Çocuğun Aile İçindeki Görevleri Nelerdir

aile-bireyleriToplumun temel yapısını meydana getiren en önemli kurum aile kurumudur. Çünkü her aile toplumun meydana gelmesinde ve toplumun kimliğini kazanmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle de her aile içinde bulunan bireylerin de yerine getirmesi gerektiği sorumluluklar bulunmaktadır.

Her aile anne, baba ve çocuklar olmak üzere bireylerden meydana gelir ve yukarıda da belirttiğimiz gibi de aile içindeki her birey bir takım görev ve sorumluluklara sahiptir. Bu nedenle de aile içinde çocuklara da tıpkı anneler ve babalar gibi çocukların da bir takım görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Peki Çocuğun Aile İçindeki Görevleri Nelerdir?

Her ailede her birey kendi üzerine düşen görev ve sorumlulukları doğru bir şekilde yerine getirmek durumundadır aksi takdirde aile düzeni bozulmaya başlayacaktır. Bu nedenle de önce anne ve babanın ardından ise çocukların görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri son derece önemli bir husustur.

  • Öncelikle her çocuk annesine karşı saygı ve sevgili olmalıdır ve onların isteklerini yerine getirmelidir.
  • Çocuklar aile içindeki büyüklere saygılı olmalıdır ve aynı zamanda ailelerindeki küçüklere de sevgili ve hoşgörülü davranmalıdırlar.
  • Çocuklar ev işlerinde annelerine ve babalarına yardımcı olmalıdırlar.
  • Din ve ahlak kavramlarını kavramalı ve kötü alışkanlıklardan kendilerini uzak tutmalıdırlar.
  • Çocuklar gerek ailelerinin yanında gerekse girdikleri sosyal ortamlarda da yemek, giyinme ve konuşma gibi hareketlerine mutlaka dikkatli davranmalıdır ve kibar olmalıdırlar çünkü çocuklar sergilemiş oldukları davranışlar ile ailelerini temsil etmektedirler.
  • Çocuklar büyüklerinin yanında el ve kol hareketlerine dikkat ederek saygılı davranmalıdırlar.

 

Çocuğun Aile İçindeki Görevleri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.