Biyokimya Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Biyokimya bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Biyokimya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Biyokimya Bölümü Tanıtımı:

Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Biyokimya, biyolojik sistemlerin organizasyon ve fonksiyonlarını moleküler düzeyde inceleyen bilim dalıdır ve pek çok bilim dalı ile yakından ilişki içindedir. Canlı yaşamı ile ilgili fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilimleri, sağlık bilimleri. Beslenme ve çevre olaylarını ilgilendiren konularda bilimsel ve teknolojik alanda gerekli katkıları yapabilecek, etkili ve verimli çalışma disiplinini kazanmış ve girişimcilik yetenekleri ile donatılmış insan gücünün yetiştirilmesinde lisans ve lisansüstü eğitimin verilmesi bölümün amacını oluşturmaktadır.

Mezunlar gıda, ilaç, tıbbi ve kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayileri fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversite,tıbbi, tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinin rutin işlemler ve araştırma labaratuvarlarında görev alabilirler.

Programın Amacı: Biyokimya programının amacı, biyolojik bilimler, sağlık bilimleri, beslenme ve çevre olayları ile ilgili konularda araştırma ve eğitim yapmaktır.

Programda Yer Alan Belli Başlı Dersler: Biyokimya programı “Biyokimyagerlik” ve “Biyoteknoloji Ağırlıklı Kimyagerlik” olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır. Biyokimya programının ilk iki yılında hücre biyoloji, mikrobiyoloji, fizyoloji, histoloji, anorganik kimya, analitik kimya, matematik bilgisayar gibi dersler okutulmaktadır. İkinci yıldan sonra öğrenciler alt dallardan birine yönelmektedirler. Biyokimyagerlik dalına geçenler biyofizikokimya, enzimoloji, ilaç kimyası, beslenme, toksikoloji, klinik kimya, genetik, fermantasyon teknolojisi, endüstriyel hijyen, atık değerlendirmesi ve arıtma yöntemleri gibi dersleri okumakta ve uygulama yapmaktadırlar.

Gereken Nitelikler:Biyokimya alanında çalışmak isteyenlerin biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, bilimsel çalışmalara istekli, meraklı, görme sorunu olmayan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Biyokimya programını bitirenlere bitirdikleri dala göre “Biyokimyager” veya “Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimyager” ünvanı verilmektedir. Biyokimyagerler, biyokimya analiz bilimlerinde ve laboratuvarlarında sağlıkla ilgili testleri yapar, yeni test yöntemleri geliştirirler; gıda ve ilaç sektöründe kalite kontrol işlerini yaparlar; projelerin yürütülmesinde görev alırlar.

Çalışma Alanları:Mezunlar, gıda, ilaç, tıbbi kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayileri ve fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversite, tıbbi tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinin rutin işlemler ve araştırma laboratuvarlarında görev alabilirler. Eğitimleri süresince öğretmenlik sertifikası almaları halinde öğretmen adayı olma hakkını kazanabilirler.

Biyokimya Nedir, Biyokimya Ne İş Yapar, Biyokimya Maaşları, Biyokimya İş İmkanları, Biyokimya İş Çalışma Alanları, Biyokimya Mesleği Hakkında Bilgiler, Biyokimya Bölümünün Geleceği, Biyokimya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Biyokimya Bölümü Tercih Edilir mi, Biyokimya Tanıtımı, Biyokimya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Biyokimya Mezunları Ne İş Yaparlar , Biyokimya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Biyokimya İş Bulma Durumu

> Biyokimya Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

28 yorum

  1. Ben eczane hizmetleri Burdur Gölhisar sağlık hizmetleri meslek Yüksekokulu nu kazandım eğitimi nasıl 2 yıl bu bölümü okuduktan sonra ne yapmamı önerirsiniz bide kyk yurtları nasıl önereceğiniz yer var mı lütfen sorularıma cevaplarınızı bekliyorum….

  2. Sadece ege ve Dumlupınar da değil cumhuriyet üniversitesinde de var ve dumlupinrdanda önce vardı ama tercih edecek kimsenin ciddi ciddi oturup düşünmesi gerekiyor çok zor bi dal ders çalışmayı geçmeyecek çalışmayacak biri aslaaa yazmasın azimli ve iradeli bi insanın seçmesi lazım diye düşünüyorum yoksa fitil fitil burnundan geliyor insanın

  3. Devlette atama beklemeyin arkadaşlar çünkü bölümün ataması yok hatta devlet tanımıyo bile bizi ancak kimyager kadrosuyla atanırsınız oda çok yüksek puan istiyo 92 ve üstü. Bölüm çok zor gelip yatarak geçerim sanmayın. Özelde iş buşırsunuz kesin ama biraz aç gezersiniz. Ama yeni fark ettim ösym atama kodu vermiş bize buda demek oluyoki ileriki yıllarda biyokimyadan atama yapılabilir. Sayımızın artması lazım geçen yıl üniversiteden 50 kişilik sınıftan mezun kişi sayası baya az. Egede bu böyledir. Ve dumlu pınar daha mexun vermesine 2 yıl var. Varsa sorunuz yazın buraya cevaplim

  4. Dumlupınarı tercih etmeyinde ne yaparsanız yapın.Bölümün tanınmadığı gibi bu üniversitedeki hocalarda yetersiz eğitim veriyor iyice araştırın bence ve hatta şansınız varsa bu bölümü tercih etmeyin ve unutmayın bu fen fakültesinin bir bölümü kesinlikle bir sağlık bölümü değil sağlık bölümü istiyorsanız başka bölüm okuyun kardeşlerim kendinize iyi bakın her daim başarılar.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.