Çanakkale Savaşı Nedenleri

Çanakkale Savaşı Nedenleri  hakkında yazı. Çanakkale Savaşı Nedenleri

Çanakkale Savaşı 1. Dünya Savaşı içinde tarihte çok kanlı savaşlar arasında sayılır. Halkımızın bir çok zafer kazandığı ve tarihine parlak harflerle adını yazdığı bir savaştır. 1. Dünya Savaşından bir süre öncesinde 1911-1942 senelerinde Osmanlı Devleti en son Afrika’daki topraklarını İtalyanlara bırakmak zorunda kalmıştır. 1912 yıllarında ise Balkan savaşlarında Rumeli üzerinde son topraklarını da elinden kaçırmıştır. Bulgarlar orduları ile İstanbul’a yürümüşlerdir ve bu 500 sene içinde halkımıza ait olan Rumeli’nin kaybedilmesi, boğazların tehlikeye girmesi ile sonuçlanmıştır.

Savaşın Sebepleri :

– 1911’li yıllarda Osmanlı İmparatorluğu elindeki son Afrika topraklarını İtalyanlara kaptırmış ve Balkan savaşları ile 500 senedir elinde tuttuğu Rumelideki hakimiyetini yitirmiştir. Bu nedenler kaybedilen toprakları geri almak istemektedir.

– İngiliz ve Fransızların İstanbul üzerindeki hedeflerini gerçekleşmenin yolu Çanakkale boğazından geçmektedir. Bulgaristan askerlerinin İstanbul’a dayanması ve boğazların güvenliğini yitirmesi savaşın nedenleri arasındadır.

– Ekonomik olarak kötü durumdaki Ruslara gereken yardımı götürme ve Anadolu üzerindeki petrol kaynaklarını ele geçirme hedefleri

– Balkan Savaşları sırasında yaralanan Osmanlılara bir darbe daha vurarak yıkıma götürme isteği. Bu yolla da Avrupa üzerine hakimiyet kurma istekleri mümkün olacak.

– İki adet Almanlara ait geminin Akdeniz üzerinde donanmalarından kaçıp Türklere sığınmasının ardından Ruslara saldırması da savaşın nedenlerindendir.

–  Osmanlı bu nedenlerden savaşa mecbur kalmıştır ve yandaşı Almanya’nın yardım edeceğini düşünmektedir.

Çanakkale Savaşı Nedenleri hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.