Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Bitki Koruma Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Bitki Koruma bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Bitki Koruma Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Bitki Koruma Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı: Bitki koruma programının amacı, bol ve kaliteli bitkisel ürün elde edebilmek için bitkilerin hastalıklardan ve yabancı otlardan korunması konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Bitki koruma programında matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri yanında; meteoroloji, tarım makineleri, toprak bilgisi, böcek ekolojisi, böcek sistematiği, zirai mücadele organizasyonu ve karantina, meyve ve bağ zararlıları gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler:Bitki koruma alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere, özellikle zooloji ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, bilimsel meraka sahip kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bitki koruma programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” ünvanı verilir. Bitki koruma alanında yetişen ziraat mühendisleri zirai mücadele istasyonlarında meyve, sebze, tahıl ve süs bitkilerine zarar veren böcek ve zararlı otlarla mücadele yöntemlerini geliştirir, bitki zararlıları konusunda üreticileri aydınlatır.

Çalışma Alanları:Bitki koruma alanında yetişen ziraat mühendisleri, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı zirai mücadele istasyonlarında, Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi kuruluşlarda ve tarım ilaçları yapan fabrikalarda görev alabilirler.

Bitki Koruma Programın Amacı: Bitki koruma programının amacı, bol ve kaliteli bitkisel ürün elde edebilmek için bitkilerin hastalıklardan ve yabancı otlardan korunması konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Bitki koruma programında matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri yanında; meteoroloji, tarım makineleri, toprak bilgisi, böcek ekolojisi, böcek sistematiği, zirai mücadele organizasyonu ve karantina, meyve ve bağ zararlıları gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır. Gereken Nitelikler:Bitki koruma alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere, özellikle zooloji ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, bilimsel meraka sahip kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bitki koruma programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” ünvanı verilir. Bitki koruma alanında yetişen ziraat mühendisleri zirai mücadele istasyonlarında meyve, sebze, tahıl ve süs bitkilerine zarar veren böcek ve zararlı otlarla mücadele yöntemlerini geliştirir, bitki zararlıları konusunda üreticileri aydınlatır.

Bitki Koruma Nedir, Bitki Koruma Ne İş Yapar, Bitki Koruma Maaşları, Bitki Koruma İş İmkanları, Bitki Koruma İş Çalışma Alanları, Bitki Koruma Mesleği Hakkında Bilgiler, Bitki Koruma Bölümünün Geleceği, Bitki Koruma Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bitki Koruma Bölümü Tercih Edilir mi, Bitki Koruma Tanıtımı, Bitki Koruma Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Bitki Koruma Mezunları Ne İş Yaparlar , Bitki Koruma Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Bitki Koruma İş Bulma Durumu

> Bitki Koruma Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Çağrı Can dedi ki:

  2yıllık bölümü bitirsekte o sınav a girebiliyormuyuz

 2. onur can ulutaş dedi ki:

  devlete girmek zordur. ziraat mühendislerinin özelde çok geniş iş alanı vardır. Bölümü severek okuyacak, kendini geliştirmek için çaba sarfedecek kişiler bölümü gönğl rahatlığıyla seçebilir.

 3. rüya dedi ki:

  ben mf ögrencisi değilim ama puanım bitki koruma bölümüne yetiyo sizce ne yapmalıyımh

 4. anonim55 dedi ki:

  4 yıllık bitki koruma okuyan birinin aldiği ortalama maaş nedir?
  Yıllık ortalama kaç kişi atanıyor-özel dışında-
  Kpss taban puanları ortalama ne kadar?

 5. Beyza bb dedi ki:

  Gıda teknikerliğinden dgs ile beslenme ve diyetetik mi yoksa bitki korumaya mı geçmek daha avantajlı sizce çok karasızım

  1. Anonim dedi ki:

   Bitki koruma daha avantajlı beslenme ve diyetetik ataması yok özeldede iş bulması zor

 6. Mehmet dedi ki:

  Selam ben lise 4 ogrencisiyim mf bölümünde okuyorum babam ciftci oldugundan ziraata da bilgim az da olsa var ve seviyorum bag bahceyle ugrasmayi bitki koruma bölümüne gitmek istiyorum mezun olan varsa cevap verebilirmi gorussek

 7. esra dedi ki:

  Gaziantep araban bitki koruma yazan varmı arkadaşlar

 8. nahi dedi ki:

  bitki koruma bölümünden mezun olduktan sonra ilaç verme yetkiniz oluyomu

  1. Selma dedi ki:

   Artık olmuyor.Sınavı var ona girip belge almalınmalı.

