Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Aydınlatma Teknolojisinin Gelişimine Katkıda Bulunan Bilim Adamları

Günümüzde aydınlatma basit ampuller ile rahatlıkla sağlanabiliyorken, eski zamanlarda bu imkan hiç kimsede yoktu. Aydınlatma aletine sahip olmak bir yana, 18. yüzyıl İngiltere’sinde halk, sabahları evlerinin aldığı güneş ışığının fazlalığı kadar devlete vergi ödemek durumundaydı. Yanlış duymadınız, ne kadar büyük cam, o kadar çok vergi. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte 1 liraya kolaylıkla satın aldığımız bir ampul, bir gece boyunca bizim aydınlatma ihtiyacımızı karşılayabiliyor. Peki bu gelişme nasıl sağlandı? Aydınlatma teknolojisinin gelişimine katkıda bulunan bilim adamları kimlerdi? Bu soruların yanıtlarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Bu konudaki teknolojik gelişmelerin başlangıcı da pek çok konuda olduğu gibi İngiltere’de oldu. İngiliz bilim adamı Humphry Davy, 19. yüzyılın başlarında İngiliz kraliyet ailesinin de desteğiyle maden ocaklarında grizu patlamalarına karşı kullanılan tel kafesli emniyet lambasını yaptı. Bundan yaklaşık 40 sene sonra, Warren De La Rue, platin gibi çok pahalı bir malzemeyi kullanarak çok işlevsel olmasa da bir ampul icat etmeyi başarmıştır. Aynı yıllarda Joseph Swan adlı bir bilim adamı da yaptığı çalışmalar sonucunda işlevsel ve verimli olan ilk ampulu icat etmeyi başarmıştır.

Elektriğin aydınlatma enerjisine dönüştürülmesindeki en büyük katkı Thomas Edison tarafından yapılmıştır. Edison ilk ampulu icat eden kişi olarak bilinmesine rağmen böyle değildir. Edison, kendisinden önceki yapılan çalışmaları inceleyerek ve bu çalışmalardan çıkarımlar yaparak ampulün işlevselliğini ve verimliliğini kayda değer biçimde arttırmayı başaran bir bilim adamıdır. Günümüzde üretilen dayanıklı ampullerin bilimsel temelini Thomas Ediosn atmıştır. Ayrıca Edison, ilk ampul şirketini kuran insandır. Edison’un kurduğu General Electric şirketi, bir zamanlar Amerika’nın elektrik dağıtımından sorumluydu. Bugün hala faaliyetlerine devam eden firma, elektrik ve bankacılık sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Aydınlatma Teknolojisinin Gelişimine Katkıda Bulunan Bilim Adamları Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Asd dedi ki:

    Çok kötü ?.

  2. Esma dedi ki:

    Öğretmen beğendi sen mi araştırdın dedi evet dedim, inandı enayi :)

Yorum Yaz