Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Denizcilik sektöründeki teknik eleman yokluğunu gidermek, Türkiye’ye kıyıları olan ülkelerle işbirliği yapılarak denizlerimizin korunmasını ve temizlemesini sağlamak, balıkçılık ve su ürünleri sektörüne öncülük edilerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve deniz teknolojisi ile ilgili bilimsel araştırma ve çalışmalar yapmak programın amaçları arasındadır. Mezunlar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın açtığı sınavlara girerek kamu sektöründe çalışabilecekleri gibi çeşitli özel sektör kuruluşlarında da iş bulabilmektedirler. Ayrıca su ürünleri yetiştirme çiftliklerinde görev alabilmektedirler.

Programın Amacı: Deniz teknolojisi mühendisliği programının amacı, denizin içinde ve dibinde bulunan canlı ve cansız zenginliklerin (petrol, doğalgaz, ve deniz ürünlerinin) aranması ve üretilmesinde, deniz kirliliğinin önlenmesinde kullanılan her türlü yapı ve aracın (gemi platformu vb.) tasarımı ve üretilmesi alanında eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Deniz teknolojisi mühendisliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda matematik ve fizik gibi temel fen alanları ile ilgili dersler yanında, oşenografi (Okyanusbilim) dalga mekaniği, gemi termodinamiği, deniz kirliliği, kazı yapıları, deniz hukuku ve gemi işletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:Deniz teknolojisi mühendisliği programına girmek isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe sahip, fen derslerine ilgili ve bu alanlarda başarılı, dikkatli bir gözlemci olmaları ve açık havada çalışmaktan hoşlanmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Deniz teknolojsi mühendisliği programını bitirenlere “Deniz Mühendisi” ünvanı verilir. Deniz Mühendisleri denizde bulunan hammaddelerin bulunması ve işletilmesinde kullanılacak araçları tasarlar ve en ekonomik yolla üretimi planlar. Ayrıca, denizde seyreden taşıtların yapım, onarım ve yönetimi konularında liman ve kıyı yapıları inşaatında ve deniz kirliliğini önleme teknolojisi alanında mühendislik hizmetleri verirler.

Çalışma Alanları:Deniz mühendisleri tersanelerde, DSİ’de, petrol şirketlerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler.

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Nedir, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ne İş Yapar, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Maaşları, Deniz Teknolojisi Mühendisliği İş İmkanları, Deniz Teknolojisi Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Tanıtımı, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Deniz Teknolojisi Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Deniz Teknolojisi Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Deniz Teknolojisi Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mehmet dedi ki:

    Deniz Teknolojisi Mühendisliği İş Bulma Durumu

  2. semra dedi ki:

    Deniz Mak. ve İşletme Mühendisliği bayanlar için zormu eğer bu mesleği yapan bayanlar varsa bilgi verebilirse çok sevinirim.

Yorum Yaz