Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Cevher Hazırlama Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Cevher Hazırlama bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Cevher Hazırlama Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Cevher Hazırlama Bölümü Tanıtımı:

Cevher hazırlama programının amacı, doğada ham olarak bulunan değerli minerallerin değerli olmayan minerallerden ayıklanması ve zenginleştirilmesi işlemlerini yürütecek ara insan gücünü yetiştirmektedir. Cevher hazırlama programında öğrenim görmek isteyen kimselerin fizik ve kimya ile ilgili. El becerisine sahip kimseler olmaları beklenir. Ayrıca bu alana girenlerin kapalı ve sıcak yerlerde çalışmaktan rahatsız olmayacak, bedence güçlü kimseler olmaları da gerekir.

Programın Amacı: Cevher hazırlama programının amacı, doğada ham olarak bulunan değerli minerallerin değeri olmayan minerallerden ayıklanması ve zenginleştirilmesi işlemlerini yürütecek ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Cevher hazırlama programında birinci yıl matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri ve ekonomi, ekonomik jeoloji, petorgrafi dersleri; ikinci yılda maden işleme, cevher işleme, maden makineleri, teknik elektrik ve bilgisayar programlama gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler:Cevher hazırlama programında öğrenim görmek isteyen kimselerin fizik ve kimyaya ilgili, el ve kollarını ustalıkla kullanabilen, şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkiler görebilme yeteneğine sahip kimseler olmaları beklenir. Ayrıca bu alana girenlerin kapalı ve sıcak yerlerde çalışmaktan rahatsız olmayacak bedence güçlü kimseler olmaları da gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Cevher hazırlama programını bitirenlere “Cevher Hazırlama Teknikeri” ünvanı verilir. Cevher hazırlama teknikeri ham cevheri saflaştırmak ve zenginleştirmek için zenginleştirme tesislerinde ve hammadde hazırlama ünitelerinde, metalurji mühendisinin gözetimi ve denetimi altında görev yapar.

Çalışma Alanları:Cevher hazırlama teknikerleri cevher hazırlama ve zenginleştirme işleri ile ilgili kamu veya özel sanayi kuruluşlarında çalışabilirler.

Cevher Hazırlama Nedir, Cevher Hazırlama Ne İş Yapar, Cevher Hazırlama Maaşları, Cevher Hazırlama İş İmkanları, Cevher Hazırlama İş Çalışma Alanları, Cevher Hazırlama Mesleği Hakkında Bilgiler, Cevher Hazırlama Bölümünün Geleceği, Cevher Hazırlama Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Cevher Hazırlama Bölümü Tercih Edilir mi, Cevher Hazırlama Tanıtımı, Cevher Hazırlama Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Cevher Hazırlama Mezunları Ne İş Yaparlar , Cevher Hazırlama Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Cevher Hazırlama İş Bulma Durumu

> Cevher Hazırlama Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yusuf pural dedi ki:

    Cevher hazırlama teknikeri metalurji mühendisinin gözetimi ve denetimi altında değil, “CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSİNİN” gözetimi ve denetimi altında görev yapar. Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. Gereklü niteliklere, genel olarak büyük şehirlerden uzakta çalışılacağı için, psikolojik ve sosyal olarak buna hazırlık olmayı da ekleyebilirsiniz.

Yorum Yaz