Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazılar Kısa

Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazılar , Çanakkale Zaferi İle İlgili Kısa Yazılar

Şimdi sizlerle Çanakkale zaferi ile alakalı iki önemli yazı paylaşacağız, bu yazılarımızda Çanakkale zafer ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

1. yazı:

1914-1918 seneleri arasında 1. dünya savaşında sırasında, Osmanlı imparatorluğu, Almanya ve Bulgaristan ile beraber ittifak devletleri arasındaydı. İngilizler ve Fransızlar ise itilaf devletlerini oluşturuyordu.

İtilaf Devletleri Rus Çarlığının, bolşeviklere karşı verdiği savaşa yardım götürmek amacıyla , boğazlardan geçip Rusya’ya yardım götürecekti. Mehmetçik Çanakkale Geçilmez parolasıyla yola çıktı ve 18 Mart 1915 senesinde Nusret Mayın Gemisi, ile düşman gemilerini denize gömdü. İtilaf devletleri Geliboluya asker çıkardı ancak kara savaşlarında da Mehmetçik , ANZAK askerlerini : Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı cephelerinde mağlup etti ve 253.000 askerimizin şehit düştüğü bu savaşta Türkler, Çanakkale geçilmez dedi. Topraklarımıza sömürge devletleri adına gelip ölen askerler için de M.Kemal ” Topraklarımızda yatan askerler , misafirlerimizdir, huzur içinde uyusunlar ” dedi. Yardım gidemeyince Bolşevik ihtilali gerçekleşti ve tüm dünya komutan M.Kemal’i tanıdı.

2.yazı:

1. Dünya savaşı’nda itilaf devletlerinin saldırılarını geri püskürtmek adına açılan Çanakkale Cephesinde , Türk ordusu muazzam bir başarı gösterdi ve topraklarını şehitlerine rağmen düşmana teslim etmedi. İngiliz savaş gemilerini, Nusret mayın gemisi ile batıran kahraman askerlerimiz 18 Mart 1915 tarihinde düşmanı sulara gömdü.

Askerlerine, Anafartalar, Arıburnu , Conkbayırı, Kilitbahir’de şu unutulmaz emri veren kişi M.Kemaldir: Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.

Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

57 yorum

  1. Bunu beğendim hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş çanakkale zaferi kompozisyon kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

  2. Ya pek anlamadım karısık bi şey yazarken ne yazdıgımı anlamadım bile ama 2 tanesinide yazdıgım için ogretmen benle gurur duyacak hihi. Ha bu arada Çanakkale türküsü çok güzel okumanızı veya ezberlemenizi , yada söylemenizi tavsiye ederim ….

  3. Yazı 1 de bir çok yazım hatası vardı.Mesela ‘dünya’ küçük harfle değil büyük harfle başlayacaktı.Lütfen bu konulara dikkat ediniz.Ben defterime yazarken bu hataları düzelttim ama bazı arkadaşlarım bunları düzeltmeden yazıyor olabilir.Öğretmenleri yazılarının kontrol edince bir çok yazım hatası görecektir.
    Teşekkürler.

  4. Öğretmenimin bu kompozisyonu benim yazdığıma inanması gerekir ve bu yazı hiçte bir öğrenci adında yazılmış bir kompozisyon değil. O yüzden de bir işime yaramadı ama ben yinede DERSZAMANI sitesine teşekkür ediyorum :) Eminim benden başkalarına faydanız dokunmuştur.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.