Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Başkasına iyilik bize iyilik, başkasına kötülük bize de kötülüktür

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bize bıraktığı onca güzel miras arasında bir de güzel söz bulunmaktadır. Atatürk, ”Başkasına iyilik bize iyilik, başkasına kötülük bize de kötülüktür. Bu nedenle iyiliği sevmek ve kötülükten kaçınmak lazımdır.” demiştir. Peki bunu söylerken bizlere ne anlatmak istemiştir?

İnsanlar bir arada yaşayan varlıklardır. Bir arada yaşayan bu varlıkların da birbirlerine her daim ihtiyaçları vardır. Hiç bir insan yalnız başına mutlu olamaz. Hepimizin yanında mutlaka sevdiğimiz ve karşılığında sevilmeyi beklediğimiz birisi vardır. Bu, anneniz, babanız, arkadaşınız hatta köpeğiniz bile olabilir. Bu yüzdendir ki mutlu olabilmek için başkalarına ihtiyaç duyan insan, mutlu olmak istiyorsa önce karşısındakini mutlu etmelidir. Mutlu olabilmek ve mutlu edebilmenin formülü ise iyi bir insan olmaktan geçer.

İyilik yapmak demek, kimi zaman bir arkadaşınızın suratına gülümsemek demek bile olabilir. İyilik, sadece yaparak değil, aynı zamanda iyi düşünerek olur. İlk önce kendimize, kendimiz için neyi istiyorsak, çevremizdeki insanlar için de aynısını istemeyi öğretmeliyiz. Cumhuriyetin kuruluşundan önce yaşanan Kurtuluş Savaşı’nda, bir millet, yüz binlerce yokluğa ve imkansızlığa rağmen sadece iyi düşünerek, inanarak ve birbirlerine her türlü fedakarlığı yapacak şekilde destek olarak bu vatanı kurmuşlardır. Öyleyse Atatürk’ün sözünden de yola çıkarak anlayabiliriz ki, insanın başkasına yaptığı bir iyilik, aslında kendisine yaptığı bir iyiliktir çünkü bu iyilik, dönecek, dolaşacak ve mutlaka bir gün o iyiliği yapana geri dönecektir. Aynı şekilde kötülük yapanların da yaptığı kötülük, dönüp dolaşıp yine onları bulacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz