok düşük ayrıca iş yok memur olma şansınız veya akademisyen olma şansınız yok.Diğer deri mühendisleri gibi bende çok pişmanım lütfen bu bölümü yazmadan çok iyi araştırın hayatınızı karartmayın

 12. merve dedi ki:

  deri mühendisi atama durumları nasıl kpss falan?

 13. Behzat Bitlisli dedi ki:

  Türkiye’de sadece Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan Deri Mühendisliği Bölümü’nün temeli E.Ü. Ziraat Fakültesi bünyesinde 1960 yılında kurulan “Lif Teknolojisi Kürsüsü” ne dayanmaktadır. İlerleyen dönemlerde bölüm sırasıyla; “Tekstil Maddeleri ve Deri Teknolojisi Kürsüsü”, “Deri ve Lif Teknolojisi Anabilimdalı”, “Deri Teknolojisi Bölümü” ve 1999 yılında Mühendislik Fakültesine bağlanarak “Deri Mühendisliği Bölümü”‘ne dönüştürülmüştür. Bölüm halen ülkemizde, Deri Mühendisliği alanında Lisans ve Lisansüstü düzeyde eğitim veren tek akademik kuruluştur.

  Deri Mühendisliği Bilimi, ana girdisi ve üretim teknolojileri bakımından; biyoloji, histoloji, mikrobiyoloji, biyoteknoloji, kimya, çevre, makine, bilgisayar ve benzeri birçok bilim dalını kapsaması nedeniyle çok disiplinli bir karakter arz etmektedir. Ayrıca; tasarım ve moda konuları da deri mühendisliği kapsamının başka bir boyutunu oluşturmaktadır.

  Deri Mühendisliği bölümünün eğitim hedefi; dünya deri ve deri mamulleri sanayinin ihtiyacı olan yüksek standartlara sahip mühendisleri yetiştirmektir. Bu kapsamda; mamul deri tiplerinin üretimini ve modifikasyonunu gerçekleştirebilen, tüm fiziksel ve kimyasal kontrolleri yapabilen, yeni teknik ve teknolojileri geliştirebilen, modaya uygun yeni ürün tasarımı yapabilen mühendislerin mezun edilmesi amaçlanmaktadır. Ayakkabı tasarımı ve üretimi, deri konfeksiyon konuları da Bölümün ders kapsamındadır.

  Eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca 1 yıl süreli “İngilizce Hazırlık Programı” uygulanır.Deri Mühendisliği eğitimi; Mühendislik Fakültesi temel eğitim prensiplerini kapsayan mühendislik dersleri ile mesleki ders ve uygulamalardan oluşan bir programa sahiptir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programları Bologna kriterleri uyarınca düzenlenmiştir. Bir yılı seçmeli yabancı dil ve dört yıl lisans eğitimini içeren program toplam 240 AKTS ve 160 kredi/saatten oluşmaktadır. Temel mühendislik dersleri tüm program içinde %40 dolayında bir paya sahip olup, geri kalan kısım ise mesleki dersler ve uygulamalardan oluşmaktadır. Öğrenciler eğitimlerinin 6. yarıyılı sonunda; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, deri ürünleri tasarımı ve moda kuruluşlarında, AR-GE merkezleri ve laboratuvarlarda 4 hafta süre ile staj yapmak mecburiyetindedir. Bitirme tezlerini araştırma ve incelemeye yönelik hazırlayan öğrenciler, bölümdeki mevcut laboratuvarlardan yararlanmaktadır.

  Türkiye’deki tek, dünya üzerinde ise deri ve ayakkabı sanayine yönelik eğitim veren birkaç akademik kurumdan biri olması sebebiyle, bölüm mezunları yurt içinde ve yurt dışında yüksek iş bulma imkanına sahiptir. Özellikle iyi derecede en az bir yabancı dil bilenler yüksek ücretlerle iş bulabilmektedirler.

  Bu bölüme yurt dışından eğitim için öğrenciler de geldiği için uluslar arası bir bölüm niteliğindedir. Mezunlar sadece deri ve ayakkabı üretiminde değil, aynı zamanda moda ve tasarım alanlarında da kendilerini geliştirerek kariyer yapma imkanına sahiptir.

  Deri mühendisleri Türkiye’deki ve yurt dışındaki; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri tasarımı ve moda kuruluşlarında, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, ar-ge kuruluşları ve laboratuvarlarda ve sektörel danışmanlık firmalarında çalışma olanaklarına sahiptir.

  Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilmektedir.

Yorum Yaz