Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Coğrafya Öğretmenliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Coğrafya Öğretmenliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı:

Bu bölümde ortaöğretim kurumlarında sosyal bilimler ve coğrafya derslerini verebilecek öğretmenler yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapmaktadır. Orta dereceli okulların tümünde öğretmen olarak çalışabilirler. Coğrafya öğretmenliğinde, öğretmen fazlalığından söz edilmekteyse de okullaşma oranı arttıkça, coğrafya öğretmenliğine de gereksinim artmaktadır.

Programın Amacı: Coğrafya bölümünde, doğal çevrenin özellikleri ile çevre-insan ilişkileri, nüfus dağılımı ve ekonomik etkinlikler gibi konularda araştırma ve eğitim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Coğrafya bölümünde 4 yıldır eğitimin ilk iki yılında genel klimatoloji, jeomorfoloji, coğrafi kartografya, beşeri coğrafyaya giriş, genel ekonomik coğrafya, hidrografya ve bitki coğrafyası gibi genel coğrafya derslerine ve teorik bilgilere ağırlık verilmiştir. Son iki yılda ise, Türkiye jeomorfolojisi, uygulamalı jeomorfoloji, uygulamalı klimatoloji, toprak coğrafyası, Türkiye ekonomik coğrafyası, beşeri coğrafyada veri toplama ve değerlendirme yöntemleri, bölgesel Türkiye coğrafyası, ulaşım ve tarım coğrafyası gibi daha çok uygulamaya yönelik dersler okutulmaktadır. Ayrıca, coğrafya öğrencilerine başlangıçta harita bilgisi, grafik ve diyagram-çizim yöntemleri ile değerlendirilme gibi dersler verilir ve öğretim gezileri düzenlenir.

Gereken Nitelikler: Coğrafya alanında çalışmak isteyen bir kimsenin genel akademik yeteneğe, coğrafya yanında, biyoloji, jeoloji gibi doğal; sosyoloji, tarih gibi toplum bilimlerine ilgi duyması, doğayı incelemeye istekli olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Coğrafya bölümünü bitirenler “Coğrafyacı” ünvanı ile görev alırlar. Coğrafyacıların önemli bir kısmı öğretim, bir kısmı ise araştırma alanında çalışırlar ve yaptıkları iş de çalıştıkları kuruma ve çalışma alanına göre değişir. Araştırma alanında çalışan coğrafyacı jeomorfoloji, iklim, bitki örtüsü, toprak, maden ve su kaynakları konularında incelemeler yapar. Coğrafyacı ayrıca, ulaşım sistemi ve ekonomik yapı üzerinde çalışır, haritaları ve istatistiksel verileri değerlendirir.

Çalışma Alanları: Üniversitelerin coğrafya bölümü mezunlarının büyük bir kesimi ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yapmaktadırlar. Bunun dışında, yüksek lisans öğrenimi yapanlar, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, MTA, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarda ve çeşitli bakanlıklarda çalışabilirler. Ancak, bu kuruluşlardaki teknik eleman kadrolarının sayısının kısıtlı olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Coğrafya Öğretmenliği Nedir, Coğrafya Öğretmenliği Ne İş Yapar, Coğrafya Öğretmenliği Maaşları, Coğrafya Öğretmenliği İş İmkanları, Coğrafya Öğretmenliği İş Çalışma Alanları, Coğrafya Öğretmenliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Coğrafya Öğretmenliği Bölümünün Geleceği, Coğrafya Öğretmenliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Tercih Edilir mi, Coğrafya Öğretmenliği Tanıtımı, Coğrafya Öğretmenliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Coğrafya Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Coğrafya Öğretmenliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Coğrafya Öğretmenliği İş Bulma Durumu

> Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. birsen dedi ki:

  Çoğrafya okumak istiyorum ama okuyamiyofum ataması olmadığı için yazık verdiğimiz emeğe yazık türkiye geriliyor malesef

 2. Gul Seyma dedi ki:

  Cografya deyip gecme ! Bu ulkeyi kucuk gorme! Nesi var Turkiye’nin ? Dunya buraya sahip olmak icin neler yapti , git bi tarihine bak!

  1. mezun dedi ki:

   peki ya coğrafyacılara sahip çıkan yoksa ne yapalım.İşsiz mi gezsinler iki kuruş para için sürünsünlermi??

  2. Anonim dedi ki:

   Nesi yokki turkiyenin sence ne koydular mi bişeyleri olsun,hangi bölüme baksan elin ayağın titriyor suriyeliler üniversiteler de arapça dersi veriyor biz neden arapça olarak öğrenci yetistiremiyoruz sence????

  3. Anonim dedi ki:

   Kesinlikle

 3. Doğan Evsan dedi ki:

  Bu guzel ülkenin hak ettigi noktaya ulaşması için coğrafya bilimine gereken değer verilmeli, katkı sağlayacağını düşünüyorsanız güzel bir bölüm sizin için.

  1. mezun dedi ki:

   zorr ne yazıkki çok zor her gün gün önümüzü daha da kapatıyorlar, hatta şuan cbs den de elimizi çekmeyi düşünüyorlar.illa okuyacaklar açıktan 2.üni olarak felan okusun

 4. Doğan Evsan dedi ki:

  Zevkli bir bölüm ancak atanmak istiyorum diyorsaniz zor.

 5. fatmanur dedi ki:

  Coğrafya öğretmeni olmak çok istiyorum fakat puanim yetmiyo :(

  1. Abdulkadir dedi ki:

   Bu açıdan çok şanslısın. Bile isteye felakete suruklenmemis olursun

   1. mezun dedi ki:

    Abdulkadir +1 kardeşim

 6. vedat dedi ki:

  bende çoğrafyayı çok seviyorum inşalah puanım yeter hayırlısı

 7. ece sogut dedi ki:

  Bende ögretmen olmak istiyorum sizce hangisi daha iyi cografya dusunuyorum ama lutfen bilginiz varsa soyleyin

  1. ayten dedi ki:

   coğrafya öğretmeniyim zevkle okuyacağınız bir bölüm ülkemizin iyi coğrafya bilen insanlara ihtiyacı var fakat okurken sadece ders dinleyerek değil araştırma yaparak hazırlanın en iyi olmak için çalışın gelecekte bölgeyi iyi bilen stratejik uzmanlar atanacak nitekim bir öğrencim atandı selamlar

   1. Melike dedi ki:

    Coğrafya öğretmenliği mi okudunuz yoksa bölüm mü

    1. Gulsen dedi ki:

     Ogretmenligi yok ki bransin.

 8. damla dedi ki:

  4 5 yıl ataması olmuyor ama bu bölümü çok seviyorum ne yapmalıyım

  1. mezun dedi ki:

   okuyorsan geçmiş ola

 9. Can Melikhan dedi ki:

  Hayırlısı bakalım

 10. rıdvan dedi ki:

  geleceği varmı

 11. resul çankaya dedi ki:

  coğrafya öğretmeni olmak istiyorum ama hangi üniversiteye gitsem bilmiyorum

  1. Araştırmacı dedi ki:

   Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okumalısınız. Başarılar…

 12. MUSTAFA dedi ki:

  ben edebiyatı bırakıp coğrafya bölümüne gitmeyi düşünüyorum….eğitimi kapandımı coğrafyanın

 13. Adınız ... dedi ki:

  Bu ülkede ekmek yenmez

  1. burak dedi ki:

   ama senın gibi deyip yiyenler var.

   1. Esra dedi ki:

    Yokluk işte

 14. resul eraslan dedi ki:

  türkiyede cografya ögretmen ligine istek varmı

 15. havva dedi ki:

  dgeuehwujsdybfh

 16. seyit dedi ki:

  Coğrafya Öğretmenliği Bölümünün Geleceği,

  1. resul eraslan dedi ki:

   fen edebiyat bölümü çıkışları mı daha iyi cografya ögretmenligi çıkışı daha cok atanır

   1. resul eraslan dedi ki:

    bu türkiyede cografya ögretmenleri ekmek yermi

   2. avesta dedi ki:

    Tabii ki fen edebiyat dostum

Yorum Yaz