Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Bertnard Russell Hayatı Biyografisi

Bertnard Russell Kimdir Çalışmaları hakkında bilgi kısaca, Bertnard Russell Hayatı Biyografisi.

1872 senesinin 18 Mayıs gününde doğan Russell, 1970 senesinin 2 Şubat  gününde hayatını kaybedene dek felsefe, matematik, tarih ve toplumsal eleştiri ile uğraşmıştır.

Derinden bağlı olmamak üzere hayatının belli dönemlerinde liberallik, sosyalistlik ve barışçılık yapmıştır. İngiltere’nin Monmouthshire kentinde doğan Russell aristokrat bir ailenin oğludur.

İngilizler arasında 1900’lü senelerin başında yükselişe geçen idealizme başkaldırı hareketinin lideridir. Analitik felsefenin Gottlob Frege ve Ludwig Wittgenstein ile birlikte kurucusu olarak bilinir. Principia Mathematica isimli eserini A. N. Whitehead ile birlikte yayınlamıştır. Felsefenin paradigması olarak kabul gören eseri On Denoting yani İfade Üzerine’dir. Yirminci yüzyılın ileri gelen mantıkçılarından biri olduğu söylenmektedir.

Mantık, matematik, dilbilim, bilgisayar teknolojisi, dil felsefesi, epistemoloti, metafizik ve filozofi onun düşüncelerinden belli miktarlarda etkilenmiştir.

Savaş karşıtı olarak nam salmıştır. Emperyalizmi ve serbest ticareti yani liberalizmi savunmuştur. Barışsever görüşleri sebebiyle Birinci Dünya Savaşı’nda hapis mahkumu olmuştur. Adolf Hitler’in faşizmine ve Stalin’in totalitarizmine karşı çıkmıştır. Vietnam’da Amerika’nın suçunu dillendirmiştir. Nükleer silahsızlanmayı sonuna kadar desteklemiştir. Orta Doğu ülkelerine karşı İsrail’in tavrını yayınladığı bir deklarasyon ile kınamıştır.

Bu düşünceleri ve çabaları ona 1950’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandırmıştır.

.Bertrand-Russell

Bertnard Russell Hayatı Biyografisi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz