Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Besicilik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Besicilik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Besicilik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Besicilik Bölümü Tanıtımı:

Besicilik programının amacı, büyük ve küçük baş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmektir. Besicilik programına girmek isteyenlerin, biyolojiye ve ekonomiye ilgili, hayvan yetiştirmekten hoşlanan bilişimci kişiler olmaları gerekir.

Programın Amacı: Besicilik programının amacı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların, en üstün verimi elde edecek şekilde yetiştirilmesi konusunda eğitim yapmaktadır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Besicilik programında genetik, tarım ekonomisi, yem bitkileri, hayvan sağlığı ve hijyen, hayvan davranışları, mezbaha tekniği ve et ürünleri hayvansal üretim işletmeciliği, hayvansal ürünlerin pazarlanması gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Besicilik programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili, açık havada çalışmaktan hoşlanan, kirli ve pis kokulu ortamlarda bulunmaktan rahatsız olmayan, bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Besicilik programını bitirenlere “Besicilik Teknikeri” ünvanı verilir. Besicilik teknikerleri çiftliklerde, varsa ziraat mühendisine, yardımcı eleman olarak görev yapar; besiye alınacak olan hayvanların hayvan pazarından satın alınması, beslenmesi, bakımı, sağlıklarının korunması için önlem alınması piyasa isteklerinin ve besi hayvanlarının uygun olduğu zamanlarda hayvanların pazarlanması gibi işleri yürütürler; çalışma ortamı kirli ve pis kokuludur.

Çalışma Alanları: Besicilik teknikerleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığında, belediyelere veya özel kuruluşlara ait hayvan çiftliklerinde, et entegre tesislerinde görev alabilecekleri gibi kendileri hayvan besiciliği yapabilirler.

Besicilik Nedir, Besicilik Ne İş Yapar, Besicilik Maaşları, Besicilik İş İmkanları, Besicilik İş Çalışma Alanları, Besicilik Mesleği Hakkında Bilgiler, Besicilik Bölümünün Geleceği, Besicilik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Besicilik Bölümü Tercih Edilir mi, Besicilik Tanıtımı, Besicilik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Besicilik Mezunları Ne İş Yaparlar , Besicilik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Besicilik İş Bulma Durumu

> Besicilik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz