Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Deri Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Deri Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Deri Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

NEDEN DERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ?

 • Deri ve Deri Ürünleri (giysiden ayakkabı ve çantaya, otomotiv ve mobilya döşemesinden dekoratif tasarımlara kadar) oldukça büyük ve zengin bir sanayi dalıdır.
 • Bu alanda eğitim almış mühendisler Türk ve Dünya Deri Sanayi tarafından yüksek talep görmektedir.
 • Ege Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Deri Mühendisliği Bölümü, Türkiye’deki tek, dünya üzerinde ise bu alanda eğitim veren birkaç akademik kurumdan biridir. Dolayısıyla mezunlarımız yurt içinde ve yurt dışında yüksek iş bulma imkanına sahiptir.
 • Yurt dışındaki eğitim kurumları ve sanayi kuruluşlarıyla yapılan işbirlikleri, bölüme uluslararası bir nitelik kazandırmaktadır. Çok sayıda öğrenci, eğitimlerinin bir kısmını ve stajlarını yurt dışında yapmaktadır.
 • Lisans ve lisansüstü öğrencileri LLP Erasmus programı kapsamında AB üyesi Ülkelerden, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Danimarka’ da anlaşması bulunan üniversitelerde bir veya iki yarıyıl eğitim alma ve 3-12 ay mesleki staj yapma imkanına sahiptir.
 • Bölüm, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara, sanayicilerle öğrencileri buluşturan çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede öğrenciler, kariyerlerinin temelini oluşturacak bilgi, görgü ve bağlantılara sahip olabilmektedir.
 • Öğrencilerin, yan dal ve çift ana dal programları kapsamında, mühendislik fakültesinin diğer bölümlerinde eğitim alma ve ikinci bir diplomaya sahip olma imkanları bulunmaktadır.
 • Çeşitli sosyal ve kişisel gelişim etkinlikleri sayesinde, öğrenciler iş hayatına avantajlı bir başlangıç yapmaktadır.

 

DERİ MÜHENDİSLERİNİN ÇALIŞMA ALANLARI

Türkiye’nin ilk ve tek, dünya üzerinde ise bu alanda eğitim veren birkaç akademik kurumundan biridir. Bölüme her yıl sadece 20 öğrenci kabul edilmektedir. Dolayısıyla, Deri Mühendisliği Bölümü mezunları yurt içinde ve yurt dışında yüksek iş bulma olanağına sahiptir.

Deri Mühendisleri Türkiye’deki ve yurt dışındaki;

 • Deri fabrikalarında,
 • Kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda,
 • Deri konfeksiyon işletmelerinde,
 • Deri ürünleri tasarımı ve moda kuruluşlarında,
 • Ayakkabı tasarımı ve üretimi yapan firmalarda,
 • Suni deri fabrikalarında,
 • Mağaza zincirleri ve markaların satın alma departmanlarında,
 • AR-GE kuruluşları ve Laboratuvarlarda,
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında,
 • Sektörel danışmanlık firmalarında çalışma olanaklarına sahiptir.

Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapma imkanları bulunmaktadır.

MEZUNLARIN YURT DIŞINDA ÇALIŞTIĞI ÜLKELER

MEZUN MÜHENDİSLERİN İŞ DURUMLARI

DERİ MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ

Deri Mühendisliği eğitimi; Mühendislik Fakültesi temel eğitim prensiplerini kapsayan mühendislik dersleri ile mesleki ders ve uygulamalardan oluşan bir programa sahiptir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programları Bologna kriterleri uyarınca düzenlenmiştir. Bir yılı seçmeli yabancı dil ve dört yıl lisans eğitimini içeren program, toplam 240 AKTS ve 160 kredi/saatten oluşmaktadır. Temel mühendislik dersleri tüm program içinde % 40 dolayında bir paya sahip olup, geri kalan kısım ise mesleki teorik ders ve uygulamalardan oluşmaktadır.

Öğrenciler eğitimlerinin 6. yarıyılı sonunda; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, deri ürünleri tasarımı ve moda kuruluşlarında, AR-GE merkezleri ve laboratuvarlarda 4 hafta süre ile staj yapmak mecburiyetindedir.

Bölüm öğrencileri Mühendislik Fakültesinin diğer bölümlerinde yandal ve çift anadal yapma imkanına sahiptir. Ayrıca, lisans ve ön lisans programlarından Deri Mühendisliği Bölümüne yatay ve dikey geçiş imkanı bulunmaktadır.

Deri Mühendisliği bölümünün eğitim hedefi; dünya deri ve deri mamulleri sanayinin ihtiyacı olan yüksek standartlara sahip mühendisleri yetiştirmektir. Bu kapsamda; mamul deri tiplerinin proses tasarımlarını ve modifikasyonunu gerçekleştirebilen, tüm fiziksel ve kimyasal kontrolleri yapabilen, yeni teknik ve teknolojileri geliştirebilen, modaya uygun yeni ürün tasarımı yapabilen mühendislerin mezun edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, ayakkabı tasarımı ve mühendisliği, deri konfeksiyon dersleri lisans ve lisans üstü düzeyde yürütülmektedir.

 

DERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE SUNULAN

ULUSLARARASI FIRSATLAR

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü Uluslararası alanda önemli projeler ve ikili iş birlikleri yapan, ülkemize bu alanda hizmet veren tek eğitim ve araştırma kurumu olma niteliğini taşımaktadır. Yurt dışındaki eğitim ve araştırma kurumlarıyla yapılan işbirlikleri bölüme uluslararası bir Bölüm olma niteliği kazandırmaktadır.

Erasmus+ Değişim Programı

Deri Mühendisliği Bölümü, Erasmus programı kapsamında 2005-2006 öğretim yılından bu yana lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenci değişim hareketliliğini devam ettirmektedir. Lisans ve lisans üstü öğrencileriErasmus+ programı kapsamında AB üyesi ülkelerden; İspanya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’da anlaşması bulunanüniversitelerde 1 veya 2 yarıyıl eğitim alma ve 3-12 ay mesleki staj yapma imkanına sahiptir.

 

IAESTE / Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği

IASTE kapsamında her yıl 2 öğrenci Almanya’da staj yapma imkanına sahiptir.

 

Mevlana Değişim Programı

Deri Mühendisliği Bölümü’nün Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Zhengzhou Üniversitesi ile gerçekleştirmiş olduğu Mevlana Değişim Programı Protokolü ile; 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren her yıl 4 öğrenci Çin Halk Cumhuriyeti’nde 5 ay süre ile eğitim alma imkanı kazanmıştır.

 

StahlCampus Staj Etkinliği

Hollanda merkezli StahlCompany ile Uluslararası işbirliği çerçevesinde her yıl kış ve yaz dönemlerinde toplam 10 öğrenci tüm masrafları firma tarafından karşılanarak, Waalwijk/Hollanda’da bulunan StahlCampus’te staj yapma imkanına sahiptir.

 

DERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜN ALT YAPI VE FİZİKİ İMKANLARI

Deri Mühendisliği Bölümü, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılından itibaren Ege Üniversitesi kampüsü içerisinde yeni ve modern binasında hizmet vermeye başlamıştır. Yeni binasında; lisans ve lisansüstü teorik dersler için sınıflar, bilgisayar laboratuvarı, teknik çizim salonu, konferans ve toplantı salonları, kütüphane ve öğrenci sosyal alanları bulunmaktadır.

Bölümde; araştırma faaliyetlerinin ve sanayicilerin ihracata yönelik ürünlerinin test ve analizlerinin gerçekleştirildiği deri ve deri ürünlerine yönelik özel olarak tasarlanmış 6 adet ileri teknolojiye sahip laboratuvar bulunmaktadır.

Ayrıca Bölüm, 1246 m2 büyüklüğünde kapsamlı bir makine parkuru bulunan Türkiye’deki tek araştırma-uygulama işletmesi ve arıtma tesisine sahiptir.

 

2017 YILI İÇİN DERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖSYM BİLGİLERİ

Genel Kontenjan 15
Okul Birincisi Kontenjanı 1
Toplam Kontenjan 16
2017 Tavan Puan 339.14
2017 Taban Puan
İlk Yerleşme Oranı % 25,0

Deri Mühendisliği Nedir, Deri Mühendisliği Ne İş Yapar, Deri Mühendisliği Maaşları, Deri Mühendisliği İş İmkanları, Deri Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Deri Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Deri Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Deri Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Deri Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Deri Mühendisliği Tanıtımı, Deri Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Deri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Deri Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Deri Mühendisliği İş Bulma Durumu

Kaynak: Ege Üniversitesi

> Deri Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hayat_Güzel dedi ki:

  Çiçeği burnunda bir mezunum. Son sınıfta biraz telaşlıydım mezun olunca napacağım, hangi işe gireceğim diye. Mezun olur olmaz danışman hocam istanbulda bir deri firması yetiştirmek üzere deri mühendisi arıyormuş dedi, ben de gidip görüştüm. Önce biraz korktum ama patron ve müdür tatlı insanlardı şansıma. Bana şunu dediler “3 tane deri mühendisi istemiştik hocanızdan ama sadece sizi yolladı”. Ben de şaşırdım. Gidip hocama sordum, işsiz mezun olmadığını bu sebeple firmalara mezun gönderemediklerini söyledi. Hangi bölümde böyle bir olay vardır ki? Yeni gelecek olan arkadaşlara bu olayı anlatmak istedim. Umarım faydalı olmuşumdur.

