Canını Burnuna Getirmek ve Yüreğine İşlemek Deyimlerinin Anlamları

Canını Burnuna Getirmek, Yüreğine İşlemek Deyimlerinin Anlamları, Canını Burnuna Getirmek Yüreğine İşlemek ve Açık Kapı Bırakmamak Deyimlerinin Anlamı Kısaca

Cümle içinde kullanışları ile birlikte bu deyimlerin anlamları aşağıda verilmiştir:

Canını burnuna getirmek deyimiyle neredeyse ölecekmişiz gibi korkmak anlatılmaya çalışılmaktadır Heyecanlı veya ani bir olay başımıza geldiğinde bu deyim sıkça kullanılır. Korku öğesi bu deyimin temelinde yer almaktadır. “Ceyran yüzünden kapı öyle bir çarptı ki canım burnuma geldi” ve “Filmdeki köpeğin aniden havlamasıyla canım burnuma geldi” cümleleri, bu deyimin cümle içinde kullanılışına birer örnek olarak verilebilir.

Yüreğine işlemek deyimiyle kişinin bir şeyden çok etkilendiği ve duygusal ve zihinsel olarak bu şeye ortak olduğu anlatılmak istenmektedir. Bizi içine çeken ve sanki gerçekmiş gibi yaşatan filmleri izlerken bu deyimi sıkça kullanırız. “Gece dışarıda yatmak zorunda kalan çocukları görünce acıları yüreğime işledi” ve “Deprem felaketinden sonra insanları öyle görünce acıları yüreğime işledi” cümleleri, bu deyimin cümle içinde kullanılışına birer örnek olarak verilebilir.

Açık kapı bırakmamak deyimiyle bir şeyin vuku bulması için umudun kalmadığı anlatılmak istenmektedir. Hayatın içinden bir örnek vermek gerekirse, bir arkadaşınızdan kalem istediğinizi düşünün fakat o arkadaşınızın daha önceden herkese bu kalemi kimseyle paylaşmayacağını duyurduğunu bildiğinizi düşünün; böyle bir durumda arkadaşınız o kalemi isteyebilmeniz için açık kapı bırakmamıştır denebilir. “İşin hiçbir oluru kalmadı, adamlar açık kapı bırakmadılar çünkü” ve “Açık kapı bırakmadıkları için oğlumuzun sevdiği kızı istemeye gidemiyoruz” cümleleri, bu deyimin cümle içinde kullanılışına birer örnek olarak verilebilir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.