Bahçe Desenli Halı

Bahçe desenli halı, bezemeleri bir bahçeyi andıran İran döşeme halısıdır. Bu halıların ortasında bir dere ve bu dereye dökülen çeşitli büyüklüklerde çaylar vardır. Su yollarının arasına, içinde su kuşları ve balıklar bulunan havuzlar ve adalar yerleştirilmiştir. Havuz ve adaları, çiçek tarhlarını çevrele­yen stilize edilmiş küçük ağaç ve çalılıkların oluşturduğu, genellikle büyük ağaçlarla göl­gelenmiş yollar sarar.

Bahçe desenli halıların ilk ve en iyi örnekleri 16. yüzyıl sonları ve 17. yüzyıl başlarından kalmadır; bunlar Hindistan’da Caipur Müzesi ile İngiltere’de Glasgow Müzesi’nde bulunmaktadır. Kirman’da do­kunduğu bilinen bu halılar, dokuma ve renk açısından vazolu Kirman halılarıyla aynı özellikleri taşır. Bahçe desenli halıların daha sonraki dönemlerde dokunmuş ve daha basit olan bir başka grubunun, İran Kürt halılarına özgü küçük ayrıntıları ve göz alıcı, parlak renkleri vardır. 19. yüzyılın başlarında bazı İran Kürt halılarının görü­nüşü değişmiş, içleri çiçeklerle doldurulmuş dama desenli halılar ortaya çıkmıştır. Daha sonraki dönemlerde dokunmuş bahçe de­senli Kürt halılarının birçoğu, karşılıklı bordür desenlerinin oluşturduğu düzenle­melerle o kadar stilize ve geometrik bir yapıya bürünmüştür ki, bunların Kafkas halısı olduğu sanılmıştır. En ünlü bahçe desenli İran halısı “Hüsrev’in İlkbaharı”, 6. yüzyılda yaşamış bir Sasani kralının sarayı için dokunmuştur. Ama bu halı günümüze ulaşmadığı için edinilen bilgiler efsaneden öteye geçmez.

bahcedesenlihali

 

Bazı Arap yazarlar bu halıyı betimlemişlerse de, yapım tekniğine ilişkin yeterli bilgi yoktur. Bazı Türkmen ve Şirvan kilimleri de bahçe desenli kilim olarak bilinir. Geniş anlamda, Yakındoğu’da yapıl­mış olan her bezemeli -halı ya da kilim aslında kendi üslubu doğrultusunda bir bahçeyi betimler. Halının koşuşan hayvanlarla bezenmiş olması bu görüşü daha da güçlendirir. Bahçe desenli halı nedir özellikleri hakkında bilgi verdik.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.