Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çevre Kirliliğinin Nedenleri Kısaca Nelerdir Maddeler Halinde - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Çevre Kirliliğinin Nedenleri Kısaca Nelerdir Maddeler Halinde

Dünyanın en büyük sorunlarının başında çevre kirliliği gelirken çevre kirliliğinin sebepleri birkaç başlık altında incelenebilir. Peki, çevre kirliliğinin nedenler nelerdir kısaca maddeler halinde çevre kirliliği neden oluşur?

Çevre Kirliliğine Neden Olan Faktörler:

  1. Hava Kirliliği: Atmosferde ye alan maddelerin kirlenmesi ve fazlalaşması sebebi ile insanlara ve diğer canlılara zarar verecek düzeye gelmesine hava kirliliği adı verilmektedir.
  2. Su Kirliliği: İnsanların temel ihtiyaç malzemelerinden biri olan suyun içine zararlı maddeler karışması ile meydana gelmektedir. Su kirliliğinin nedenleri arasında toprak kirliliği, sanayi atıkları, erozyon, nükleer ve termik santraller gösterilebilir.
  3. Toprak Kirliliği: Toprağın temel işlevini yerine getirememesine sebep olan maddelerin toprağa karışmış olmasına toprak kirliliği adı verilmektedir. Hava ve suyun kirlenmesine sebep olan maddeler toprağın da kirlenmesine sebep olabilmektedir. Buna örnek vermek gerekirse kükürt dioksit gazının fazla olduğu bir havada asit yağmurlarının oluşması mümkündür ve asit yağmurları da toprağa büyük ölçüde zarar vermektedir.
  4. Radyoaktif Kirlenme: Radyoaktif dalgalar çevrede bulunan birçok canlıya ve unsura zarar vermektedir. Bunun en büyük sebebi ise nükleer santraller olarak görülmektedir.
  5. Gürültü Kirliliği: Çeşitli sebeplerle çıkan yüksek sesler de çevrede gürültü kirliliğine sebep olabilmektedir.

Çevre Kirliliği Çeşitleri Nelerdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Prenses dedi ki:

    Bu kisa degil sevmedim??

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781