Deneme Yazısı Nedir

Deneme Nedir, Deneme Yazısı Nedir Kısaca Bilgi Verelim.

Deneme; Bir yazarın kendi isteğine göre seçtiği herhangi bir konuda kesin yargılara varmadan, kişisel düşüncelerini kendi kendisiyle konuşuyormuş havası taşıyan bir üslupla kaleme aldığı yazılara denir.

Belli bir konuya sabit kalamdan yazarın istediği her hangi konuda deneme yazması mümkündür. Yalnızca denemede okuyucunun sıkılmaması, akılda kalıcı olması ve dikkat çeken bir konuyu anlatması esas tutulmalıdır.

Deneme türü denilince ilk akla gelen dünyaca ünlü fransız yazar Montaigne gelmektedir.Bu türün ilk örneğini kaleme alan da o’dur. Yine deneme türü denince akla ilk gelen isimlerden diğeri Bacon’dur. Deneme türünün Türk edebiyatındaki ilk örnekleri Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından verilmiştir. Edebiyatımızda deneme türünde eserleri ile tanınan isimler; Ahmet Haşim, Nurullah Ataç, Sabahattin Eyüboğlu ve Suut Kemal Yetkin’dir.

Deneme türü eserlerde sonuç kaygısı güdülmez. Yazarların bireysel görüşlerini sade bir dille çok uzun olmayan bir biçimde anlatmasıdır. Hiçbir kısıtlama olmadan fikirlerine yer verebilir. Kısacası deneme de kısıtlama  yok kişinin dilediği gibi yazması serbesttir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.