Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Danıştayın Görevleri

DanıştayTürkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti devletinde güçler ayrılığı ilkesi benimsenmektedir. Yani güçler ayrılığı ilkesine göre yasama, yürütme ve yargı organları birbirinden bağımsız olarak işlemektedir. Bu durumda hiç bir yargı organı olağanüstü bir durum olmadığı sürece birbirine müdahale edememektedir. Bu yargı organlarından yasama ve yürütme organları birbirleri ile iletişim kurarlar ancak yargı organı tamamen bağımsızdır ve yargı organının başında da tıpkı diğer organlarda olduğu gibi görevli kişiler vardır bu görevli kişilerin başında da danıştay gelmektedir.

Danıştayın Görevleri:

 • Danıştay; idari mahkemeleri ve vergi mahkemeleri tarafından verilen kararlar ile ilk derece mahkeme olarak görülen davalarla ilgili kararlara yönelik temyiz başvurularını inceler ve bu temyiz başvurularını bir karara bağlar.
 • Kanunda yazılı ve idari davaları ilk ve son derece mahkemesi niteliğinde karara bağlayarak sonuçlandırır.
 • Başbakanlık ya da bakanlar kurulu tarafından gönderilen kanun tasarılarını ve kanun tekliflerini danıştay inceleyerek bu tasarı ve teklifler hakkında görüşlerini rapor eder.
 • Aynı zamanda danıştay tüzük tasarılarını incelemeye alarak kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmeleri hakkında düşüncelerini dile getirir.
 • Danıştay; cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık tarafından gönderilen iş ve işlemler hakkında görüşlerini gerekli yerlere rapor eder.
 • Söz konusu kanunla ve diğer kanunlarla kendisine verilen görevleri yerine getirir.

Danıştayın Görevleri Kısaca Bahsettiğimiz Konumuz Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ece dedi ki:

  emeği geçenlerin eline sağlık, danıştay ne iş yapar görevleri kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

 2. Anonim dedi ki:

  çok güzel bilgi vermişler teşekkür ederiz

Yorum Yaz