Çevremizdeki Kültürel Öğelerin Değişimine Örnekler

kültürel öğelerin değişimi ile ilgili görsel sonucu

Dünya üzerinde yaşayan toplulukları bir millet haline getiren, onlara kimlik kazandıran değerlere kültürel değerler denilmektedir. Dünya üzerinde Doğudan Batıya doğru seyahat ettiğinizde gittiğiniz her topraklarda farklı bir anlayışın, farklı örf ve adetlerin, farklı insanların olduğunu görebilirsiniz. Örneğin Türkiye’de bir şeyi çok beğendiğimizi ifade etmek için kullandığımız bir el hareketi, İtalya’da rezalet, berbat anlamına gelen bir el hareketi olarak bilinmektedir. Bu anlayış farklılığı, kültürel farklılıktan gelmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda bu tür değerlerin zamanla nasıl değişitiğini anlatacak, çevremizdeki kültürel öğelerin değişimine örnekler vereceğiz.

kültürel öğelerin değişimi ile ilgili görsel sonucu

İnsanların yaşadıkları zorluklar, mutluluklar, savaşlar gibi şeyler, dilleri, onları bir araya getirerek kültürlerini oluşturmaktadır. Kültür, her milletin kendine has bir değeridir ve kuşaktan kuşağa aktarılan değerler bütünüdür. Kültürel değerler, kuşaktan kuşağa aktarıldıklarında pek çok değişik gösterebilmektedirler. Bunun sebebi, bir sonraki neslin farklı bir hayat anlayışıyla büyümesi ve zaman içerisinde kültürün diğer kültürlerle etkileşim haline geçmesi olmaktadır.

Bu duruma kendi ülkemizden bazı örnekler vererek açıklık getirelim. Büyüklerimiz, insan ilişkileri konusunda, misafirperverlik konusunda bizim neslimizden çok daha iyi yerlerde bulunmaktadırlar. Onların zamanında televizyon, telefon, internet gibi araçlar pek fazla bulunmadığı için insanlar da birbirleriyle yakın iletişim halinde oluyorlar, birbirlerini daha fazla önemsiyordu. Ancak zamanla gelişen teknoloji nedeniyle kültürde de bu konuda değişim yaşanmıştır. Artık bayramda, uzun zamandır gidip görmediğimiz büyüklerimize gidip ellerini öpmek yerine onları telefonla aramayı, bayramlarını bu şekilde kutlamayı tercih ediyoruz. Bir arkadaşımızla oturarak samimi bir sohbet etmek yerine, cep telefonlarımızda bulunan uygulamalar aracılığıyla sanal bir sohbet etmeyi tercih ediyoruz. Bu tür durumlar, kültürün zaman içerisinde değişime uğramasına neden olan etkenlerdir.

Çevremizdeki Kültürel Öğelerin Değişimine Örnekler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.