Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Atina’daki Demokrasi Anlayışını Günümüzdeki Demokrasi Anlayışı İle Karşılaştırınız

Demokrasi kavramı günümüzde uygulandığı hali alana kadar dünya üzerinde uzun bir yolculuktan geçmiştir. İnsanlık, aslında ona doğuştan verilmiş olan bazı temel hak ve özgürlükler için çok çaba göstermiştir. Hatta bu uğurda birçok insan canını kaybetmiştir. Yaşanan bu olaylarla birlikte bu gün, bizim sahip olduğumuz modern demokrasi anlayışına geçilmiştir. İnsanlık tarihinde ilk demokrasi deneyimleri Antik Yunan şehir devletlerinde görülmüştür.

Antik Yunan şehir devletlerinden birisi olan Atina, demokrasinin en iyi deneyimlendiği yerlerden birisi olmuştur. Bu şehrin vatandaşları, belirli bir yerde toplanarak hep birlikte ülke ile ilgili kararların alınabilmesi için oy kullanırlardı. Günümüzde bile tam anlamıyla uygulanamayan demokrasinin tarihi, bundan 3-4 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Atina halkı, devlet işlerini görüşebileceği bir yerde toplanıyor ve ülkede savaş açma, barış yapma, vergiler gibi kararlar herkesin katılımıyla belirlenerek uygulanıyordu. Ancak bu, herkesin devlette söz söyleme hakkına sahip olduğu anlamına gelmiyordu. Yönetim adına oy kullanabilmek için öncelikle Atina vatandaşı olmak, yirmi yaşın üzerinde olmak, erkek vatandaş olmak ve özgür bir birey olmak şartları aranıyordu. Bu şartlara sahip olanlar oy kullanabiliyor olsa da ülkede yaşayan yabancılar, Atina vatandaşı olan kadınlar ve köle olarak ülkeye getirilen kişilerin yönetimde söz söyleme hakkı yoktu.

Bu noktada incelendiği zaman günümüz demokrasisinde kölelik anlayışı olmadığı için kölelerin oy kullanamaması gibi bir durum yoktur. Ayrıca günümüzde kadınların da seçme ve seçilme hakkı olduğu için yönetimde söz söyleme hakları da vardır. Ancak bundan 3-4 bin yıl öncesinde uygulanmış bir demokratik sistemin bize göre bir artısı vardır ki, o da oy kullanma hakkı olan herkesin devlet ile ilgili alınacak tüm kararlara doğrudan fikrini beyan edebilmesidir. Günümüzde kararları alma hakkı, bizim seçip görevlendirdiğimiz kişilere aittir.

Atina’daki Demokrasi Anlayışını Günümüzdeki Demokrasi Anlayışı İle Karşılaştırınız Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz