Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Dandanakan Savaşı Sonuçları ve Tarihi

Dandanakan Savaşı Sonuçları, Dandanakan Savaşı Tarihi

Dandanakan Meydan .savaşı 1040 yılında yapılan, Selçukluların Gaznelileri mağlup ettiği ve Gaznelilere büyük hasarlar verdiği savaştır. Bu savaşta Gazneliler çöküşe geçmiştir ve Selçuk Devleti resmi olarak kurulmuştur.

Dandanakan Savaşı Sebepleri

Tuğrul Bey ve Çağrı Bey’in git gide artan Türkmen askerleri Gazne Devletinin kentlerini bir bir yağmalamaya çabalıyordu. Gazne sultanı Mesut Selçukluların bu saldırısını bitirmek amacıyla Nişabur kentine saldırıya geçti ve 16 Ocak 1040 gününde kente girmeyi başardı. Fakat aşırı hasara uğramış bu kentte yemek bulma zorluğu çektikleri için çevredeki illerden erzaklar getirmek zorunda kalmışlardır. Mesut bu sebepler Selçuklu Devletinde ilerlemeye başlamıştır. Yine yiyecek erzak ele geçireyemen Mesur Merv kendine ilerlemeye karar vermişti. Bu saldırılar sırasında Gaznelilerin askerleri Selçukluların vur kaç taktiklerinden bıkmış, yiyecek ve su arayışları da Selçuklu ordusu tarafından engellenmiştir. 22 Mayıs 1040 tarihinde Gazne askerlerinden Selçukluların tarafını seçen Türkmen ordusu ile bir savaş olmuştur. Buna rağmen Gazneli Mesut’un askerleri savaştan vazgeçmemiştir.

24 Mayıs 1040 günü Merv ve Serah kentleri arasında bulunan Dandanakan’da iki devletin askerleri karşı karşıya geldi. Gazneli askerler Dandanakan kalesine ilerlerken Selçukluların saldırısı ile karşılaştılar. Bu saldırı yüzünden Gazneliler öğleye doğru ancak kaleye varabildiler. Mesut kalede barınma önerisini reddederek askerlerinin su ihtiyacını gidermek amacıyla 5 fersah ötedeki vahaya gidilmesini buyurmuştur. Bu esnada 375 saray gulamı Gaze ordusunu terk ederek Selçukluların yanında savaşa devam etmişlerdir ve daha önce kaçan grup ile birlik olmuşlardır. Hepsinin bir olup büyük bir saldırıya geçmesi sonucu zaten aç ve susuz olan Gazne ordusu yenilgiye uğratılmıştır.

Dandanakan Savaşı Sonuçları

Üç gün boyunca devam eden savaş Selçukluların kazancı ile biterken Mesut ve 100 atlısı Garcistana kaçıp canını kurtarmıştır. 21 Haziran 1040 günü ise Gazneye dönmüşlerdir. Bu savaş Selçuklu Devletinin bölgedeki gücünün başladığı ve Büyük Selçuklu Devleti’nin kurulduğu savaş olarak kabul edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. saadet akyus dedi ki:

    dandanakan savaşı 1040 yılında yapılmıştır

Yorum Yaz