Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Canlılar Neden Solunum Yapar Kaç Çeşit Solunum Vardır

Canlılar neden solunum yapar hakkında bilgi kısaca özet, Canlılar neden solunum yapar kaç çeşit solunum vardır

Canlıların yaşaması için oksijene ihtiyaçları vardır. Havadan aldıkları oksijeni, kullandıkları besinleri parçalayarak içindeki enerjiyi açığa çıkarmak amacıyla kullanırlar. Bu enerjinin açığa çıkarıldığı yer hücrenin bir organeli olan mitokondridir. Mitokondriye oksijenle birlikte gelen besinler, enzimlerle birtakım değişikliklere ve yıkıma uğrarlar.

Oksijenin vücuda alınması ve hücrelerimize nüfuz edebilmesi ancak solunumla mümkündür. Alınan oksijen besinleri parçalamak için kullanıldıktan sonra açığa karbondioksit ve su çıkar. Bunlar atık maddelerdir ve bir gaz olan karbondioksit, oksijeni de alan akciğerler tarafından dışarı atılır. Açığa çıkan su da vücudun ihtiyacı olduğundan vücutta kullanılır.

Bazı canlılar hayvanlar gibi solunum yapamazlar, onların solunumla ilgili tepkimeleri biraz daha farklıdır. Mantarlar, bakteriler gibi küçük boyuttaki canlılarda fermantasyon adı verilen oksijenin kullanılmadığı bir solunum çeşidi mevcuttur. Bir canlının oksijensiz solunum yapması  o canlının ilkelliğine işaret eder. Tüm bu anlatılanlardan yola çıkarak solunum faaliyetinin oksijenli solunum ve oksijensiz solunum olmak üzere ikiye ayrıldığını söylemek mümkündür. Canlıların solunum yapmasının temel amacı da enerji üretmektir.

Canlılar Neden Solunum Yapar Kaç Çeşit Solunum Vardır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Muhsin çetinkaya dedi ki:

    Çok güzelmiş ödevime öğretmenim 100 verdi.

  2. Nedim dedi ki:

    kaç tür solunum vardır öğrendim teşekkürler.

  3. Ahmet Eren dedi ki:

    Tesekkurler odevim icin cok yardimci oldunuz

Yorum Yaz