Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Barutu Kim Buldu – Barut Ne Zaman Bulundu - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Barutu Kim Buldu – Barut Ne Zaman Bulundu

Barut ne zaman bulundu icat edildi, barutu kim buldu

Barutun en karakteristik özelliği patla­masıdır. Güherçile, kükürt ve kömür tozundan mamul bu patlayıcı, ateşli silahlarda mermiyi gidebildiği kadar öteye fırlatmak maksadıyla kul­lanılır. Yani her eve lazım bir icat değildir.

Peki, böyle öldürmek gibi zararları olan, etra­fa ateşler saçan bu naneyi tarihte ilk kez kimler düşünmüştür, barutu kim bulmuştur? Kim olacak, tabi ki gene Çinliler.

Kendileri M.Ö. 1000 yıllarında ateşi bir savaş silahı olarak kullanmaya başladılar. Bunun dışın­da Doğu ve Batıda da ateş savaş esnasında kul­lanılıyordu. Özellikle Çin ordusunun ateş saçan arabaları vardı ki görmeden tırsmaya değerdi.

Barutun ilk defa kim tarafından bulunduğu kesin kaynaklardan bilinemese de, Avrupa’da ilk bulan kişinin Friburglu bir rahip ve filozof olan Berthold Sahwardz olduğu varsayılmakta­dır. Kimi tarih araştırmacıları ise ilk defa Roger Bacon’un bulduğunu ileri sürerler. Kesin kay­naklara göre ise ilk kez on üçüncü asırda kul­lanılmaya başlanmış, on dördüncü asırda ise topçuluk alanında başrolleri oynamıştır. Kul­lanıldığı ilk savaş ise 1346 yılında İngilizler ve Fransızlar arasında yapılan Cressy savaşıdır.

Barut öyle bir şeydir ki savaşmak ve öldür­mek dışında neredeyse hiçbir yerde kullanılmaz. Ateşli silahların tarihini başlatmış bir ölüm ara­cıdır. Bu kadar zararlı olduğu yetmezmiş gibi bir de bol miktarda çeşidi bulunmaktadır. Yapıldık­ları maddeye, biçimlerine ve gördükleri işe göre isimler alan barutun en eski çeşidi olan kara barut insanlık tarihinin en eski patlayıcısıdır. Avrupa’da 13. yüzyıldan beri bilinip patlatılmaktadır. Bu barut %15 mangal kömürü, %10 kükürt ve %75 potasyum nitrat karışımından elde edil­mekteydi. Bu türü çok tehlikeli bir baruttu ve durduk yere aniden patlayarak birçok kazaya neden oluyordu. Bu yüzden daha bir ehilleşmesi için bu barutun birçok modifıye şekli geliştirildi.

Kara barutun patladığında çok fazla duman bırakması sebebiyle, sanki tek zararı duman çıkar­tıp öksürtmesiymiş gibi dumansız barut bulundu.

Bunun dışında nitrik asidin sülfırik asitle reak­siyona tabi tutulmasıyla elde edilen ve etkisinin adıyla birebir zıt olduğu pamuk barut vardır. Ayrıca bir takım devletlerde sevk barutu olarak kullanılan pamuk barutu artı nitrogliserin ve bir çeşit madeni yağdan yapılan, çubuk biçiminde çift bazlı bir barut olan kordayt barutu mevcut­tur. Bunlardan başka ağızotu barutu, ateşleme barutu, çakıl barutu, çikolata barutu, taneli barut, esmer barut, imla barut, ip barutu, kapsül barut, keskin barut, lağım barutu, makarna barutu, mik­rop barutu, top barutu ve yaprak barutu gibi bir yığın çeşidi vardır. Taklitlerinden bile sakınınız. Barutun icadı hakkında kısaca bilgi verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. cevbz dedi ki:

  küfür etmenin amacı nedir senin

 2. ahmet uçar dedi ki:

  benim adım ahmet uçar ben 5. sınıfa gidiyorum okulum yılmaz çetin orta okulu sınıfta en çok nesibe ile beyzayı seviyorum onu görünce öpmek istiyorum ama bunu beyza ile nesibe okuyorsa yanlış anlamayın ki sizleri arkadaş olarak öpmek ve sevmek istiyorum beyza bunu okuyorsan yahya seni seviyor ve seni öpmek istiyor ama yarın benn dediğimi yapacam sen görecen hani o mücahit şerefsizi var ya onu birgün dövecem amma nezaman bilmiyorum ben seni çok seviyorum aşkitom hadi eyvallah………………………..

 3. ahmet uçar dedi ki:

  bu yorumu okuyanın anasını avradını sikmekten beter ederim okuyanıda sikerim zaten ben ah uh uh ah siz anladınız benimde ismim zaten ahmed uçar

 4. NURCİHAN ŞAHİN dedi ki:

  Madem Çinliler buldu neden CENGİZ HANIN istilalarına karşı koyamadılar?adamların elinde kılıç ve ok altlarında atları.Onlarınsa barutları.Hiç inandırıcı değil barutu ilk Çinliler bulsaydı dünyanın hakimi o yıllarda onlar olurdu.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781