Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Beynin Görevleri Nelerdir

Beynin görevleri nelerdir hakkında bilgi kısaca

Yaşamsal faaliyetleri devam ettirebilmemiz için beynimize ihtiyacımız vardır. Beyin ölümü gerçekleştiğinde insanlar bitkisel hayata girer ve hiçbir faaliyette bulunamadan yaşamlarını devam ettirirler. Kendi irademiz doğrultusunda beynimiz bizi ve vücudumuzu yönlendirir. Yeme, düşünme, hareket etme, hissetme gibi faaliyetler beyin sayesinde gerçekleştirilir.

Beynin yüzey yapısı girintili çıkıntılıdır. Bu girinti çıkıntılar beynin yüzey alanının geniş olmasını sağlar. Milyonlarca sinir hücresi bir araya gelerek beyni oluşturur. Bir örümcek ağı gibi sinirlerle çevrilidir. Bu önemli yapıyı 3 katlı zar yapısı korumaktadır. Beyin bu 3 katlı zar ile dış etkilere karşı korunur ve beslenir.

Görme, tatma, koklama, dokunma, işitme gibi duyularımız beyin yolu ile çalışır. Beynimizden merkezi sinyaller ile hareket edebiliriz. Sinirler beyinden iletileri taşırken omurilikten geçer. Ayrıca beynimiz yaşadıklarımızı kayıt altına alır ve hafızayı oluşturur.

Hipotalamus ise beyin içinde yer alan bir yapıdır. Vücut ısısını, kan basıncını, kalp ve damar sistemiyle ilgili düzenlemeleri, elektrolit dengesini, stres, hormon düzenlemeleri ile yönetir.

indir (2)

Beynin Görevleri Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz