Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Çevre Kirliliğinin Nedenleri

İnsanoğlu, kendisine oluşturduğu yaşam şartları gereğince doğaya kalıcı zararlar veren, çevreyi kirleten tek canlıdır. Toplu halde yaşayan insanlar, yaşamları gereği bazı kaynakları tüketmek ve çevreyi biraz olsun kirletmek durumundadır, ancak bu durumun aşırı seviyelere ulaşması, doğanın dengesini bozabilir ve insanlar için tehdit edici sonuçlar oluşturabilir. Bu yazımızda, çevre kirliliğinin nedenlerinden bahsedeceğiz.

Çevre kirliliği, insanoğlunun yaşadığı bölgedeki doğal şartlara zarar verecek şekilde doğayı kirletmesidir. Örneğin bir fabrikadan çıkan atıkların bilinçsizce bir akarsuya akıtılması ile birlikte akarsudaki temiz suyun kirli bir hale getirilmesi çevre kirliliği oluşturur. Aracına aşırı ses çıkartan bir egzoz takan insanın ortaya çıkardığı gereksiz ses kirliliği de çevre kirliliğini oluşturur. Yani kısaca yaşadığımız çevrenin hava, su, toprak bakımından kirlenmesi ile birlikte çevre kirliliği oluşmuş olur. Çevre kirliliği, insan yaşamını ve doğal yaşamı tehdit eden olumsuz bir olaydır.

Çevre kirliliğini ele almak gerekirse, kirlilik iki sebepten dolayı oluşur. Birisi insanların yürüttüğü faaliyetler sonucu oluşan kirlilik, ikincisi ise doğa olayları sonucunda oluşan kirliliktir. Doğal olaylar, seyrek şekilde meydana geldikleri için fazla bir kirlilik oluşturmazlar. Örneğin bir deprem sonucu yıkılan binalar çevreyi kirletebilr. Ya da heyelan sonucu kayan toprakların denize dökülmesi, deniz kirliliğine sebep olabilir. Ancak doğal sebeplerden dolayı ortaya çıkan kirlilik, dünya üzerindeki yaşamı insanların ortaya çıkardığı kirlilik kadar tehdit etmez, çünkü bunlar doğaldır.

İnsanoğlu, kendi yaşadığı çevresine en büyük zararı veren canlıdır. Çöplerini dışarıya atan insanlar çevre kirliliği oluştururlar. Kullandığımız otomobillerin egzozlarından çıkan kirli gazlar hava kirliliği oluşturur. Kullandığımız parfüm, deodorant, böcek ilacı gibi kimyasal maddeler, ozon tabakasına zarar verici bir etki yaratır. Devletlerin inşa ettiği nükleer enerji santrallerinde ortaya çıkan atıklar ise doğaya en ölümcül darbeyi vuran kirliliklerdendir. Bizlere de bilinçli bir insan olarak düşen görev, bu konuda bilgi ve bilinç sahibi olmamız ve çevremizi kirlektmekten kesinlikle kaçınmamızdır.

Çevre Kirliliğinin Nedenleri Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz