Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Çayhane Ne Demek

Çayhane Ne Demek, Çayhane Nedir

Çayhane, Japonca çaşitsu denir. Japon evlerinde özellikle çay törenleri için tasarlanan küçük pavyon ya da oda. Kural olarak evden ayrı olan çayhaneye, roci (taze yol) denen ve dış dünyayla bağlantıyı kesmenin ilk basamağı sayılan küçük bir bahçeden geçerek girilir. Doğal ve incelmiş bir yalınlık duygusu yaratabilmek için malzeme seçimine ve odanın yapısına büyük özen gösterilir.

Çay­hanenin kendisi saz damlı küçük bir odadan oluşur. Düz ve sıvalı duvarların çeşitli yerlerine değişik yüksekliklerde açılan de­likler, içeriye yaygın ve yumuşak bir ışık girmesini sağlayan yarı saydam kâğıtla kaplı ahşap kafesle kapatılmıştır. Bir eşiğin hemen arkasındaki 175 cm’den bü­yük olmayan “diz çökme” girişi, çayhaneye girenlere alçakgönüllülüğü aşılamak ama­cıyla yapılmıştır. İçerisi diz çökmüş olarak oturan 5 kişiyi alacak büyüklüktedir. Bu, aynı zamanda ideal konuk sayısıdır. Çayha­nenin bir köşesinde, resim, çanak çömlek, çiçek düzenlemeleri ve başka sanat yapıtla­rının sergilendiği tokonoma denen kü­çük bir oda bulunur. Ayrıca kış aylarında çaydanlığın ısıtıldığı küçük bir gömme şö­mine (ro) vardır; yazları ise portatif bir mangal kullanılır.

Evin içinde özel bir oda yerine, ayrı bir mekân olarak çayhane kurma düşüncesinin öncülüğünü, çay ustalarının en ünlüsü olan Sen Rikyu (1521-91) yapmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz