Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Bilgisayar Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırma yapılır. Yönetim, eğitim, endüstri ve ticaret alanlarında, faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, bilgisayar donanımı ve yazılımı hazırlayan firmalarda çalışılabilir. Programın Amacı:Bilgisayar mühendisliği programı bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Bilgisayar mühendisliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Okutulan dersler bilgisayar donanım yapısı, programlama dilleri, veri yapıları ve algoritmalar, sayısal çözümleme, veri tabanı sistemleri, mantıksal tasarım, mikroişleyiciler, veri iletişim, sistem çözümleme, yönetim bilişim sistemleri gibi meslek derslerinden ve matematik, istatistik, fizik, elektrik, elektronik, ekonomi, işletme yönetimi gibi temel destek derslerinden oluşur. Meslek dersleri laboratuvar uygulamaları ile desteklenir. Öğrenciler kuramsal ve uygulamalı dersler yanında, gerek üniversite bilgisayar merkezlerinde, gerekse üniversite dışında bilgisayar merkezi olan kuruluşlarda yaz stajları yaparlar.

Gereken Nitelikler:Bilgisayar mühendisliği programına girmek isteyenlerin normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe, üstün bir sayısal düşünme gücüne ve sağlam bir mantığa sahip, dikkatli, sabırlı ve yaratıcı kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bilgisayar mühendisliği programını bitirenlere “Bilgisayar Mühendisi” ünvanı verilir. Bilgisayar mühendisleri çeşitli yönetim, endüstri ve hizmet alanlarında sistem çözümleyici ve uygulama programcısı, bilgisayar donanım ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda ve genellikle bilgiişlem merkezlerinde sistem programcısı, bilgiişlem merkezlerinde yönetmen, yönetim bilişim sistemleri alanında kurucu ve yönetici mühendis, veri tabanı yönetmeni, bilgisayar destekli endüstriyel sistemlerinin tasarımında ve gerçekleştirilmesinde araştırma-geliştirme mühendisi olarak görev alabilirler. Bu görevlerden ülkemizde en yaygın olanları programcılık ve sistem çözümleyicilik görevleridir. Veri tabanı yönetmeni hemen her türlü kuruluşta, gittikçe önem kazanan veri tabanı uygulamalarında veri tabanının yaratılması ve kullanımı ile ilgili konularda çalışır. Programcı, bir işi bilgisayara yaptırmak ya da bir sorunu bilgisayar yardımıyla çözmek için gerekli işlemleri ve bu işlemlerin uygulama sırasını saptar,bilgisayara verilecek verilerin ve bilgisayardan elde edilecek sonuçların biçimini belirler, bir iş akış şeması hazırlar bu şemaya uygun olarak belirli bir programlama dilinde işlemlere karşı gelen komutları yazar, programın amaca uygun biçimde çalışıp çalışmadığını denetler, varsa eksikleri tamamlayıp yanlışları düzeltir, programı çalıştırır ve gerekirse programın çalışmasıyla ilgili olarak bilgisayar operatörlerine yönerge hazırlar. Sistem çözümleyici belirli bir uygulama sistemiyle ilgili bilgi ve belge akışını, yapılması gereken işlemleri, işlem-zaman ilişkilerini çözümler, aksaklıkları ve darboğazları saptar, uygulamanın iyileştirilmesi için gerekli yöntemleri, kullanılacak araç ve gereci ve çalışacak personeli saptar, her aşamada yapılacak işlerle ilgili ayrıntılı yönergeler hazırlar ve karşılaşılabilecek güçlükler için önlemler alır.

Çalışma Alanları:Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaştığı ülkemizde bilgisayar mühendisliği bölümü mezunlarının yönetim, eğitim, endüstri, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, üniversitelerde, bilgisayar donanım ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda çalışma olanakları vardır.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir, Bilgisayar Mühendisliği Ne İş Yapar, Bilgisayar Mühendisliği Maaşları, Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları, Bilgisayar Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Bilgisayar Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Bilgisayar Mühendisliği Tanıtımı, Bilgisayar Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Bilgisayar Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Bilgisayar Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Bilgisayar Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Dilber dedi ki:

  Peki bu alana örnek verebilirmişiniz..? Görsel olarak…

 2. mine dedi ki:

  4000/5000 arası

 3. UnNameUser dedi ki:

  slm millet bende bil.müh okuyorum ve 2.sınıftayım açık ve net söylüyorum eğer imkanınız varsa dışardan(sosyal media, öğretmen)dan eğitim alın hiç 4 yıl üniversitede zaman kaybetmeyin, çünkü bilişim alanı gerçekten çok geniş biraz araştırma yapıp analiz yaptıktan sonra bir alanda ilerleyebilrsiniz…(Herşey diploma değil)

  1. Miraç dedi ki:

   Sosyal media ve ogretmen derken?

 4. RIDVAN ÇALIŞKAN dedi ki:

  bu meslek icin ne gerekir. bunlar nelerdir.

 5. Anonim dedi ki:

  yazılım mühendisi ne kadar maaş alırlar

 6. sidra dedi ki:

  Belgiseyar muhendisligi olmak icin kac puan lazim?

 7. melek dedi ki:

  merhaba ben bilgisayar mühendisliği düşünüyorum ingilizce ve normal bilgisayar mühendisliği arasındaki fark nedir?

 8. Ahmet dedi ki:

  Ben şuan TM deyim fakat üni için hep MF yazıyor Lys de hangi lerine girersem Pc bölümüne gidebilirim? Yada başka ne yapmalıyım

 9. Muhammet dedi ki:

  Yha boyle ofislerde hastanelerde kayit falan yaptiriuolar ya onun icin bilisim secmek mi lazim

 10. admin dedi ki:

  Bilgisayar muhendisliginde is bulma imkanimiz nasil ? Hemen iş bulabilir miyiz?

  1. isa44 dedi ki:

   Ne dedin sen?

 11. metin dedi ki:

  merhabalar ben lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversitede bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. yazı biraz daha çalışma şartlarına ilişkin olsaydı daha çok memnun olurdum.

 12. Hattap dedi ki:

  Acaba,Bilgisayar Mühendirsliğinin aylık geliri kaç TLdir. Öğrenebilirmiyim?

  1. PvP Agası dedi ki:

   4000 tl

  2. Yusuf PALAZ dedi ki:

   4.000 tl

 13. RAMAZAN YAVUZ dedi ki:

  BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİNİ BİTİRENLER DOKTORODA YAPABİLİRMİ?LİSELERDE ÖĞRETMENLİK YAPABİLİRMİ?

  1. maho dedi ki:

   bilgisayar öğretmenliği yapabilir diye biliyorum

 14. Ali Demir dedi ki:

  Bilgisayar Bölümü Maaşı Ne Kadardır?

 15. murat dedi ki:

  bilgasayar mühendisleri ne kadar maaş alır

 16. sinan dedi ki:

  bilgisayar mühendisi maaşı ne kadardır

  1. Ayşegül dedi ki:

   4000 tl

 17. Eda dedi ki:

  merhabalar ben lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversitede bilgisayar mühendisliği düşünüyorum.Üniversitede bu bölümü okurken bu bölümün dallarına geçiş kaçıncı sınıfta olacak ya da dal seçimi yapmadan bölümü okuyup bitirecek miyiz?Konu hakkında bilgisi olanların cevabını bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

  1. ismail dedi ki:

   bende bunu sorcaktm ::D:Ddf

Yorum Yaz