Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Çevre Tahribatını Durduracak Çözümler

Çevre Tahribatını Durduracak Çözümler hakkında bilgi kısaca.

İnsanoğlu geliştikçe çevreye daha çok zarar vermeye başlamıştır. Özellikle sanayileşme atık suların temiz sulara karışmasına neden olmuştur ve bu durum başta sağlığımızı, sonrasında da tüm ekosistemi olumsuz etkilemektedir. Kirletici etkilere karşı gerekli önlemler alınmazsa bu artarak devam edecek bir durum haline gelecektir.

images

Su kirliliğinin çözümü şehir atık sularının arıtma tesislerine yönlendirilmesinden geçer. Burada su tekrar temiz hale getirilir ve doğaya rahatlıkla salınabilir. Böylece bulaşıcı hastalıklar büyük oranda azalır ve hijyen kazanılır.

Hava kirliliğinin çözümü fosil yakıt kullanımını düşürmekten geçer. Başka enerji kaynaklarına yönelinmelidir ve bu enerji kaynakları teşvik edilmelidir. Deniz ve demir yolu taşımacılığı kara yoluna tercih edilmelidir. Bireysel araçlar yerine toplu taşıma araçları kullanılmalıdır. Tüm taşıtların egzozuna filtre takılmalıdır. Aynı durum sanayi kuruluşlarının bacaları için de geçerlidir. Yeşil alanlar katledilmemeli, genişletilmelidir.

Toprak kirliliğinin önlenmesi için en başta verimli olduğu tespit edilen bölgelerin yerleşime açılmaması gerekmektedir. Evsel ve sanayi atıklarının toprağa karışması önlenmelidir. Güvenilir ve doğru biçimde kullanılmak kaydıyla nükleer enerjiye geçilmelidir. Tarım ilaçları ile yapay gübre kullanımı azaltılmalı veya doğru biçimde uygulanmalıdır.

Ses kirliliğinin önlenmesi amacıyla otomobil kullanımının azaltılmasına gidilmelidir. Ses geçirmez camlar iş yeri ve evlerimizde tercih edilmelidir. Sanayiler ve eğlence yerleri yerleşim yerlerinin içinde olmamalıdır

Radyasyon kirliliğinin önlenmesi için bu bölgelerden uzak durulmalı ve yakınlaşılacaksa da özel elbise ve giysi kullanılmalıdır.

080520111144232353623_3

Sanayileşmenin Getirdiği Çevre Tahribatını Durduracak Çözümler Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz