Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Denizcilik İşletmelerinin teknik kadroları ile Sosyal Bilimler eğitim görmüş işletmeci kadrolar arasındaki ilişkiyi kurabilecek formasyonlara sahip yönetici elemanları yetiştirme amacına yöneliktir. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisleri, deniz işletme şirketlerinde, liman ve liman işletme kuruluşlarında, uluslararası sulardaçalışan acenta ve şirketlerde, denizcilikle ilgili sigorta ve finans kuruluşlarında, belli staj dönemi sonucunda kaptan ve Gemi Makine Mühendisi olarak gemilerde, denizcilikle ilgili her türlü alanda çalışabilirler.

Programın Amacı: Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünün amacı hem denizde güverte ve makine zabiti hem de denizcilik acentalarında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği bölümündeki öğrenciler 1. sınıfın sonunda üç anabilim dalından birine ayrılmaktadır. Bunlar gemi yönetim mühendisliği (güverte) gemi makineleri işletme mühendisliği ve deniz ulaştırma işletme mühendisliğidir. Birinci yıl matematik, fizik, kimya, bilgisayar programlama, gemi mühendisliğine giriş, deniz, örf, adet ve liderlik, malzeme bilgisi gibi dersler okutulur, ikinci sınıftan itibaren okutulan dersler, dallarına göre, kısaca şunlardır:

Gemi Yönetim Mühendisliği (Güverte): Bu dalda küresel trigonometri, vardiya esasları, termodinamik, pusula bilgisi, elektronik seyir yardımcıları, deniz meteorolojisi ve oseanagrafi, gemi manevrası; Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (makine) dalında, ısı iletimi, dinamik, hidrolik gemi makineleri bakımı, otomatik kontrol, takım tezgahları, gemi inşaatı gibi dersler okutulur. Termodinamik, elektronik gibi dersler bu iki programda ortaktır. Gemi makineleri işletme mühendisliği (işletme) dalında işletme hukuku, muhasebe ilişkileri, ekonomik coğrafya, ulaştırma mühendisliği, işletme yönetimi ve organizasyonu istatistik ve olasılık, pazarlama ilkeleri, deniz ulaştırma ekonomisi, deniz sigortacılığı, denizcilikte yatırım gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünün alt dallarına ayrılacaklar için gereken nitelikler de ayrı ayrı verilmiştir: Gemi yönetimi mühendisliği dalına ayrılmak isteyenlerin matematiğe özellikle geometriye ve fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı, bedence sağlam ve güçlü açık havada ve denizde yaşamaktan hoşlanan ailesinden uzak kalabilen, başkalarını yönetebilen çok dikkatli ve sabırlı; (gemi makineleri) işletme mühendisliğinde okumak isteyenlerin matematiğe ve fiziğe, özellikle mekanik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, denizde ve kapalı ortamlarda çalışmaktan sıkılmayan bedence sağlam, güçlü, ve dikkatli kimseler olmaları gerekmektedir. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği dalında okumak isteyenlerin matematiğe ve sosyal bilimlere özellikle hukuk ve ekonomiye ilgili, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen ve sistemli çalışabilen kimseler olmaları gerekir. Bu dalda başarılı olmak için iyi derecede İngilizce bilmek gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu üç daldan mezun olanların hepsine “Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Lisans Diploması” verilmekte ve diplomada dal adı belirtilmektedir. Güverte zabiti olarak çalışacak mezunlar 4. Kaptan olarak işe başlayarak, belli hizmet dönemlerinden sonra kaptanlığa (süvariliğe) kadar yükselirler. Gemide bulunan her kaptanın belli görevleri vardır. Bunlar genellikle her gün köprü üstünde 8 saat değişmeli olarak vardiya tutmak ve geminin güvenli biçimde seyrini, limanlara yanaşıp geminin yükünü boşaltmasını ve yeni yük almasını sağlamaktır. Makine zabiti olarak çalışacak mezunlar 4. makine zabiti olarak işe başlayarak, belli hizmet dönemlerinden sonra 1. makine zabitliğine (baş mühendisliğe) kadar yükselirler. Genel olarak yaptıkları işler, her gün 8 saat makine dairesine değişmeli olarak nöbet tutmak, makinelerde çıkabilecek aksaklıkları saptayıp onarmak, gemideki tüm makine donanımının bakımına yapmak ve düzenli olarak işleyişini sağlamaktır. Çalışma ortamı kapalı ve gürültülüdür. Deniz ulaştırma işletme mühendisi olarak çalışacak olanlar denizcilikle ilgili firmalarda yatırımları değerlendirme, gemilerin ve yüklerinin sigorta işlemleri, limanlarda yüklenen veya boşaltılan mallarla ilgili işlemleri, uluslararası iş yapan firmalarda gemilere yük, yüke gemi bulunması gibi işleri yürütürler.

Çalışma Alanları Deniz ulaştırma işletme mühendisleri Ulaştırma Bakanlığına veya özel sektöre ait denizcilik kuruluşlarında görev alırlar. Denizde görev yapacak elemanlar için iş bulma sansı çok yüksektir. Karada çalışacakların iş bulma ve ilerleme olanakları iyi İngilizce bilmeye ve mesleki ehliyete bağlıdır. Ülkemizde deniz yolu ile ulaşıma verilen önem giderek artmaktadır. Bu da mezunların iş bulma imkanlarını arttırmaktadır.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nedir, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ne İş Yapar, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Maaşları, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği İş İmkanları, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Tanıtımı, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. elf dedi ki:

  Gemi adamı olur raporu üniversiteye kaydolurken mi alınacak, yoksa mezun olduğumuzda mı? Bir de mülakat varmış sanırım, o ne zaman?

 2. Sinan batman dedi ki:

  Arkadaslar ben deniz ulaştırma mühendisi okuyorum sizce nasıl

 3. Anonim dedi ki:

  Ben yüzme bilmiyorum ama 4 sene egitim icinde yüzme dersi var mı ?

 4. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesinde elektrik okuyorum ama bu bölüme gitmek istiyorum üniversitede gerekli puanı aldıktan sonra girebilir miyim denizciliğe birde bu bölüm sayisaldan alıyor herhalde

 5. Yiğit dedi ki:

  R harfini söylerken bazen yutuyorum bu sıkıntı olurmu

  1. Mehmet dedi ki:

   Olma ihtimali var

 6. Emre dedi ki:

  Ben 10. Sınıf elektrik bölümü öğrecisiyim bu bölüme üniversitede geçe bilirmiyim

  1. Mehmet dedi ki:

   Yeterli puani elde edebilirsen neden olmasin

  2. Mehmet dedi ki:

   Yeterli puani elde edebilirseniz neden olmasin :)

 7. Aslı dedi ki:

  Şimdi denizcilik uluştırma işletme mühendisliği okuyan bir arkadaş gemilerde kaptan oluyor, doğru mu?
  Şimdi baktığımız zaman denizcilik firmaları belli bir para karşılığında kurs verip, gemilerde miço olarak çalışmaya başlayan gemicilerde bakanlığın yapmış olduğu sınavlara giripte kaptan olabiliyor doğru mu? Bunlar aradındaki dikkat çeken fark nedir .

  1. Mehmet dedi ki:

   Kimse mico vs. olup sinavla kaptan olmaz. Yanlis bilgilendirmisler sizi. Bu bolumu bitirip acik deniz stajini tamamlarsaniz 3.kaptan olarak mezun olursunuz.(3. ve 4.kaptanlarin yeterlilikleri aynidir) 3 yil deniz hizmeti ve sinavla 2.kaptan olursunuz. Yine 3 yil hizmet ve sinavla suvari yani kaptan olursunuz.

 8. hale dedi ki:

  Benim oğlum Denizcilik Anadolu Meslek lisesinde okuyor. Bu bölüme girme olasılığı varmı ek puan alınıyormu. Paralı eğitim olmayan okul varmı.

  1. Mehmet dedi ki:

   Evet alıyor. Devlet üniversiteleri ücretsiz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Alıyor. Puan hakkinda güncel bilgiyi okudugu okul daha iyi verir. Devlet universiteleri ucretsiz.

