Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Bilgisayar Ağları Nasıl Çalışır

bilgisayar-aglari1-672x372Günlük yaşantımızda hepimiz evimizde bilgisayar kullanmaktayız. Kullandığımız bilgisayarlara iş dosyalarımızı ya da kişisel dosyalarımızı depolarız ve bazı durumlarda bu dosyaları bir başka bilgisayar ile paylaşmak durumunda kalabiliriz. Bu işlemi basit olarak dosyaları CD, DVD veya hafıza kartı gibi taşıyıcı ögelere atarak paylaşabiliriz.

İş yerlerinde bilgisayarlar arasında dosya paylaşma yöntemi daha farklıdır. Yan masada duran bir bilgisayar ile dosya paylaşılacağı zaman sürekli bu dosyaları bir taşıyıcı ögeye atmak oldukça zaman alıcı bir yöntem. Aynı durum ile başka bir ilde olan bilgisayar ile dosya paylaşmak durumunda olduğumuzda da karşı karşıya kalabiliriz.

İşte yukarıda belirttiğimiz bu durumların daha hızlı ve daha kolay gerçekleştirilebilmesi için “Bilgisayar Ağları” diğer adı ile “Network”ler meydana getirilmiştir.

Birbirlerine kablolar sayesinde bağlanan ya da son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde icat edilen kablosuz iletişim aygıtları ile bağlanan bilgisayarlar arasında yazıcı, tarayıcı ve modem gibi iletişim ögelerinin hızlı ve daha kullanılır bir şekilde paylaşılmasını sağlayan iletişim yoluna “Bilgisayar Ağları” ya da “Network” adı verilir. Bilgisayar ağları sayesinde insanlar sadece bireysel olarak değil grup olarak da çalışabilmektedirler.

Bir veri yazılımı ve ekipman paylaşımı olan bilgisayar ağları, küçük bir ağ olarak iki bilgisayardan meydana gelebileceği gibi aynı zamanda sayısız binlerce bilgisayarlardan; fax, modem, CD-room, printer gibi ögelerden de meydana gelebilir.

Bilgisayar Ağları Neye Yarar Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Mehmet dedi ki:

    Bilgisayar ağları nelerdir

Yorum Yaz