 2. Aylin dedi ki:

  Bazı kişilerin maksatlı olarak, aynı ifadeler ve farklı isimlerle farklı sitelerde olumsuz yorum yapmaları sebebiyle dayanamayıp yazmak istedim.
  Öncelikle, kendisini geliştiremeyen kişiler hangi bölümden mezun olurlarsa olsunlar başarılı olamazlar.
  Arkadaşlar, Deri Mühendisliği Bölümü Türkiye’deki tek bölüm ve sadece 20 öğrenci kontenjanına sahip.
  Diğer mühendislik dallarında her yıl binlerce mühendis mezun oluyor. İşletme, İktisat’tan her yıl on binlerce mezun çıkıyor.
  İş bulamıyorlar veya asgari ücretle çalışıyorlar. Tanıdığım onlarca arkadaşım, farklı mühendislik dallarından mezun ve evinde oturuyor.
  Deri Mühendisliği Bölümü mezunları, eğer yabancı dil olayını çözmüşse, iş bulmaması imkansız. Sadece deri fabrikalarında çalışma durumu da yok. Deri ürünleri sektörünün her alanında çalışma imkanı var.
  Son yıllarda mezunlar daha çok ünlü giyim markaları ve ayakkabı firmalarında mühendis olarak işe giriyorlar. Moda tasarım firmalarında çalışan mezun sayısı da az değil.
  Bölümden mezun olup yurt içinde ve yurt dışında çok başarılı olmuş yüzlerce mezun var (Tabi başarılı mezunların boş vakitleri olmadığı için yalan yanlış yorum yazma işleriyle uğraşmıyorlar)
  Bölümde okuyan öğrencilerin birçoğu da yurt dışına eğitime ve staja gidiyor. Böyle bir kişisel gelişim ve tecrübe imkanını diğer bölümlerde zor bulursunuz. Sadece yabancı dil konusunda kendinizi geliştirin.
  Eğer 150-200 bin başarı sıralamasına sahipseniz hiç düşünmeyin yazın. Tabi 150-200 bin başarı sıralamasıyla Boğaziçi ve OTDÜ mühendisliğe girmeyi düşünenlere sözüm yok:))

 3. Beste dedi ki:

  Bende deri mühendisliği öğrencisiyim ve bölümümden oldukça memnunum.Yukarı da bazı saçma yorum yapan arkadaşların dediklerini kaale almayın.Diğer bölümler de çok fazla öğrenci var ve onlar arasından seçilip Erasmusa gitme imkânınız olmuyor.Yurtdışı imkanları bu kadar fazla olan başka bir bölüm yok.Erasmus dışında Mevlana programı,İaste programı,Stahl kampüste eğitim fırsatı, Erasmus yaz stajı..Bu sektörde çalışmak ve iyi paralar almak için İngilizce şart.İngilizce bildikten sonra gerisi geliyor zaten.İlk etapta diğer sektörlerde de olduğu gibi tabiki de yüksek maaşla başlamıyoruz.Ama işi öğrendikten sonra ünlü markaların aradığı isimler haline geliyoruz.Bence buradan mezun olan herkes bunun farkında tek sorun direk fazla miktarda para kazanmak.Kokuya gelince evet eskiden bir kokusu vardı fakat gelişen teknoloji ile o kokunun önüne geçiliyor.Sadece iyi bir araştırmadan sonra bu olanakların gerçekten olduğunu göreceksiniz…

 4. Hexavalent Chrome dedi ki:

  Şu an 3. sınıf öğrencisiyim. Çevremdekilerin tavsiyesiyle bu bölümü seçtim ve son derece memnun kaldım. Biraz kafanız çalışıyorsa rahatlıkla bu bölümü bitirebilirsiniz. Yurt dışı imkanları çok yüksek. Türkiyedeki bu alanda eğitim veren tek üniversite durumda. İş imkanları da kendinizi donamlı biri haline getirirseniz yüksek seviyede.

