Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Biyokimya Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Biyokimya bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Biyokimya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Biyokimya Bölümü Tanıtımı:

Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Biyokimya, biyolojik sistemlerin organizasyon ve fonksiyonlarını moleküler düzeyde inceleyen bilim dalıdır ve pek çok bilim dalı ile yakından ilişki içindedir. Canlı yaşamı ile ilgili fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilimleri, sağlık bilimleri. Beslenme ve çevre olaylarını ilgilendiren konularda bilimsel ve teknolojik alanda gerekli katkıları yapabilecek, etkili ve verimli çalışma disiplinini kazanmış ve girişimcilik yetenekleri ile donatılmış insan gücünün yetiştirilmesinde lisans ve lisansüstü eğitimin verilmesi bölümün amacını oluşturmaktadır.

Mezunlar gıda, ilaç, tıbbi ve kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayileri fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversite,tıbbi, tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinin rutin işlemler ve araştırma labaratuvarlarında görev alabilirler.

Programın Amacı: Biyokimya programının amacı, biyolojik bilimler, sağlık bilimleri, beslenme ve çevre olayları ile ilgili konularda araştırma ve eğitim yapmaktır.

Programda Yer Alan Belli Başlı Dersler: Biyokimya programı “Biyokimyagerlik” ve “Biyoteknoloji Ağırlıklı Kimyagerlik” olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır. Biyokimya programının ilk iki yılında hücre biyoloji, mikrobiyoloji, fizyoloji, histoloji, anorganik kimya, analitik kimya, matematik bilgisayar gibi dersler okutulmaktadır. İkinci yıldan sonra öğrenciler alt dallardan birine yönelmektedirler. Biyokimyagerlik dalına geçenler biyofizikokimya, enzimoloji, ilaç kimyası, beslenme, toksikoloji, klinik kimya, genetik, fermantasyon teknolojisi, endüstriyel hijyen, atık değerlendirmesi ve arıtma yöntemleri gibi dersleri okumakta ve uygulama yapmaktadırlar.

Gereken Nitelikler:Biyokimya alanında çalışmak isteyenlerin biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, bilimsel çalışmalara istekli, meraklı, görme sorunu olmayan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Biyokimya programını bitirenlere bitirdikleri dala göre “Biyokimyager” veya “Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimyager” ünvanı verilmektedir. Biyokimyagerler, biyokimya analiz bilimlerinde ve laboratuvarlarında sağlıkla ilgili testleri yapar, yeni test yöntemleri geliştirirler; gıda ve ilaç sektöründe kalite kontrol işlerini yaparlar; projelerin yürütülmesinde görev alırlar.

Çalışma Alanları:Mezunlar, gıda, ilaç, tıbbi kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayileri ve fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversite, tıbbi tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinin rutin işlemler ve araştırma laboratuvarlarında görev alabilirler. Eğitimleri süresince öğretmenlik sertifikası almaları halinde öğretmen adayı olma hakkını kazanabilirler.

Biyokimya Nedir, Biyokimya Ne İş Yapar, Biyokimya Maaşları, Biyokimya İş İmkanları, Biyokimya İş Çalışma Alanları, Biyokimya Mesleği Hakkında Bilgiler, Biyokimya Bölümünün Geleceği, Biyokimya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Biyokimya Bölümü Tercih Edilir mi, Biyokimya Tanıtımı, Biyokimya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Biyokimya Mezunları Ne İş Yaparlar , Biyokimya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Biyokimya İş Bulma Durumu

> Biyokimya Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. cemal dedi ki:

  ıs ımkanları nasıl …..

 2. Damla dedi ki:

  Biyokimya bölümü okuyup tus sınavına girip doktor olabilir miyizz

 3. Ceren dedi ki:

  Ben miyopum lens kullanıyorum bir sorun olur mu acaba ?

  1. buse dedi ki:

   hicbir sorun olmaz ben de bu bölümde okuyorum lens ve gözlük kullanan arkadaslarım var

   1. Ceren dedi ki:

    Çok teşekkür ederim buse

 4. Özge dedi ki:

  Kuzenim sivasta okudu bu bölümü ve bölüm birinci olarak bitirdi 2 yıl önce menzun oldu ve iş bulamıyo 2 yıldır hastanede çalışma imkanı da yokmuş bilginize

 5. Semra dedi ki:

  Maaş ne kadar ? Ve devlet kurumlarında görev yapmak özel sektörde görev yapmaktan daha mıniyi yani maaş yönünden ?

  1. Cagri ceyhan dedi ki:

   Biyo kimya uzmanlığındaki son hatırladığım 4655 tl idi ama artmış olabilir

 6. naz dedi ki:

  ben bu bölümü seçek istiyorum ama 2 buçuk derece miyobum(lens kullanıyorum) bir sorun olurmu ?

  1. Özge dedi ki:

   Hiç bir sorun olmaz

 7. Elanur dedi ki:

  Ben eczane hizmetleri Burdur Gölhisar sağlık hizmetleri meslek Yüksekokulu nu kazandım eğitimi nasıl 2 yıl bu bölümü okuduktan sonra ne yapmamı önerirsiniz bide kyk yurtları nasıl önereceğiniz yer var mı lütfen sorularıma cevaplarınızı bekliyorum….

 8. Efrus dedi ki:

  Hastanelerde calisilabiliyomy bu bolumle

 9. Miraç dedi ki:

  Bu bölümü okumak istiyorum acaba iş bulabilir miyim bilgisi olan lütfen yazabilirmi

 10. umutsuzbiyocu dedi ki:

  Sadece ege ve Dumlupınar da değil cumhuriyet üniversitesinde de var ve dumlupinrdanda önce vardı ama tercih edecek kimsenin ciddi ciddi oturup düşünmesi gerekiyor çok zor bi dal ders çalışmayı geçmeyecek çalışmayacak biri aslaaa yazmasın azimli ve iradeli bi insanın seçmesi lazım diye düşünüyorum yoksa fitil fitil burnundan geliyor insanın

 11. Glikokaliks dedi ki:

  Devlette atama beklemeyin arkadaşlar çünkü bölümün ataması yok hatta devlet tanımıyo bile bizi ancak kimyager kadrosuyla atanırsınız oda çok yüksek puan istiyo 92 ve üstü. Bölüm çok zor gelip yatarak geçerim sanmayın. Özelde iş buşırsunuz kesin ama biraz aç gezersiniz. Ama yeni fark ettim ösym atama kodu vermiş bize buda demek oluyoki ileriki yıllarda biyokimyadan atama yapılabilir. Sayımızın artması lazım geçen yıl üniversiteden 50 kişilik sınıftan mezun kişi sayası baya az. Egede bu böyledir. Ve dumlu pınar daha mexun vermesine 2 yıl var. Varsa sorunuz yazın buraya cevaplim

  1. Esra dedi ki:

   Ben Biyokimya okumak istiyorum önü açık mıdır ?
   Bilime çok ilgim var ve çok istiyorum sizin de fikrinizi almak istiyorum ?

  2. Tuğba dedi ki:

   şuan devlette çalışan biyokimya mühendisi varmıdır?

 12. selma kılıç dedi ki:

  ya ben meslek lisesiyim iki yıllık biyokimya teknikerli igine geçiş hakkım var herkez oku diyor iyi bir bölüm mü lütfen bilgi veririmisiniz.

 13. mağdur dedi ki:

  Dumlupınarı tercih etmeyinde ne yaparsanız yapın.Bölümün tanınmadığı gibi bu üniversitedeki hocalarda yetersiz eğitim veriyor iyice araştırın bence ve hatta şansınız varsa bu bölümü tercih etmeyin ve unutmayın bu fen fakültesinin bir bölümü kesinlikle bir sağlık bölümü değil sağlık bölümü istiyorsanız başka bölüm okuyun kardeşlerim kendinize iyi bakın her daim başarılar.

 14. Afra dedi ki:

  İş imkanı nasıl??? 3.seneden sonra Maaş weriyorlarmş doğru mu?? Lütfen cwp werin

  1. Sinan dedi ki:

   Yok öyle bi şey ben okuyorum para falan verdikleri yok

   1. Betül dedi ki:

    Sen hangi okulda okuyosun

   2. nur dedi ki:

    biyokimya bölümü öneriyo musun acaba. nasıl bi bçlüm zor\kolay. iş imkanı var mı

 15. sevim dedi ki:

  biyo kimya da atamasorunu çokolurmu

 16. kübra dedi ki:

  biyokimya mezunu olduktan sonra tuss sınavına girdikten sonra maaş değişir mi
  bide açıkta kalmış

 17. nur dedi ki:

  ya ben biyokimya istiyorum iş alanları maaşlar nasıldır?
  .. özellikle maaşı çalışma koşullarını ve şartları

 18. oğuz dedi ki:

  ben biyokimya okumak istiyorum ama mezun olduktan sonra iş imkanları nedir bilgi verebilir misiniz ??

  1. gözde dedi ki:

   biyokimya bölümünde cift anadal ya da yan dal yapabilme imkanı var mı

  2. selin dedi ki:

   sadece 2 üniversitede mi bölümü wr az değil mi iş imkanı yok da ondan böyle?

  3. zeynep dedi ki:

   Mezun olduktan sonra is imkani nasil maasi nasil ??

Yorum Yaz