Bambu Nedir Kısaca

Bambu Ağacı Nedir, Bambu Nerede Yetişir

Bambu, Poaceae familyasının Bambusoide- ae altfamilyasından uzun, ağacımsı otların ortak adı. Botanik kaynakçalarında kayıtlı 75’ten fazla cinsine, 1.000’den fazla türüne rastlanırsa da, bazı bitkilere birden fazla ad verilmiş olduğundan bu sayılar çok güveni­lir değildir.

Tropik ve astropik bölgelerden ılıman iklim kuşağına kadar yayılmış olan bambu­ların sayıca ve tür zenginliği açısından en bol bulunduğu yerler Asya’nın güneydoğu­su ile Hint Okyanusu ve Büyük Okyanusta­ki adalardır. Bitkinin, içinde hava boşluğu bulunan odunsu gövdeleri (sapları), kalın bir toprakaltı gövdesinden (köksap) çıkar ve dallanmış demetler halinde büyür. Bu sap­lar genellikle toprağın üstünde yayılıp geli­şerek, başka bitkilerin yaşamasına izin ver­meyecek kadar yoğun bir örtü oluşturur. Sapların uzunluğu 10-15 cm’den başlayıp 40 m’nin üstüne kadar çıkabilir. Şeritsi yaprak­lan saplıdır ve dallardan çıkar; genç şaplar­daki yapraklar ise doğrudan doğruya gövde­den çıkar. Bambu türlerinin çoğu ancak yıllarca büyüyüp üredikten sonra çiçek açabilir.

Mobilya ve ev eşyalarının, balık oltalarının yapımında, ayrıca yapı gereci ve bitki desteği olarak çok kullanılan bambular, yalnızca süs bitkisi olarak ya da toprak kaymalarını önlemek için de yetiştirilir. Bazı türlerin genç sürgünleri pişirilerek sebze gibi yenir. Çeşitli türlerin, özellikle Dendrocalamus strictus ile Bambusa arun- dinacea’nın özü ve lifleri kâğıt ve kâğıt ürünlerinin yapımında kullanılır. D. strictus ve benzer türlerin sert ve dayanıklı saplann- dan bazı ülkelerde baston ve mızrak sapı yapılır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.