Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Bayram ve Törenlerin Sosyal İlişkilerimize Katkıları Nelerdir

Bütün toplumlar, kendilerine onlardan önce yaşamış olan nesiller tarafından aktarılmış birtakım gelenek ve göreneklere sahiptirler. Bu gelenek ve görenekler, her toplumda farklı olmakla birlikte toplumu toplum yapan değerlerdir. Bu gelenekler ve görenekler sayesinde toplumlar kendilerine has özellikler kazanırlar. Örneğin batı toplumlarında cadılar bayramı diye bir kavram varken, müslüman toplumlarda böyle bir anlayış yoktur. Biz bunun yerine ramazan bayramı, kurban bayramı gibi bayramlar kutlarız. Bu sayede kültürler arasındaki farkları görmüş oluruz. Peki bizim kültürel faaliyetlerimiz olan bayram ve törenlerin, bizlerin sosyal ilişkilerine ne gibi katkıları olabilir? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladığımız bu yazıda bulabilirsiniz.

Toplumu toplum yapan değerlerin korunması ve yaşatılması, kültürün yaşaması ve geliştirilmesi açısından önemlidir. Kültür değerlerini yaşatmayan toplumlar, zaman içerisinde birliklerini kaybeder, başka kültürlerin etkisi altında karmaşıklık yaşar, bunun devamında ise yok olurlar. Bayramlar, bizi biz yapan değerler olarak hepimizin çok sevdiği ve önemsediği zamanlardır. Bayramlarda, Türk kültürünün misafirperverlik anlayışına uygun olarak herkes, aile büyüklerini ve akrabalarını ziyaret eder, sohbetler edilir, yiyecek ve içecekler tüketilir. Bu sayede hayat telaşımız içerisinde bazen unutabildiğimiz büyüklerimizle bir araya gelir ve onlarla vakit geçiririz.

Bayramlarda insanlar bir araya gelerek birbirleriyle olan ilişkilerini tazelerler, birbirlerine destek olur ve birbirlerinin sevinçlerini, üzüntülerini, düşüncelerini dinlerler. Bu sayede toplum içerisinde insanların iletişimi yükselir ve daha mutlu, daha huzurlu vatandaşlar haline gelirler. İletişimin iyi olduğu toplumlarda insanlar birbirlerini daha iyi anlarlar ve birbirlerini daha iyi anladıkları için de güçlü bir toplum yapısı oluştururlar. Bu sayede de topluma huzur ve barış hakim olur.

Bayram ve Törenlerin Sosyal İlişkilerimize Katkıları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz