Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak Son Durum

Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak Son Durum hakkında bilgi kısaca.

Dün Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki deprem hakkında Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Edirne ve Gökçeada’da bulunan kimi binalarda çatlak oluştuğunu ve küçük hasarların olduğunu fakat hiçbir can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre deprem Çanakkale açıklarında saat 12.25’te meydana geldi ve depremin büyüklüğü 6.5 olarak Türkiye Deprem Veri Merkezi’nden açıklandı.

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesi depremin merkezine en yakın yerleşim yeri olarak kaydedildi. Depremden sonra doğal olarak bu bölgede 3.0 ve 5.3 büyüklükleri arasında büyüklüğü değişen sayıları onları bulan artçı depremler meydana geldi. Deprem şiddeti 7 olarak ölçüldü ve artçı depremlerin devam ettiği kaydedildi.

Açıklamaya göre deprem en çok Marmara ve Ege bölgelerinde hissedildi. Bu bölgelerde bulunan Özellikle Çanakkale, Edirne, İstanbul gibi kentler depremi yoğun olarak hissetti. “Gökçeada ve Edirne’de bazı binaların çatılarında ufak çaplı hasarlar bildirilmiş olup, herhangi can kaybına neden olmamıştır” ifadesi açıklamada yer almakta.

AFAD Kuvvetli Yer Hareketi istasyonlarından depremin çıkış noktasına 87 kilometre mesafede bulunan Çanakkale istasyonunda ölçümü yapılan maksimum ivme değerinin Kuzey-Güney doğrultusunda 141 gal olduğu açıklamada yer alıyor.

Açıklamada bölgedeki depremin değerlendirilmesi hususunda şunlar yer almaktadır:

“Deprem açısından oldukça aktif olan Çanakkale birinci derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede aletsel dönemde meydana gelen bazı depremler 1912 M=7.2 Şarköy Mürefte, M=6.3, M=6.8 Şarköy Mürefte, 1953 M=7.2 Yenice Gönen, 1975 M=5.0 Ezine, 1975 M=5.5 Gelibolu, M=5.4 Biga depremleri son yüzyılda meydana gelen en büyük depremlerdir.”

AFAD’ın 7/24 bölgedeki deprem aktivitesini takip ettiği de belirtildi. Deprem bölgesinde yer alan ve hasarlı olan yapıların kullanılmaması konusunda gerekli önlemlerin alınması istendi.

buyuk_istanbul_depremi_ne_zaman_olacak_h7763

İstanbul’da Büyük Deprem Ne Zaman Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz