Beyin Göçü Kavramını Araştırınız Beyin Göçünü Ülkemiz ve Vatanseverlik Açısından Değerlendiriniz

İyi bir eğitim alan ve kendisini geliştiren dahi özelliği taşıyan beyinlerin az gelişmiş ülkelerden imkanları daha iyi olan ülkelere göç etmesine “Beyin göçü” adı verilmektedir. Bu yazımızda beyin göçü kavramını araştırınız beyin göçünü ülkemiz ve vatanseverlik açısından değerlendiriniz sorusunun cevabını vereceğiz.

beyingocuAz gelişmiş olan ya da gelişmekte olan ülkeler imkanlar sunarak yetiştirdiği dahi insanları beyin göçü sonucunda gelişmiş ülkelere karşı kaybeder ve zaten az gelişmiş olan ülkeler bu nedenler sonucunda da gelişme göstereceğine gerileme kaydetmeye başlar. Buna akrşılık gelişmiş, beyin göçü alan ülkeler ise gelişmişlik seviyelerini daha da yükseltir ve bunun sonucunda da gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş olan ülkeler arasındaki seviye farkı daha da artmaktadır.

İlk beyin göçleri doktorluk mesleği yapan beyinler için başlamıştır ardından ise bu göçleri mühendisler izleyerek bilim adamları sayesinde daha da yaygınlaşmıştır. 1960 yılının başlarında beyin göçü kapsamında ABD, Kanada, Avusturalya, Güney Afrika, Almanya, Fransa gibi gelişmiş olan ülkeler beyin göçü almaktadır.

Beyin göçünü ülkemiz açısından değerlendirecek olursak;

Ülkemizden verilen beyin göçü aynı zamanda ülkemizin geleceğini ve gelişimini diğer ülkelere devretmek anlamına gelmektedir. Çünkü beyin göçü sonucunda ülkemizden gelişmiş ülkelere yapılan beyin göçü sonucunda Batılı ülkeler karşılıksız bir şekilde tüm değerlerimize sahip olur.

Beyin Göçü Kavramını Araştırınız Beyin Göçünü Ülkemiz ve Vatanseverlik Açısından Değerlendiriniz Bu Konudaki Yorum ve Görüşlerinizi de Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.