 9. ebru dedi ki:

  Ben cok kararsizim bitki koruma onu acik bir bolummu lutfen bunu yanitlayin cok ihtiyacim var

  1. Necati dedi ki:

   Selam Ebru. Ben bu sene ziraat mühendisliğini tercih ettim. İlk sıraya bitki korumaları sonra bahçe ve tarla bitkilerini yazdim. Kendini gelistirirsen ve yabanci dilin varsa iş bulma imkanin var. Bu arada sen hangi üniversiteleri yazdin? Ben Ege,Adnan Menderes,Uludag,Süleyman Demirel,Çanakkale yi yazdim

 10. ayşe dedi ki:

  bitki koruma bolumunde kendımıze aıt ıs yerı acabılıyormuyuz acaba

 11. Nisa dedi ki:

  Ben gıda teknikerliğinden geçiş yapacak ya gida mühendisliği yada ziraat dusunuyorum sizce hangisini yapayım iş imkanı hangisinin daha fazla benim gönlüm ziraat ama nasıl yapabilir miyim blmyrm lütfen yardımcı olun

 12. Ozan dedi ki:

  Üniversiteye hazırlanıyorum, ilgi alanım ziraat olduğu için bu bölümü istiyorum. Ama fizik kimya biyoloji derslerini lisede görmedim, eşit ağırlıkcıyım. Okuyan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi? Ben bu derslerden alt yapım yok ama matematikten anlıyorum biraz ilgimde var, bu bölümlerde ( bitki koruma,tarta bitkileri, bahçe bitkikeri vb.) zorlanırmıyım okurken? Dersler ağır mı? Sadece ziraate ilgili olmak yetiyo mu? Yoksa bu derslerden alt yapım olmadanda yapabilirmiyim?

  1. Nuuurrrr dedi ki:

   Bitki koruma öğrencisiyim lisede tm cikisliydim dersler cogunlukla biyoloji alt yapi meselesi sorun değil çalışınca oluyor matematikte bi dönem yuzeysel gayet cat pat yapabiliyosan sıkıntı olmaz sadece ders calismayi sevmen gerek

   1. mrve2603 dedi ki:

    Hangi universite de okuyorsun ? Birde okudugun bu bolumden bitki korumadan memnun musun ?

   2. eflin dedi ki:

    4 yıllık mı 2 yıllık mı puanım 2 yıllıga yetiyor ustunu tamamlayabiliyor muyuz

  2. ahmet dedi ki:

   bende tarla bitkileri veya bitki koruma düşünüyorum. ama sana tarım ekonomisi bölümünü önerebilirim.

  3. kübra dedi ki:

   Ben tarımsal biyoteknoloji okuyorum 3. sınıfım tm çıkışlıyım başta çok zorlandım fizik kimya da ve derslerim genellikle biyoloji ve kimya ağırlıklı. çalışırım öğrenirim dersen yaz çünkü onlar 2 çalışıyorsa sen 3 çalışmak zorunda kalıyorsun

 13. mehmet dedi ki:

  Bitki korumada ingilizce bilmek ne kadar gerekli bilmesek kaybedeceğimiz bir şey olurmu ??

 14. ömer doğan dedi ki:

  2 yıllık bitki koruma bölümü nasıl

 15. gülay dedi ki:

  ben okuyorum güzel bi bölüm maraş ta iş imkanı var çalış kaparlar boş gezersen boş okur tabi

 16. esila dedi ki:

  sakin bitki koruma okumayın ben okudum iş imkanı bulunmuyor

 17. cahit dedi ki:

  slm bu 2 yıllık bitki koruma bölümünde iş imkanı varmı birde bu ziraat mühendizliğine giriyormu cevap veriseniz çok sevinirim şimdiden teşk :)

 18. hakan çelik dedi ki:

  gıda müh. mi iyi ziraat bitki koruma mı ???

  1. fatma uluğ dedi ki:

   bitki korumanın iş imkanı daha geniştir.

 19. burcu dedi ki:

  2yıllik bitki koruma bolumunde is var mi.varsa nereler?

Yorum Yaz