 9. Burak dedi ki:

  Çapraz bağlarımdan ameliyat oldum ve ameliyat izim var bu meslek için herhangi bir olumsuz etkisi olur mu ?(ameliyat başarılı oldu ve iyileştim)

  1. cicifb dedi ki:

   hayır herhangi bir sıkıntı olmaz eğer torpilin varsa sıkıntın olsa dahi girersin merak etme

 10. elif buse zengin dedi ki:

  Ben lise 3 ögrencisiyim kapaliyim bu meslegi yapamda bir sakinca varmi

 11. Buse dedi ki:

  Merhaba ben lise son anadolu lisesi öğrencisiyim kapalı biriyim ben bu bölüme girmek istiyorum kapalı olmam işimi etkiler mi?

 12. Ertuğrul dedi ki:

  benim 1 sene önce bisikleten düştüm sağ kolum kırıldı çif kemik ön kol dikiş ve ameliyat izi sorun olurmu bu bölüme girmeyi çok istiyorum

  1. Mehmet dedi ki:

   Gemi adami olur saglik raporu alirsan sorun olmaz. Sahsi kanaatim saglikli bir sekilde hareket edebiliyorsan sorun olmaz.

   1. İlayda dedi ki:

    Üniversite tercihi yapmadan önce mi almamız gerekiyor gemi Ada’mı raporunu

 13. abdullah dedi ki:

  merhaba ben lise 4 e geçtimde derslerimede güveniyorum ve istenbul teknik universitesinde bu bölümü okumak istiyorum kaptan olma ihtimalim varmı tavsiye edermisiniz
  şimdiden teşekkürler

 14. Uzakyol Kaptanı dedi ki:

  Bu bölümle ilgili yorum yapan ahmet ve tarık isimli şahısların verdiği çoğu bilgi bilgisizlik doludur. Kesinlikle itibar etmeyin ve bu mesleği yapan birkaç kişiden bilgi alın. Kadın erkek herkesin yapabileceği dikkat isteyen ,aile hayatına getirdiği olumsuzluk dışında hemen hiçbir sorunu olmayan aksine zevkli ve maaşı da oldukça dolgun bir meslektir.

  1. Onur dedi ki:

   Aile hayatına getirdiği olumsuzluk derken uzak kalmayı mı kastettiniz yoksa başka birşey mi çünkü bende bu bölümü okumak istiyorum

 15. Büşra dedi ki:

  Ben gozluk kullaniyorum. Gozluk sorun olur mu bolumde??

  1. Tuğçe dedi ki:

   Hayır renk körü değilseniz bir sorun yaşamazsınız zaten gemi adamı olur raporu alacaksınız ve bir problem çıkmaz merak etmeyin

 16. Hidayet dedi ki:

  iyi akşamlar,renk körlüğü olanlar dırek elenıyormu ben askerıye sınavlarından o yüzden elendım sıkıntı olurmu tercıh edeyımmı ? bıde dırek kaptan mı oluyoruz ?

  1. ahmet dedi ki:

   Kardeş renk körüysen olmaz diye biliyorum.

  2. Tuğçe dedi ki:

   Renk körü olduğunuz için olmaz gemi adamı olur raporu alamazsınız bu yüzden de kaptan olamazsınız

 17. Anıl dedi ki:

  İyi günler ben bu bölümü okumak istiyorum ve eger mezun olursam cidden kaptan olabilirmiyim ve gözüm 1 derece miyop var bir problem olurmu şimdiden teşekler

 18. abdulkerim dedi ki:

  2 yıllık bölüme meslek liseliler gidebilirmi 2 yıllık bölüme başvurular ne zaman başlıyor

 19. dilhan dedi ki:

  bu bolum hakkında bir kaç sorum var?
  1-bu bolume gırebılmek ıcın ygs lys dışında bır de mülakat varmış bu mülakatlar nasıl oluyor?
  2-içeriğinde ne var?
  3-eger mülakatı gecemessek ne oluyor?

 20. SPECTRUM dedi ki:

  Öncelikle merhaba bende gemi kaptanıolmak istiyorum suan uni. Sinavına hazırlanıyorum ve 9 eylül üniversitesinde okumak istiyorum sizce secimim iyi mi? bi de kendimize özel tekne alıp ordan da para kazanma durumumuz var midir ve marinada calisma olasiligimiz varsa ne isle mesgul oluruz maaşı ne olur ? Şimdiden yanitiniz icin Teşekkürler.

  1. ahmet dedi ki:

   özel tekne için bu bölümü okumana gerek yok. Yat kaptanlığı kurslarına git..

 21. levent dedi ki:

  benim oğlum 5 günlük iken açık kalp ameliyatı oldu.sağlık sorunu şu an yok.kaptan olmayı çok istiyor acaba bu ameliyat ona engel olur mu teşekkürler

  1. ahmet dedi ki:

   olma ihtimalii yüksek ama soruşturun

  2. Tuğçe dedi ki:

   Zaten bu bölüme girerken büyük bir muayeneden geçip rapor alıyor yani gemi adamı olur raporu eğer raporu alabilirse bir sıkıntı çıkmaz

 22. Kerem dedi ki:

  Bu bolumu okuduktan sonra sadexe deniz de mi is olanaklari var yoksa karada da aynj sekilde is bulabilir miyim ve tabi karada bulacagim isin maas potansiyeli nedir ?

 23. Kerem dedi ki:

  Kerem

  Merhaba Ben bu bölümü okumak istiyorum. Süvari olmanın zor yanları nelerdir? YGS den ne kadar puan almalıyım LYS de dahil. Çalışma koşulları nasıldır süvarilerin.

  1. mücahitAdınız ... dedi ki:

   meraba, ben denizcilik lisesi mezunuyum bu bölümü düşünüyorum bu bölüm hakkında beni bilgilendirirmisiniz? teşekkür ederim:)

 24. Abdusselam dedi ki:

  Merhaba ben ygs den 165 aldım bu bölüme girmek istyrm girebilrmiyim.

  1. BerkayAdınız ... dedi ki:

   Üzülerek söylüyorum ki giremezsin. eğer bu bölümü okumak istiyorsan fizin ve matematik netlerinin yüksek olup mf4 alanından ise 320puan ve ilk 90 bin civarı sıralama yapman gerekiyor.

 25. Siwego dedi ki:

  Ben 18 yaşında 155 boy 40 kilo hafif hastalık geçirmiş biriyim ama elim ayağım tutuyor bu bölümü düşünüyorum nedim gidim mi bedensel kriteri varmı bölümün askerlikte olduğu gibi

  1. Tarik atasoy dedi ki:

   Boyunuzu gercekten cok kisa. Denizcilikte en ufak saglik sorununuz dahi olsa univ. Sizi almayacaktir. Alsa bile gerekli belgeleri cikartmakta cok sorun yasarsiniz.

 26. Şeyma dedi ki:

  merhaba acaba bayan arkadaşlarınızda var mı gemide çalışan

  1. Tarik atasoy dedi ki:

   Bayanlar pek tercih edilmiyor ve cidden zor is buluyorlar. Kaliteli bir sirkete girebilirseniz ne ala. Ama gemide bayan calisan olarak cok zorlanirsiniz. Detayli bir sekilde arastirmadan bölüme gecis yapmayin derim

  2. ahmet dedi ki:

   Bayana bir çok şirket izin vermiyor. Nedeni ise gemide 20 küsür tane erkek bulunması. Haliyle mürettebatta hoş karşılamıyor.

  3. ahmet dedi ki:

   Bir kere aile hayatın olmayacak. Bi gittinmi 6 ay 8 ay gelmeyeceksin. Bide işte bulamazsın. Şirketler bayan kaptanları almıyorlar. Nedeni ise açık 20 kişilik erkek arasına bir bayan..

  4. Tuğçe dedi ki:

   Öyle birşey yok bütün yorumları boşverin ben bu mesleğin 3 yıldır içerisindeyim tabiki zorlukları var ama bayanlar da yapıyor ve şuan da bayan alımı çok fazla hiç merak etmeyin önümüz açık kafanıza koyun ve yolunuza bakın eleştirilere kapalı olun kimseyi dinlemeyin özgür ve hür iradenizin önüne kimse geçemez

   1. Sinan dedi ki:

    Ben anadolu lisesi 4. sinif okuyan ve puanima guvenen bir gencim . aklimda bazi sorular var denizcilik lisesi okuyanlar bizden farklimi olacak yoksa onlarda ygs lys sinavina gore bizimle ayni yeremi gelecek staj icerisinde para aliniyormu yada bu bolumu tercih edip mulakattan elenirsem ne olur

    1. Ramazan dedi ki:

     Bende denizclik lisesinde okuyorum sizden farkımız olmuyor bizde ygs ve lys puanına göre alınıyoruz. Staj içerisinde maaşı bazı şirketler veriyor sadece o da çok yüksek miktarkar değil. Mulakatta elenirseniz eğer bu bölüme giremezsiniz.

