Çanakkale Savaşı Kısaca Özet

Çanakkale Savaşı hakkında kısa bilgi, Çanakkale savaşı kısaca özet

Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı  içinde gerçekleşmiş bir muharebedir. I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında yapılan Çanakkale Savaşı, Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşmiştir ve Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri çarpışmıştır. Gelibolu Yarımadası’nın konumu itibarıyla savaş karada ve denizde sürdürülmüştür. İtilaf Devletleri Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul üzerinde bazı amaçlara sahipti. Bu amaçlar boğazların denetimini ele geçirmek ve bu şekilde Rusya ile sağlıklı bir ticaret yapmaktır. Ayrıca Almanya müttefiki olan Osmanlı Devleti’ni savaş dışında bırakarak savaşı kazanmak istemektedirler. Bu amaçlar doğrultusunda ilk olarak Çanakkale Boğazı’na giren İngiliz savaş gemileri 18 Mart 1915’te Nusret mayın gemisi aracılı ile döşenen mayınlara çarparak denize gömülmüştür.

Mustafa Kemal Atatürk savaşın Anafartalar, Conkbayırı, Kilitbahir ve Arıburnu cephelerinde düşmanı yenmek için askerin her şeyi ortaya koymasını emretmiş ve “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.” demiştir. Tüm çabaların sonucunda düşmanı yenen Mustafa Kemal çok önemli başarılar elde etmiştir. Tüm bu saldırılarda başarısız olan İtilaf Devletleri geri çekilmiştir ve iki tarafta da büyük kayıplar verilmiştir.

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgi Verdik.

80 yorum

  1. Ya Anonim bey sen ne her halta karışıyor acaba sananee başkasından sanamı kalmış haddini bil otur oturduğun yere sana düşmez başkasına karışmak bence gayet güzel ve tam olmuş hatta ben bunu konuşma ödevimde kullanıcım:)

  2. yalnız orada Atatürk büyük çabalar sonucunda yendi diyor ama şöyle denmeliydi ” Atatürk ün komutanlığında allah yardımı ile atatürk ve askerlerimiz savaşı kazandı burda kesinlikle atatürkçüsüzlük yapmıyom

    • Şimdi Ankara savaşı Yıldırım beyazıt ve Timur arasında oldu derken , bu ikisi savaşmamış , Yıldırım Allahın izniyle yenilmiş denmiyor , yada viyanada Allahın İzniyle perişan olduk denmiyor , Herkez zaten biliyor 500 bin şehidi , Ama orda bir Anlatım var , Atatürk Düşmanı yendi derken,Atatürkü yüceltiyoruz ..

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.