Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

Çanakkale Savaşının Önemi Kısaca

Çanakkale Savaşının Önemi Kısaca Özeti, Çanakkale Savaşı Önemi

Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında geçmiş olan Çanakkale Savaşı deniz ve karada etkisini göstermiştir. I. Dünya Savaşı’nın 1915-1916 seneleri arasında Gelibolu Yarımadası’nda yapılmıştır.

İtilaf Devletleri bu cepheyi açarken 3 amaç gözetmişlerdir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

1)      Rusya’ya askeri ve ekonomik yardım yolu açmak.

2)      Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul’u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek.

3)      İttifak Devletlerinden biri olan Osmanlı’yı  büyük yenilgiye uğratarak Almanya ve yandaşlarını güçsüz bırakmak.

Bu savaşın sonunda iki taraf da büyük kayıplar vermiştir fakat yenilen taraf İtilaf Devletleri olmuştur ve geri çekilmişlerdir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen ve tüm tarih boyunca gerçekleşen en kanlı savaşlardan biridir. Türk Milleti’nin alnının akıyla çıktığı bu onurlu savaştan sonra 1. Dünya Savaşı uzamıştır. İtilaf Devletleri 1 günde zafere ulaşmak amacını bir kenara bırakmak zorunda kalmıştır. Mehmetçik burada canını ortaya koymasaydı İstanbul işgal edilmiş olurdu ve bugünkü vatanımız olmazdı. Türkiye’nin her tarafından burada savaşmaya gelen Mehmetçikler sayesinde Çanakkale Destanı yazılmıştır.

Dünya tarihinde örneğine pek az rastlanan savaşlardan biri olan Çanakkale savaşı siyasi ve askeri açıdan pek çok yanlış hesabın hüsrana uğratıldığı bir savaştır. Yarım milyonun üzerinde insan vatanını savunanlar ile bu vatanı istila etmeye gelenlerin savaşı sırasında kaybedilmiştir.

Çanakkale Savaşının Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz