Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü ve Önemi

Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü Hakkında Bilgi Kısaca, Çanakkale Savaşı Kadınların Önemi ve Etkileri

Türk kadınlarının Çanakkale Savaşındaki rolü nedir, Çanakkale Savaşı ve kadınlar, Çanakkale savaşına katılan kadınlar.

Türk kadını yiğit bir kadındır ve tüm tarih boyunca Türk erkeğinin yanında olmuştur. Onunla omuz omuza çarpışmış ve gücüne güç katmıştır. Türk kadın savaşçılar Çanakkale Savaşında da sahneye çıkmışlar ve Mehmetçiğe destek olmuşlardır.

Türk kadınlarının Çanakkale Savaşında sadece cephe gerisinde yardımda bulunduğu toplum tarafından bilinen genel bir kanıdır. Ancak öyle değildir. Siperlerde de kadınlarımız Mehmetçik ile omuz omuza düşmanı vatandan atmaya uğraşmışlardır.

Anzak, Yeni Zelanda ve Avustralya arşivlerinde bununla ilgili bilgiler mevcuttur. Ayrıca savaştaki düşman askerinin yazdıkları mektup ve günlüklerde de bu bilgi yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse bir Avustralya gazetesi olan The Age’in 1915 senesinin Eylül ayındaki bir sayısında şu şekilde bir yazı yer almaktadır:

“Erkek kılığındaki Türk kadınları cephede çatışmalara katıldı. Cephede olduğu kadar cephe gerisinde de askerlere mermi ve erzak taşıyarak zafere katkıda bulundular. Anafartalar 56. fırkada silahlı mücadeleye katılmış kadınlardan biri Mücahide Hatica Hanım’dır. Ahmet diye çağrılıyordu ve gerek şarapnelle gerekse kurşunla 9 farklı yerinden yara almıştı. Nezahat Onbaşı da Albay Hafız Hamit Beyin kızı idi ve 3 sene tüm savaşlara katılmıştı. 70. Alay ile birlikte zafer yolunda siperlerde mücadele etmişti”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz