Büyük Millet Meclisine Karşı Ayaklanmaların Sebepleri Nelerdir

büyük millet meclisi ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti’nin yıkılma noktasına gelmesinin ardından Anadolu halkı, kurtuluşun ancak kendi çabaları ile birlikte olabileceğini anlamıştır ve Mustafa Kemal önderliğinde geçen her gün bir araya gelmeye başlamıştır. Bu oluşumun büyümesi ile birlikte kurulan millet meclisi, Osmanlı hükümetinden bağımsız bir şekilde hareket etmekteydi. Kendisini bu toprakların koruyucusu olarak gören meclis, Osmanlı hükümetini pek çok manada yok sayıyordu. Bundan rahatsız olan Osmanlı yöneticileri, arkalarına İtilaf Devletlerinin de desteğini alarak büyük millet meclisine karşı bazı ayaklanmalar çıkarmışlardır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere büyük millet meclisine karşı ayaklanmaların sebepleri nelerdir kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

büyük millet meclisi ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı hükümetinden bağımsız olarak çalışan millet meclisi, Osmanlı hükümetinin tepkisini topluyordu. Mustafa Kemal’i ve arkadaşlarını ortadan kaldırmak isteyen İtilaf Devletleri yetkilileri de sürekli olarak Osmanlı hükümetine baskı yaparak Mustafa Kemal aleyhine durumlar ortaya çıkartıyorlardı. Osmanlı hükümeti, halkın hareketini bir vatan hainliği olarak adlandırmış ve bunu Şeyhlülislam’ı da kullanarak İslamiyete bir saldırı olarak nitelendirmişti.

Bu durumun ardından milli mücadele hareketinin önderleri için idam kararı çıkarılmıştı. Bu sebepten dolayı bu hareketi isyancı olarak gören halklar, harekete karşı savaş vermeye başlamışlardır. İtilaf devletleri de kendi çıkarları için meclise karşı yapılan ayaklamaları desteklemiş, gerektiğinde saldırılar planlamıştır. İtilaf devletleri, Türk halkının dini duygularını sömürerek millet meclisine karşı ayaklanmalar oluşmasını sağlamışlardır. Din konusunda halk üzerinde söz sahibi insanlar kullanılarak dinin elden gittiği, çabucak harekete geçilmesi ve meclisin ortadan kaldırılması gerektiğine dair fetvalar yayınlatılmıştır.

Büyük Millet Meclisine Karşı Ayaklanmaların Sebepleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.