Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Coğrafya Öğretmenliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Coğrafya Öğretmenliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı:

Bu bölümde ortaöğretim kurumlarında sosyal bilimler ve coğrafya derslerini verebilecek öğretmenler yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapmaktadır. Orta dereceli okulların tümünde öğretmen olarak çalışabilirler. Coğrafya öğretmenliğinde, öğretmen fazlalığından söz edilmekteyse de okullaşma oranı arttıkça, coğrafya öğretmenliğine de gereksinim artmaktadır.

Programın Amacı: Coğrafya bölümünde, doğal çevrenin özellikleri ile çevre-insan ilişkileri, nüfus dağılımı ve ekonomik etkinlikler gibi konularda araştırma ve eğitim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Coğrafya bölümünde 4 yıldır eğitimin ilk iki yılında genel klimatoloji, jeomorfoloji, coğrafi kartografya, beşeri coğrafyaya giriş, genel ekonomik coğrafya, hidrografya ve bitki coğrafyası gibi genel coğrafya derslerine ve teorik bilgilere ağırlık verilmiştir. Son iki yılda ise, Türkiye jeomorfolojisi, uygulamalı jeomorfoloji, uygulamalı klimatoloji, toprak coğrafyası, Türkiye ekonomik coğrafyası, beşeri coğrafyada veri toplama ve değerlendirme yöntemleri, bölgesel Türkiye coğrafyası, ulaşım ve tarım coğrafyası gibi daha çok uygulamaya yönelik dersler okutulmaktadır. Ayrıca, coğrafya öğrencilerine başlangıçta harita bilgisi, grafik ve diyagram-çizim yöntemleri ile değerlendirilme gibi dersler verilir ve öğretim gezileri düzenlenir.

Gereken Nitelikler: Coğrafya alanında çalışmak isteyen bir kimsenin genel akademik yeteneğe, coğrafya yanında, biyoloji, jeoloji gibi doğal; sosyoloji, tarih gibi toplum bilimlerine ilgi duyması, doğayı incelemeye istekli olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Coğrafya bölümünü bitirenler “Coğrafyacı” ünvanı ile görev alırlar. Coğrafyacıların önemli bir kısmı öğretim, bir kısmı ise araştırma alanında çalışırlar ve yaptıkları iş de çalıştıkları kuruma ve çalışma alanına göre değişir. Araştırma alanında çalışan coğrafyacı jeomorfoloji, iklim, bitki örtüsü, toprak, maden ve su kaynakları konularında incelemeler yapar. Coğrafyacı ayrıca, ulaşım sistemi ve ekonomik yapı üzerinde çalışır, haritaları ve istatistiksel verileri değerlendirir.

Çalışma Alanları: Üniversitelerin coğrafya bölümü mezunlarının büyük bir kesimi ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yapmaktadırlar. Bunun dışında, yüksek lisans öğrenimi yapanlar, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, MTA, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarda ve çeşitli bakanlıklarda çalışabilirler. Ancak, bu kuruluşlardaki teknik eleman kadrolarının sayısının kısıtlı olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Coğrafya Öğretmenliği Nedir, Coğrafya Öğretmenliği Ne İş Yapar, Coğrafya Öğretmenliği Maaşları, Coğrafya Öğretmenliği İş İmkanları, Coğrafya Öğretmenliği İş Çalışma Alanları, Coğrafya Öğretmenliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Coğrafya Öğretmenliği Bölümünün Geleceği, Coğrafya Öğretmenliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Tercih Edilir mi, Coğrafya Öğretmenliği Tanıtımı, Coğrafya Öğretmenliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Coğrafya Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Coğrafya Öğretmenliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Coğrafya Öğretmenliği İş Bulma Durumu

> Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

27 yorum

  1. Bu guzel ülkenin hak ettigi noktaya ulaşması için coğrafya bilimine gereken değer verilmeli, katkı sağlayacağını düşünüyorsanız güzel bir bölüm sizin için.

    • zorr ne yazıkki çok zor her gün gün önümüzü daha da kapatıyorlar, hatta şuan cbs den de elimizi çekmeyi düşünüyorlar.illa okuyacaklar açıktan 2.üni olarak felan okusun

    • coğrafya öğretmeniyim zevkle okuyacağınız bir bölüm ülkemizin iyi coğrafya bilen insanlara ihtiyacı var fakat okurken sadece ders dinleyerek değil araştırma yaparak hazırlanın en iyi olmak için çalışın gelecekte bölgeyi iyi bilen stratejik uzmanlar atanacak nitekim bir öğrencim atandı selamlar

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.