Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Çanakkale Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

Çanakkale savaşının nedenleri ve sonuçları kısa, çanakkale savaşının nedenleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Çanakkale savaşı, İtilaf ve ittifak devletlerinin yaptığı I. Dünya savaşının en hararetli ve kanlı bölümlerindendir ve adından da anlaşılacağı gibi çanakkale savaşı, Çanakkale’de yapılmıştır.

Çanakkale savaşının nedenleri;

– Osmanlı Devleti, balkan ve trablusgarp savaşlarında bir çok toprak kaybetmişti bu toprakları almak için I. Dünya savaşından umutlu olan Osmanlı Devleti İttifak devletlerinin yanında savaşa katılmıştı.

– Fransız ve İngilizler boğazlar üzerinde ilerlemeye devam ederken Bulgar orduları da balkanlarda ilerliyordu ve budurum Osmanlı Devletinin boğazları kaybetme ihtimalini daha da destekliyordu.

– Osmanlı Devletinin Almanlara hayran olması ve Çanakkale savaşından önce Almanlara daha da yakınlaşması savaşın seyrini daha da netleştiriyordu.

– İtilaf devletleri Osmanlı Devletini tamamen tarih sahnesinden silmek istiyordu.

Çanakkale savaşının sonuçları;

– İngiltere 400 bin askerle, Osmanlı Devleti 500 bin askerle, Anzak ve Fransa 125 bin askerle savaşa katıldı ve böylece savaşın şiddeti daha da arttı.

– Çanakkale savaşında 253 bin Türk askeri şehit edilmiştir. İtilaf devletlerinde ise 250 bin dolaylarında asker öldürülmüştür.

– Çanakkale savaşı sonucunda yeni bir devlet kurulmamıştır.

– Bu savaş sayesinde Çarlık Rusya yardım alamamıştır ve Sovyetler Birliği kurulmuştur.

– Osmanlı Devletinin sürekli savaş kaybediyor olan imajı bir süre de olsa silinmiştir.

Çanakkale Savaşının Nedenleri ve Sonuçları Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz