Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Coğrafya Dersine Çalışma Yöntemleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Coğrafya Dersine Çalışma Yöntemleri

KPSS YGS LYS Coğrafya dersi nasıl çalışılır, coğrafya dersine nasıl çalışmalıyız, çalışma yöntemleri

COĞRAFYA DERSİNİN İÇERİĞİ

Coğrafya yeryüzünde görülen doğa olaylarını karşılıklı sebep sonuç ilişkisi içinde inceleyen bilim dalıdır. Dünyanın şekli ve oluşumu, iklim, nemlilik, yağış, yeryüzü şekilleri, kayaç tipleri, ülkeler coğrafyası gibi konular coğrafyanın inceleme alanına girer.

özel-okul

COĞRAFYA DERSİNE AİT SORULARIN ÖZELLİKLERİ

Coğrafya soruları; genel ve beşeri coğrafya hakkında öğrenilenlerin sorgulanması, coğrafi olayların  Türkiye ve dünya coğrafyası üzerindeki dağılışı, ülke ve bölge ekonomisinin özellikleri gibi konuları içermektedir. Coğrafya sorularında bazen cevap paragrafın içinde gizlidir, bu nedenle paragrafları ve soru kökünü dikkatli okumak gerekir. Grafik sorularında öğrencilerin sayısal verilerden yola çıkarak yorum yapabilme yetenekleri ölçülmeye çalışılır. Bu nedenle bu soru kalıbından çokça soru çözülerek alıştırma yapılmalıdır. Soru köklerindeki olumlu ve olumsuz yargılara dikkat edilmelidir.

COĞRAFYA DERSİNE ÇALIŞMA 

A) Derste 

Her deste olduğu gibi bu derse de önceden hazırlanılarak gelinmeli ve derste öğretmen dikkatle dinlenmelidir. Konular bir bütün olarak görülmeli, İlgili konularda ders harita veya materyallerle takip edilerek daha anlamlı hale getirilmeye çalışılmalıdır. Bu derste amaç ezbere bilgi edinmek değil olayları sebep sonuç ilişkisi içinde kavrayabilmektir.

B) Bireysel Çalışmalarda 

Derste işlenilen veya bireysel olarak çalışılan konular sık sık tekrar edilmeli; bu konularla ilgili çokça soru çözülmelidir. Anlaşılmayan konuların olduğu tespit edildiğinde bu konular tekrar çalışılmalıdır.

Bu derste de diğer derslerde olduğu gibi önemli olan çözülen soru sayısı değil, çözülen soruların içeriğidir. Hangi konulardan daha fazla konu çıktığı incelenerek bu konular üzerinde yoğunlaşılmalıdır. Coğrafyanın temeli Türkiye ve dünyada beşeri ve doğal olayların sebep ve sonuçları olduğundan bu konular harita üzerinde iyice özümsenerek çalışılmalıdır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hilal. dedi ki:

    tşş ediyorum uyguladım ve sınavım çok iyiydi tşş

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781