 5. M.Ali dedi ki:

  Ben deri muh. okuyan 3. Sınıf öğrencisiyim. Öğrenci olarak okulu değerlendirirsek derslerimizden zor dersler illaki var ama biraz çalışmayla yapılmayacak ders yok hiçbir yerde. Bazı arkadaşlar işsizlik sorunu, boşa geçen 4 yıl felan yazmışlar lakin bunlar kendi başarısızlıklarından başka birşey değil benim gözümde. Deri mühendisligi masa başı iş isteyenler için pek uygun olmaya bilir ve baya emek ve gerçekten mühendislik isteyen bir bölüm. Elinizdeki malzemeler ile “şaheserler” yarattığınız bir meslek. Hele ki İngilizce niz varsa kesinlikle boş kalma ihtimalinizi bir yana bırakın sizi almak için şirketler sıraya girer. Bölüm olarak da öğrenci sayısının az olması bizim açımızdan gayet güzel çünkü her mezunun kıymeti daha da artacak :). Ayrıca yurtdışı programlarindan (Erasmus, Mevlana vs) yararlanmak isteyen, gezip tozmak isteyen varsa da her sene neredeyse isteyen herkesi yollayabilen bir bölüm. Ben kendim bunlardan yararlanmadim ama sırf gezip tozmak için okulu uzatmayı bile düşünüyorum. Kısacası zevkli, eğlenceli ve çok aktif olan bir bölüm. Hoca ve öğrencilerin iç içe olduğu, moda tasarım yarışmalarından mangal paintball etkinliklerine kadar her türlü ders araştırma eğlencenin bir arada olduğu bir bölüm.. uzun lafın kısası bu bölüme gelip de sevmeyecek insan pek tanımıyorum en azından zevk almayan olmayacaktır. Bir daha ki yorumumu da seneye Barcelona’dan yazarım InşAllah

 6. Simay dedi ki:

  Bu bölüm mezunuyum. Tercih yapacak olan arkadaşlara samimiyetle öneririm. Ben mezun olduğum sene hemen iş buldum hem de istediğim ayakkabı alanında. Şimdi deri ayakkabı ihracatı yapan bir firmada üretimden sorumluyum. İngilizcem de fena değildi belki o sebeple kolay iş bulabildim sektörde. Sınıf arkadaşlarımdan da daha iyi yerlere gelenler var. Ayakkabı sektöründe yurtdışında çalışan irtibatta olduğum deri mühendisi arkadaşlarım var. Kısacası eğer çalışmak ama gerçekten çalışmak istiyorsanız iş bulma anlamında en sıkıntısız sektör diyebilirim. Tercih sizin.

 7. Ebru dedi ki:

  Deri mühendisliği akıllı olanlara çok büyük fırsatlar sunan bir bölüm. Kontenjana takılmayın Başka üniversitelerde gıda mühendisliği tekstil mühendisliği kontenjanlarıda hep boş. Deri mühendisliği okurken yabancı dilinizi geliştirirseniz direk yurtdışı bağlantılı çalışırsınız. Maaşınızı dövizle alırsınız. Fakat kendinizi geliştirmeyip ezberleye ezberleye okulu bitirirseniz tabiki işsiz kalacaksınız. Bir deri mühendisi olarak bir araştırma yaptım. hep aynı kişilerin aynı nicklerle saçma sapan yorumlar yaptığını gördüm. Bu kişiler okurken hiç kendini geliştirmemiş tipler, sonrada iş yok diyorlar. Bu bölüm akıllı olursanız kısa sürede zengin olacağınız bir bölüm.

 8. Mahmut Akın dedi ki:

  Sakın bulaşmayın hayatınızın hatasını yaparsınız iyi söylenen her şey bölüme öğrenci kazandırmak için.

 9. Ahmet Gokden dedi ki:

  Arkadaşlar sakın yazmayın gidin işletme iktisat okuyun . Bölüm o kadar kötü ki öğrenci bulamıyor.

 10. Ahmet dedi ki:

  Deri mühendisliği okuyacağınıza okumayın daha iyi hiç olmazsa 5 seneniz boşa gitmez.İş olanağı yok.

 11. Doğan Yurdan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar 2011 deri mühendisliği mezunuyum.Deri mühendisliği mezunu arkadaşlarımın yüzde doksanı bu işi yapmıyor sektör mühendislerin çalışmasına uygun değil ve maaşlar çok düşük ayrıca iş yok memur olma şansınız veya akademisyen olma şansınız yok.Diğer deri mühendisleri gibi bende çok pişmanım lütfen bu bölümü yazmadan çok iyi araştırın hayatınızı karartmayın

 12. merve dedi ki:

  deri mühendisi atama durumları nasıl kpss falan?

 13. Behzat Bitlisli dedi ki:

  Türkiye’de sadece Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan Deri Mühendisliği Bölümü’nün temeli E.Ü. Ziraat Fakültesi bünyesinde 1960 yılında kurulan “Lif Teknolojisi Kürsüsü” ne dayanmaktadır. İlerleyen dönemlerde bölüm sırasıyla; “Tekstil Maddeleri ve Deri Teknolojisi Kürsüsü”, “Deri ve Lif Teknolojisi Anabilimdalı”, “Deri Teknolojisi Bölümü” ve 1999 yılında Mühendislik Fakültesine bağlanarak “Deri Mühendisliği Bölümü”‘ne dönüştürülmüştür. Bölüm halen ülkemizde, Deri Mühendisliği alanında Lisans ve Lisansüstü düzeyde eğitim veren tek akademik kuruluştur.

  Deri Mühendisliği Bilimi, ana girdisi ve üretim teknolojileri bakımından; biyoloji, histoloji, mikrobiyoloji, biyoteknoloji, kimya, çevre, makine, bilgisayar ve benzeri birçok bilim dalını kapsaması nedeniyle çok disiplinli bir karakter arz etmektedir. Ayrıca; tasarım ve moda konuları da deri mühendisliği kapsamının başka bir boyutunu oluşturmaktadır.

  Deri Mühendisliği bölümünün eğitim hedefi; dünya deri ve deri mamulleri sanayinin ihtiyacı olan yüksek standartlara sahip mühendisleri yetiştirmektir. Bu kapsamda; mamul deri tiplerinin üretimini ve modifikasyonunu gerçekleştirebilen, tüm fiziksel ve kimyasal kontrolleri yapabilen, yeni teknik ve teknolojileri geliştirebilen, modaya uygun yeni ürün tasarımı yapabilen mühendislerin mezun edilmesi amaçlanmaktadır. Ayakkabı tasarımı ve üretimi, deri konfeksiyon konuları da Bölümün ders kapsamındadır.

  Eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca 1 yıl süreli “İngilizce Hazırlık Programı” uygulanır.Deri Mühendisliği eğitimi; Mühendislik Fakültesi temel eğitim prensiplerini kapsayan mühendislik dersleri ile mesleki ders ve uygulamalardan oluşan bir programa sahiptir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programları Bologna kriterleri uyarınca düzenlenmiştir. Bir yılı seçmeli yabancı dil ve dört yıl lisans eğitimini içeren program toplam 240 AKTS ve 160 kredi/saatten oluşmaktadır. Temel mühendislik dersleri tüm program içinde %40 dolayında bir paya sahip olup, geri kalan kısım ise mesleki dersler ve uygulamalardan oluşmaktadır. Öğrenciler eğitimlerinin 6. yarıyılı sonunda; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, deri ürünleri tasarımı ve moda kuruluşlarında, AR-GE merkezleri ve laboratuvarlarda 4 hafta süre ile staj yapmak mecburiyetindedir. Bitirme tezlerini araştırma ve incelemeye yönelik hazırlayan öğrenciler, bölümdeki mevcut laboratuvarlardan yararlanmaktadır.

  Türkiye’deki tek, dünya üzerinde ise deri ve ayakkabı sanayine yönelik eğitim veren birkaç akademik kurumdan biri olması sebebiyle, bölüm mezunları yurt içinde ve yurt dışında yüksek iş bulma imkanına sahiptir. Özellikle iyi derecede en az bir yabancı dil bilenler yüksek ücretlerle iş bulabilmektedirler.

  Bu bölüme yurt dışından eğitim için öğrenciler de geldiği için uluslar arası bir bölüm niteliğindedir. Mezunlar sadece deri ve ayakkabı üretiminde değil, aynı zamanda moda ve tasarım alanlarında da kendilerini geliştirerek kariyer yapma imkanına sahiptir.

  Deri mühendisleri Türkiye’deki ve yurt dışındaki; deri fabrikalarında, kimyasal madde üreten ve pazarlayan firmalarda, deri tasarımı ve moda kuruluşlarında, deri konfeksiyon işletmelerinde, ayakkabı fabrikalarında, suni deri fabrikalarında, ar-ge kuruluşları ve laboratuvarlarda ve sektörel danışmanlık firmalarında çalışma olanaklarına sahiptir.

  Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilmektedir.

Yorum Yaz