   2. Mert dedi ki:

    Merhaba Tuğçe Abla,

    Benim bir hastalık derecesinde olmasa da baş dönmem mevcut. Sizce bahsettiğiniz sağlık raporunu alabilir miyim? Diyelim ki bölümü kazandım ama raporu alamadım ne olacak?

  5. samet dedi ki:

   var tabi ama acentalarda limanlarda çalışan bayan sayısı gemide çalışanlara göre daha fazla

 27. Samet dedi ki:

  Ben bu bölümü çook istiyorum. Girne Amerikan Üniversitesinde GÜVERTE okumak istiyorum. Gemi Adamı olabilmek için Mülakat yapıyorlarmış. Düz tabanım. Ama başka hiçbir sağlık sorunum yok çok şükür. Sırf düz taban olduğum için bu meslekten yoksun kalır mıyım? Gerçekten kesin bilgiye sahip kişiler cevap versin lütfen…

  1. Tarik atasoy dedi ki:

   Duz tabansan cok buyuk sikintisi olur. Okuluna girsende liman sana dur diyecektir ve izin vermeyecektir. Yol yakinken bölümünü degistir

 28. nehir dedi ki:

  kızlar için nasıl zorlukları var.

  1. ahmet dedi ki:

   Bir kere aile hayatın olmayacak. Bi gittinmi 6 ay 8 ay gelmeyeceksin. Bide işte bulamazsın. Şirketler bayan kaptanları almıyorlar. Nedeni ise açık 20 kişilik erkek arasına bir bayan..

  2. Gaye dedi ki:

   Ben denizcilik lisesinde okuyorum gayet iyi kaptanlık yapan bayanlar var eğer kendinize güveniyorsanız gayet iyi bir meslek

 29. Halide özinan dedi ki:

  Deniz’de 6 aydır görev yapan kişi Kara’da ne görev yapabilir i imkanları nelerdir

  1. Tarik atasoy dedi ki:

   Denizcilikte her türlü meslegi kapsayan dersler goruyorsunuz. Ilk yardim motor elektrik baliklar gibi cesitli dersler vardir. Karada denizcilik acentelerinde is bulabilirsiniz. Bana gore Bayanlar daha cok isletme okusunlar. Gemiye cikmayi tercih etmesinler. Gec bilisayarin basina manifesto doldur ve gemilere konteyner yukle. Torpil varsa daha da güzel :)

 30. Berfin dedi ki:

  merhaba, bu bölümü okumayı çok istiyorum.. sol boşluğumda bir ameliyat izi var bu bana engel midir? ayrıca bu bölüme bayanları alıyorlar mı?

  1. gökhan dedi ki:

   ameliyat iziyle felan alakası yoktur sadece renk körü olmadığın sürece

 31. seastar dedi ki:

  s.a bu bolume girmek istiyorum hakkinda butun ilgilere eristigimi saniyorum fakat ben youtubeden bi kac video izledim tek zorlugu sikici olmasi fakat dunyayi geziyorsun ne yapmaliyim yardimci olun videodaki gibimidir acaba..?

 32. süleyman dedi ki:

  merhba bu bolume girmek için mulakattan geçmemız gerekiyormuş bu mulakatta bizden ıstenen nıtelikler nelerdir.

  1. ahmet dedi ki:

   Bu bölüme girmek için öncelikle gemi adamı olur sağlık belgesi alman lazım .(içeriğinde göz,kulak ,psikoloji,gibi bölümler)
   -Okullarda yapılan mülakatlar daha çok öğrenciyi bilgilendirme odaklı olup çok zor değildir.

  2. aliihsan dedi ki:

   mülakatta kalan pek yoktur sadece sağlık raporu almak biraz sıkıntı olabilir mülakat sadece formalitedir

  3. Tarik atasoy dedi ki:

   Mülakat beden egitimi ve diksiyon olmak Uzere iki kisimdan olusuyor. Size sinav mekik barfix uzun atlama gibi bir takim hareketler yaptirip eksiginiz varmi diye kontrol yapiyorlar. Boyunuz ve kilonuzdan arti puan yada eksi puan aliyorsunuz. Uzun boylu ve ideal kilodaki insanlar daha cok puan aliyor. Bayanlarda sinav be barfix yaptirilmiyor. Diksiyon olarak konusmaniza ve ozguveninize bakiliyor. Bir takim sorular sorulur. Neden bu bölümu sectin gibi. Ondan sonra ing. Bir kac soru sorulur tahtaniz eksikmi falan ona bakiyorlar :) daha sonra duz taban olup olmadiginiza bakilir bir de soyun falan diyolar :) Yara izleri sikinti olabilir. Gercekten arastirmadan bolume girmeyin. Zor bir meslektir

 33. yunus dedi ki:

  4. guverte zabıtı en dusuk olarak ne kadar maas alıyor

  1. ahmet dedi ki:

   özel sektor olduğu için çok çeşitli rakamlar ortaya çıkabiliyor.Ayrıca çalışacağınız gemi tipi de önemli bir ölçüt (tanker,dökmeci,konteyner,roro) Bir diğer hususta yakın yol mu uzak yolu mu tercih edeceğinizde .Bir rakam vermek gerekirse uzakyol da dökmecide 2500 dolar dan başlar.

  2. Tarik atasoy dedi ki:

   Bas zabit mezun veren (2. Kaptan) universitelee var. Hedefin onlar olsun. Yaklasik olarak 2. Kaptan 15bin tl civarinda aliyor. 1. Kaptan 20-50bin arasinda gemi türüne ve sirketine göre ayrica deneyiminiz ve referanslariniza göre değişiklik gosteriyor.

 34. semih dedi ki:

  bu okul üçretli mi ?

  1. Tarik atasoy dedi ki:

   Devlet universiteleri ucretsizdir ama soyleki mesela 317 puanla alan bir bölüm farzet. Sen 310puan aldin ve 7 puanla kacirdin. O zaman (eger varsa) %75 burslu girersin ve %75 burslu da 305 puandir gibi. Ama cok pahali bir bölüm. Piri Reis (en iyi univ.) Yaklasik yillik 30bin tl alıyor. Burslu girmek icin mf4den 320 civari bir puan istiyorki parasiz girin. Acikcasi parasi olan okuyor bu bolumde. DEU ve KATU olsun hedefiniz

 35. Nihat Murt dedi ki:

  Bu fakülteye girişte yaş sınırı var mıdır? Şu anda Türkiye’de uzakyol(unlimited) ehliyet verme yetkisine sahip fakülteler hangileridir?

  1. doğancan dedi ki:

   s.a arkdaşım bende bu sorunun cevabını arıyorum … var mdır ???

  2. Tarik atasoy dedi ki:

   Yas sınırı onemli bir etken. Cunku kaptanlik olarak rutbe almaniz icin 3 yip calismalisiniz. PIRI REIS, DOKUZ EYLUL UNIV. , KATU gibi univ. den 2. Kaptan unvaniyla mezun olabilirsiniz. 4. Kaptan mezun eden ve sinirli vardiya zabiti yapan meslek yuksek okullarina gitmeyin. Hedefiniz fakulteler olsun. 3 yil calisma zorunlulugu vardir. 3 yil sonra sinava girip gecerseniz SÜVARI oluyorsunuz. Bunada 1.kaptan deniyor. Ama denizcilikte suvaridir. Tabi cogu kiso birinci kaptan olmak istemez. Cidden herseyin sorumlulugu sizdedir. Gemi batarsa cok ciddi bir sekilde iceriye tikarlar sizi :D ahah

   1. nazım dedi ki:

    benimkuzenim mezun oldu deu dan. önce staj sonra da 4. kaptan olarak başladı. 2. kaptan olarak baslamıyor kimse

   2. Çarkçıbaşı dedi ki:

    Tarık Atasoy sen ne iş yaparsın.

 36. rafet dedi ki:

  merhaba ben bu bölümü tutturduktan sonra 4 kağtan olarak işe başlıyorum okul bittikten sonra kaç para maaşla işe başlıcam 4 kaptan olarak

Yorum Yaz