Balkan Oyunları Hakkında Bilgi

Sizlere Balkan Oyunları ve Tarihi Hakkında Bilgi aktarımı yapıyoruz.

Balkan Oyunları, Balkan ülkeleri arasın­da yapılan spor karşılaşmalardır. Her yıl başka bir ülkede yapılır. Balkan ülkeleri arasında Olimpiyat Oyunları biçiminde spor karşılaşmaları düzenlenmesini 1928 Amsterdam Olimpiyat Oyunla­rı sırasında Yunan kafilesi başkanı M. Rinopoulos önerdi. Bu önerinin Balkan ülkeleri temsilcileri tarafından benimsenme­si sonucu ilk oyunlar 22-29 Eylül 1929’da Atina’da yapıldı. Önceleri atletizm, futbol, eskrim, güreş ve tenis dallarını kapsayan oyunlar, 1936’dan sonra yalnızca atletizm dalında yapılmaya başladı. Öteki dallardaki yarışmalar da bu tarihten sonra Balkan Şampiyonası adı altında düzenlendi.

Türkiye ilk kez 5-12 Ekim 1930 arasında Atina’da yapılan II. Balkan Oyunlan’na katıldı ve ilk madalyayı 100 m yarışında ikinci olan Semih Türkdoğan kazandı. 1931 Balkan Oyunlan’nda Mehmet Ali Aybar, Enver Aziz Göknil, Semih Türkdoğan ve Hakkı Süslüay’dan kurulu 4 ‘x| 100 m Türk bayrak takımı Türkiye’ye atletizmdeki ilk altın madalyayı getirdi.

II. Dünya Savaşı nedeniyle 1941-53 arasın­da yapılmayan Balkan Oyunları 1954’ten beri düzenli bir biçimde devam etmektedir. Türkiye 1957 ve 1974 dışında yarışmaların hepsine katılmıştır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.