Çanakkale Türküsünün Hikayesi

Türkler tarih sahnesine çıktıkları andan itibaren hep kahraman bir toplum olarak isimlerini altın harflerle tarihe yazdırmışlardır. Yaptıkları savaşlarda mağlup olsalar da bir çok savaşta galip olarak sayısız kahramanlık destanı yazmışlardır.hqdefault

Kahraman Türkler, en büyük kahramanlık destanlarını Çanakkale savaşında yazarak büyük Çanakkale zaferini elde etmişlerdir ve bu zafer adına bir çok türkü, şiir ve anı yazılmıştır. Bu türkülerden birisi de Çanakkale türküsüdür.

Çanakkale türküsünün hikayesi:

Bu türkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Çanakkale savaşı sırasında meydana gelmiştir. Türkünün Çanakkale savaşı esnasında meydana geldiğini ise savaşta asker olan Emrullah Nutku annesine yazmış olduğu mektup sayesinde anlaşılmaktadır. Bu mektupta ise Çanakkale türküsünün naısl meydana çıktığı anlaşılmaktadır.

Asker Emrullah’ın mektubunda şu sözler geçmektedir;

“Bir kaç gündür Çanakkale sokaklarında askerler dolaşıyor ve “Çanakkale içinde Aynalıçarşı, Anne ben gidiyorum düşmana karşı” şarkısını dillerine dolamışlar. At üstünde bulunan zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokaklarda doldu da taştı bile. Herkes harp olacağını söylüyor. Söylentilere göre İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında geziyormuş. Buraları bomba yağmuruna tutacaklarmış. Bu harbi görmek isterdim ancak yakın zamanda Çanakkale’den ayrılacağız ve ben size kavuşacağım artık.”

Mektupta geçen bu sözcüklerden de aslında Çanakkale türküsünün Türk askerleri tarafından savaş öncesinde ve savaş sırasında oluşturulduğu açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Çanakkale savaşı sırasında cephede yazılan bu türkü sonrasında ise dilden dile dolaşmıştır. Ayrıca bu türkü savaşta şehit düşen askerlere hitaben yazılmış bir türküdür.

Çanakkale Türküsünün Hikayesi Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.