Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Bafra Ovası Nerede Hakkında Bilgi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Bafra Ovası Nerede Hakkında Bilgi

Bafra Ovası Nerede Hangi İlimizdedir, Bafra Ovası Hakkında Bilgi

Bafra Ovası, Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde yer alan delta ovasıdır. Kızılırmak’ın alüv­yonları ile meydana gelen ovanın kuzeybatı- güneydoğu doğrultusunda genişliği 46 km’dir. En dar yeri 6-7 km olan ovanın uzunluğu, kuzeydeki Bafra Burnu ile güney­deki Derbent köyü arasında 30-32 km ka­dardır. Yüzölçümü 560 km2‘dir. Delta alanı içinde, yükseklikleri yer yer 10 m’yi aşan, hareketli ve hareketsiz kumullar vardır. Deltanın doğusunda, denizden doğal kumul setleriyle ayrılmış lagünler ve bataklıklar bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Balık Gölüdür. Kızılırmak’ın denize karıştığı Baf­ra Burnundan güneye doğru gidildiğinde geniş bir delta düzlüğü ile karşılaşılır. Genel olarak eğimi binde sekiz olmasına karşın, düzlüğün doğu ve batı kıyıları birbirinden farklıdır. Batı kıyıları rüzgarın etkisiyle tü­müyle düzleşmiştir. Buna karşılık doğu kıyı­ları, günümüzde de oluşumunu sürdüren lagünler ve kıyı kordonlarıyla dikkati çeker.

Bafra Ovası, kuzeyden güneye doğru basa­maklar halinde yükselmektedir. Yapılan araştırmalara göre, 0-20 m’lik, 30-35 m’lik, 90-100 m’lik ve 140-150 m’lik olmak üzere dört farklı yükseklik bulunur. Bunlardan en yüksek olanı, Senozoyik (Yakın) Zamanın Tersiyer (Üçüncü) Döneminin Pliyosen Bö­lümünde (y. 7-2,5 milyon yıl önce) oluşan aşınım yüzeyidir. Üstünde akarsularla taşın­mış çakılların bulunduğu bu yüzey daha sonra denizlerin çekilmesiyle parçalanmış, yarılmış ve büyük bölümü ortadan kalkmış­tır. Bunu izleyen deniz gerilemesi sonucu aşınan bölümler yeniden alüvyonlarla dol­muş, daha sonraki deniz gerilemesiyle de bu dolgu parçalanmıştır. Bunu izleyen deniz ilerlemesiyle bugünkü delta oluşmuştur. Deltanın gerisinde, yüksekliği 600-800 m’ye varan ve Kuzey Anadolu Dağlarının kıyı dağları önünde yer alan plato, daha geride de Üst Kretase (Tebeşir) Dönemi (y. 136-65 milyon yıl önce) filişlerinden oluşan 1.000­1.500 m yükseklikteki Kuzey Anadolu Dağ­ları vardır.

Bafra Ovasında, yazlar kısmen kurak, kış­lar ve baharlar yağışlı geçer. Bafra Ovasın­da, kıyıdan 300 m’ye kadar yükselen alanda bodur çalılıklar yaygındır. Bataklık sahada tuzcul bitkiler, kıyı kumullarının üstünde ise tuzcul ve kumlu ortamlarda yetişen sütleğen türleri bulunur. Maki sınırının gerisinde, kırmızı ve kahverengi topraklarda orman başlar. Uzungöl’le deniz arasında 1.400 ha alan kaplayan bir subasar orman vardır. Ovadaki göl kıyıları ile bataklıklar birçok su kuşu için önemli kuluçka ve beslenme alanıdır. Çernek ve Karaboğaz gölleri çevresi burada yaşayan su kuşları için koruma ve üretme alanı olarak ayrılmıştır. Bafra Ovasının en önemli yerleşim merke­zi Bafra’dır. Önemli öbür yerleşim merkez­leri Alaçam ve 19 Mayıs’tır (eskiden Ballı­ca). Sinop-Samsun karayolu boydan boya Bafra Ovasından geçer.

Bafra Ovası Özellikleri Hakkında Bilgiler Verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok beğendim ben

 2. feride dedi ki:

  bu bilgiyi benim için hazırlayanlara teşekkürler. ödevim bitti sayenizde harikasınız

 3. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederim

 4. Elif dedi ki:

  Çok uzatılmış

 5. Akkıllı kız dedi ki:

  Ben ce de Samsunda

 6. Ali dedi ki:

  Evetamam haklısınız sizin dediniz gibi

 7. Ülkem dedi ki:

  Samsun’da biraz fazla uzatmışlar .??

 8. Ülkem dedi ki:

  Samsun’ da biraz fazla uzatmışlar

 9. melis dedi ki:

  çok uzun ama olsun öğretmen daha çok artı verir.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781