Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2021

Çocuk Hakları Sözleşmesi Nedir

Dünya üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı pek çok insan, çeşitli zorluklarla ve zulümle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu tür olayların artmasını engellemek, insanların haklarını güvence altına almak amacıyla bazı uluslararası kuruluşlar tarafından bildiriler yayınlanmış, devletler arasında sözleşmeler imzalanmıştır. Sömürüye ve kötülüğe karşı savunmasız durumda olan masum çocukların, onlara doğuştan gelen haklarının korunması için ise çocuk hakları sözleşmesi yapılmıştır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere çocuk hakları sözleşmesi nedir kısaca bahsedeceğiz.

cocuk-haklari-nelerdir

Bu sözleşmeye göre 18 yaşını doldurarak reşit olmamış olan her birey, çocuk kabul edilir ve onun hakları bu sözleşme tarafından korunur. Bu sözleşmedeki maddelerin takibini ve kontrolünü yapmakla sorumlu olan kurumlar ise devletler olmaktadır. Her devlet, toprakları içerisinde yaşayan çocukların belirli haklarını korumak, onları geliştirmekle yükümlüdür.

Günümüzde gelişmiş toplumlarda bu haklar konusunda pek fazla sorun ortaya çıkmıyor olsa da özellikle geri kalmış ülkelerde çocuklar önemli sömürülere maruz kalabilmektedirler. Eğitim, sağlık, barınma, yaşama gibi haklar, dünyada yaşayan her çocuğa doğuştan gelen haklardır. Devletler ise bu hakları çocukların kesintisiz bir şekilde almasını sağlamanın yanı sıra, onlara karşı oluşabilecek her türlü cinsel, psikolojik saldırıya karşı da korumakla yükümlüdürler. Çocuk hakları sözleşmesi içerisinde çocukların haklarını koruyan, onlara özgürlük alanı sağlayan ve kendilerini geliştirmeleri için faydalı olabilecek pek çok madde bulunmaktadır. Bu sözleşmeye göre her çocuk, ona doğuştan gelen bazı haklara sahiptir ve yetki sahibi kurumlar, bu hakların korunması ve geliştirilmesi için sürekli olarak çalışmalar yapmaktadırlar.

Çocuk Hakları Sözleşmesi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz