Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Çiy Nedir Nasıl Oluşur

Çiy Nedir, Çiy Nasıl Oluşur

Özellikle geceleri bitkiler üzerinde oluşan çiy, sıcak havada bulunan nemin soğuk yüzeylere dokunması sonucu ısı vererek yoğunlaşması ile su damlacıkları halinde görülmeye başlanmasıdır.

Sıklıkla havadaki nemin fazla olduğu dönemlerde ve mevsimlerde çiy olayı daha fazla görülmektedir. Gündüzleri güneş ve hava sıcaklığı nedeniyle ısınan maddeler geceleri sıcaklığın düşmesiyle birlikte maddelerin çevresindeki hava kütlesinin de sıcaklığı düşer. Ancak sıcak hava soğuk hava kadar su buharı barındıramaz ve zamanla hava sıcaklığı belli derecenin altına indiğinde tutulamayan su buharları maddelerin yüzeyinde su damlacığı şeklinde birikir.

Ancak çiy oluşması bu kadar basit değildir ve belli koşulların sağlanması gerekmektedir. Havanın belli bir nem oranının üzerinde olması ve çiy noktası olarak adlandırılan sıcaklığa kadar düşmüş bir hava sıcaklığı olması gerekmektedir. Çiy noktasından daha da soğuk bir havayla su buharı karşılaştığında ise çiyin katı formu olan kırağı oluşumu görülür.

Çiy aslında bitkiler için az da olsa yararlıdır. Çiy damlaları yazın sıcak ve nemli havalarda bitkilere gereken suyun bir kısmını karşılayarak bitkilerin hayatta kalmasına olanak sağlar.

Çiy ve Çiyin Oluşumu Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sude dedi ki:

    bana yardımcı oldunuz teşşekkürler

    1. Anonim dedi ki:

      teşekkürler teşşek değil

Yorum Yaz