Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Çevremizdeki Kötü Davranışlara Karşı Neler Yapmalıyız

Çevremizde Yapılan Kötü Davranışlara Karşı Ne Yapmalıyız Nasıl Davranmalıyız

Her insan elbette ki toplumun huzurunu kaçıracak, barış ortamını sarsıntıya uğratacak davranışlardan kaçınmalıdır. Ancak kendi davranışları için olduğu kadar, etrafındaki kişilerin davranışlarına da duyarlı davranmalıdır. Çevresinde kötü davranışlar ile karşılaşan kişi mutlaka o kişiyi uyarmalı ve bu kötü davranışların devam etmemesi için üzerine düşeni yapmalıdır. Çünkü toplumun bir bireyinin vermiş olduğu huzursuzluk, yapılan hile ya da söylenen yalanlar, toplumun genelinin huzurunu bozacak ve rahatını kaçıracak özelliktedir.

Dinimizde insanların iyiye yönelmelerine kötülükten uzak durmalarına büyük önem verilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de, “Onlar Allah’a ve ahiret gününe inanırlar. İyiliği emreder, kötülükten men ederler; hayırlı işlere koşuşurlar. İşte bunlar iyi insanlardandır.” (Âl-i imrân suresi, 114. ) ayeti kerimesi bulunmaktadır. Bu ayete göre de insanlar başkalarının yaptıkları kötülüklere duyarsız kalmamalıdır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) de dinimizin bu öğretisini doğrular ve insanların iyiliği birbirlerine öğütlemelerini ister. Tek bir kişinin yaptığı kötülükten tüm toplum zarara uğrayacağı için de kötülük yapanlara engel olunmalıdır. Peygamberimizin “Sizden biriniz bir kötülük gördüğünde onu eliyle düzelt­sin, buna gücü yetmezse diliyle düzeltmeye çalışsın, buna da gücü yetmiyorsa kalben karşı koy­sun…” (Tirmizî, Fi ten, 11. hadis.) hadisi şerifi de tüm bunları doğrular niteliktedir.
Yani iyilik yapmak ve kötülükleri engellemek hem toplum için faydalı bir davranıştır hem de dinimizce güzel bir şeydir. Bu nedenle kötü davranışlara duyarlı davranılmalı, olumsuz nitelikteki kişi uyarılmalı, bu sayede de topluma faydalı olunmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz