Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Coğrafya Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Coğrafya bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Coğrafya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Coğrafya Bölümü Tanıtımı:

Doğal çevrenin özellikleri ile çere-insan ilişkileri, nüfus dağılımı ve ekonomik etkinlikler konusunda eğitim ve araştırma yapılır. Ortaöğretim kurumlarında ve özel dersanelerde öğretmenlik yapılabileceği gibi, yüksek lisans öğrenimi yapanlar. Meteorolji İşleri Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, MTA, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü ve çeşitli bakanlıklarda çalışabilirler.

Coğrafya Nedir, Coğrafya Ne İş Yapar, Coğrafya Maaşları, Coğrafya İş İmkanları, Coğrafya İş Çalışma Alanları, Coğrafya Mesleği Hakkında Bilgiler, Coğrafya Bölümünün Geleceği, Coğrafya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Coğrafya Bölümü Tercih Edilir mi, Coğrafya Tanıtımı, Coğrafya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Coğrafya Mezunları Ne İş Yaparlar , Coğrafya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Coğrafya İş Bulma Durumu

> Coğrafya Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Coğrafya mağduru dedi ki:

  Eğer aklınız varsa okumayın bu bölümu biz yandık siz yanmayın.Derseniz ki ben 10 bin mezun içinde ilk 200 e girer atanırım o zaman yazın ama unutmayın sizin gibi 200 e girmek isteyen 10 bin kişi olacak Birde şunu düşünün 4 yıl okuyup bitirdiğinizde bu mezun sayisı 10 bini geçecek ama atama sayısı kesinlikle düşecek onuda düşünüp öyle karar verin. Marmara üniversitesi mezunu olarak soylüyorum ki LYS den o kadar puan alıp ilk beş bine giripte okunacak bölüm degilmiş ben kendime yazık ettim siz kendinizi düşünün sözelciyseniz özel eģitim tercih edin. AYRICA ÖĞRETMENLİK DIŞINDA HICBIR KURUM YA DA KURULUS COGRAFYACI CALIŞTIRMAZ ÇÜNKÜ COGRAFYANIN ÜLKEMIZDE MESLEK OLARAK TANINIRLIĞI YOKTUR

 2. gerçek dost dedi ki:

  Bu devirde kesinlikle okunacak bölüm değil arkadaşlar kesinlikle gelecek vaadetmiyor. Coğrafya bölümünü bitirince hiçbir ünvanınız olmuyor ve boş geziyorsunuz.Formasyon felan hikaye öğretmen alımı yok denecek kadar az. Üniverstelerin sayfalarındaki bölümle ilgili açıklamalara kesinlikle inanmayın Mta, Dsi, Ogm, felan kesinlikle hiçbirinde çalışamıyorsunuz!!!. Çünkü teknik bir ünvanınız yok. Üniversitedeki hocalara da inanmayın sizleri avutmasına yok şurada iş var yok burda var.Özel sektörde cbs alanı da coğrafyacılar için pek umut verici değil çünkü teknik bir ünvanınız olmadığı için çok az yerde iş bulabiliyorsunuz ve zaten sektör kötü durumda zaten.Akademik olarak da lisansı bitirdikten sonra epey bi calısmanız gerekiyor lisans, yüksek lisans, doktora ( akademik olarak da pek bir kadro alımı yok) .Yani arkadaşlar aşağıdaki arkadaşında dediği gibi coğrafya gibi bölümler hobi bölümü oldu artık. İş imkanları son derece kısıtlı. İlerde daha da vahim bir tablo ortaya çıkacak çünkü göründüğü üzere her sene durmadan yeni coğrafya bölümleri açmaya devam ediyorlar, kontenjanlar azalmak yerine artmaya devam ediyor. Yani arkadaşlar demek istediğim mesleğim olsun diyen adam bu bölüme yaklaşmasın. İyi bir bölüm kazanamayan imkanı olan arkadaşlar bir sene daha beklesin. İmkanı olmayan da 2 yıllık teknik bir bölüm yada hemşirelik felan yazsın. Hiçbirşey yapamayan da işletme felan okusun ekonomi felan öğrenir ilerde iş kurarsınız belki. Son yazdıklarım kesinlikle coğrafyadan daha fazla fayda sağlayacaktır size emin olun. Biraz ağır eleştirmiş olabilirim bölümü ama kızmayın arkadaşlar bizde geçtik bu yollardan ama gerçekler böyle anlayacaksınız beni :) Herkes için hayırlısını diliyorum.

  1. lyl dedi ki:

   çok güzel yazmışsın kardeşim ağzına sağlık.

  2. tuğçe dedi ki:

   hangi bölümlerin önü açık bilginiz var mı tıbbı dökümantasyon sekreterlik yada büro yönetimi veyönetici asistanlık nasıl bi bölüm arkadaşlar

   1. Ömer dedi ki:

    Tuğçe bahsettiğin bölümleri 2 yıl okumak yerine dışardan 3 ay kursa giderek serfitikayla aynı ünvanı alabilirsin.Tavsiye etmem dediğin bölümleri iş imkanı o bölümlerde de sıkıntı atama yok. Benim tavsiyem Ygs 2 ile alım yapan sağlık bölümleri, Paramedik, Hemşirelik, Odyometri gibi. Eğer bu bölümleri okursan dgs ile 4 yıllık hemsirelik gibi bolumlere geçiş yapabilirsin. İş imkanı olarak da kpss alımları gayet güzel biz 90 puanla atanmaya çalışırken bu bölümlerin taban puanları 75 den başlıyor. 2 yıl sonra 83-84 olur yani bu dediğim bölümlerde halen umut var ve iş sıkıntısı coğrafya ya göre çok çok az olan bölümler. Bu bölümleri okuduğunda atanamasan bile herhangi bir hastane de sözleşmeli olarak çok rahat çalışabilirsin ama coğrafya için böyle birşeyin mümkünatı yok.

  3. Abdullah dedi ki:

   haklısın kardeşim sakın okumayın bende şuan okuyorum bırakmayı planlıyorum sene sonu

 3. Dilek dedi ki:

  Coğrafya önemli ve ben karar verdim her şeye rağmen okuyacam

  1. mezun dedi ki:

   Derslerin zorluğunu ve ilerde işsiz kalmayı göze alıyorsan oku.Zaten artık hobi bölümü oldu böyle bölümler. Başarılar.

  2. Anonim dedi ki:

   Helal olsun allah herkesin gonlune gore versin

 4. Cografya maduru dedi ki:

  Sakin okumayin ben okuyorum birakacam bos bi bolum hayatinizi yakmayin bence ilk senem benim esek gibi pismanim gelmeyin cografya esittir issiz kalirsin

  1. Furkan dedi ki:

   ilk sene okul puanının yarısı kesilecek bunu aklından çıkarma.yani cok bisey bekleme sınavdan.eger bırakacaksan hemen bırak sınava calıs.yoksa 2 senen gider iyi bir puan alman icin.Hem okul hemde sınava calısmak aynı anda olmaz.Yoksa ben gibi okula devam etmek zorunda kalırsın. ;(

 5. damla dedi ki:

  ben coğrafya öğretmeni olmak istiyorum ama ataması yok diye benim o bölümü seçmemi istemiyorlar ne yapmam lazım

  1. Oğuz dedi ki:

   Yazma kardeşim bende geçen sene senin gibiydim. Çevremdekilerin tepkisi yaz tatilimi mahvetti zaten.Okula başlayınca anladım ne kadar büyük bir hata yaptığımı. Bu sene tekrar tercih yapacam.Kesinlikle yazma kendini yakma çok boş bir bölüm!!!

 6. cem dedi ki:

  Sakın yazmayın iş imkanı 0

 7. yunus dedi ki:

  formasyon derdi ortadan kalktı artık coğrafya okuyorum yani bölümümüz öğretmenlikte oldu atama puanı 75 mezun saymız senede 2500 sadece 17 üniv.coğrafya var ki dershanelerde açık var daha ne diyim :)

  1. Kutay dedi ki:

   dershaneler kapatılıyor…

  2. Adem dedi ki:

   Bende coğrafya okumak istiyorum ama coğrafya ile öğretmenlik arasındaki fark nedir?Coğrafya öğretmenliği değilde normal coğrafya bölümünü seçtiğimde öğretmen olabilir miyim?

 8. Emre Atak dedi ki:

  Bu sene bende coğrafya düşünüyorum ama ülkenin durumu böyle oldukça halimiz her türlü harap :( Severek ve isteyerek okuyabileceğim bir bölüm ama ne yazık ki her şey ortada formasyon aldın alamadın atanadın atanamadın bir sürü sıkıntı :( Ama elden bir şey gelmez her şeyin hayırlısı :)

 9. aynuran dedi ki:

  formasyon nasıl ve neye göre verilir

 10. nermin dedi ki:

  coğrafyayı çok seviyorum ama bu düşük puanlarımla ne yapacağımı bilmiyorum

 11. aslı dedi ki:

  evet mta, karayolları,dsi,çeşitli bakanlıklar vs.

 12. destan dedi ki:

  arkadaşlar fen edebiyat coğrafya okuyorum ama öğretmenlik yapmak istemiyorum acaba özel de iş bulma imkanı varmı…

Yorum Yaz