Başkalaşım Nedir Kısaca

Başkalaşım nedir konusunda sizleri bilgilendirmek için bu yazımızı hazırladık.

Başkalaşım canlılarda meydana gelen kimyasal bir olay niteliğindedir diyebiliriz. Eğer bir canlı yumurtasından çıkan yavru değişerek başka bir canlı şeklinde büyüyor ise bu durum başkalaşım olayı sayesinde meydana gelmektedir.

Örneğin; kelebek ve kurbağa gibi canlılar yumurtlama yolu ile ürerler. Bunun sonucunda yumurtalar çıkar ve yumurtadan çıkan yavrular bir süre sonra kademe kademe yapısal olarak değişikliklere uğrar ve ana canlıya dönüşür. İşte bu olaya başkalaşım adı verilmektedir.

Örneğin, kurbağa üreme döneminde başkalaşım olayına girer ve her başkalaşım evresinde farklı farklı değişimler meydana gelir. Öncelikle kurbağanın döllenmiş yumurtaları gelişir ve larvalar meydana gelir. Önce larva haline gelen yumurtalar zamanla iribaş haline gelir. Başkalaşım süreçleri ilerledikçe iribaşın ön ve arka üyeleri gelişmeye başlar ancak daha kuyruğu oluşmamıştır. Bu olayın sonucunda da yavru kurbağa meydana gelir. Başkalaşım olayı ile birlikte değişen yavru yani genç yavru kurbağa bir zaman sonra ergin kurbağa halini alır.

Başkalaşım Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.