Cuma Namazı Cami Dışında Kılınır mı

Cuma Namazı Cami Dışında Kılınabilir mi ?

Cuma namazının farz olması için bazı şartlar bulunduğu üzere sahih olması için de bazı şartlar mevcuttur. Buna göre cami, Cuma namazının kılınması gereken yerdir.
Bu şartlara bir göz atalım:

Cuma öğle vaktinde kılınmalıdır.

Namazdan önce hutbe okunmalıdır.

Kılınan yer herkese açık olmalıdır. Muayyen kişileri içeriye alıp sonra kapısı kilitlenen ve girişlere izin verilmeyen bir yerde Cuma namazı kılınmaz.

İmam dışında en az 3 erkeklik bir cemaat bulunmalıdır. İmam Malik’e göre 30, Şafii’ye göre 40 kişilik, Ebu Yusuf’a göre ise iki erkeklik bir cemaat kafidir.

Namazı kıldırmaya resmen izinli bir kişi de bulunmalıdır. Eğer yetkili bir kişiden izin alınmış olmaz da cemaat namaz için toplanmış vaziyette bulunursa bu durumda içlerinden birini imam yaparak kılabilirler.

Cuma kılınacak yer şehir olmalıdır. Ancak şehrin ne demek olduğu tartışmalıdır. Sonradan köylerde bile kılınabileceğine hükmedilmiştir.

Cuma namazı

Cuma Namazı Cami Dışında Kılınır mı kısaca bilgi verdik.

5 yorum

  1. Ben Doğan fıssssssss da papas olan herkese teşekkür ediyorum dedi bende tamam dedim ama ben Doğan haber son dakika haberlerini fanatik işbirliğiyle da bu şekilde de son derece kolay olan herkese teşekkür ediyorum dedi ben de son dakika haberleri son derece önemli bir yere kadar olan dönemde bu şekilde devam eden kar keyfi yaşanıyor ve son olarak da bu noktada bir şey var mı yok mu arkadaşlar merhaba herkese teşekkür ederim

  2. Ben Doğan fıssssssss da papas olan herkese teşekkür ediyorum dedi bende tamam dedim ama ben Doğan haber son dakika haberlerini fanatik işbirliğiyle da bu şekilde de son derece kolay olan herkese teşekkür ediyorum dedi ben de son dakika haberleri son derece önemli bir yere kadar olan dönemde bu şekilde devam eden kar keyfi yaşanıyor ve son olarak da bu noktada bir şey var mı yok mu arkadaşlar merhaba herkese teşekkür ederim

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.