Atatürk’ün Spora Verdiği Önem

Atatürk’ün Spora Verdiği Önem hakkında bilgi kısaca.

Atatürk tüm yaşamı boyunca spora büyük önem vermiştir. Spor, onun liderlik özelliklerini koruduğu bir alandır. Genç yaşlarda spora ilgi duymuştur. Daha 1915 senesinde Osmanlı Genç Dernekleri Genel Müfettişliğine atanmıştır ve çok vakit geçmeden hükümete jimnastik derslerinin arttırılması gerektiğini rapor olarak sunmuştur.

Savaş alanında gelişmiş olan milletler spor alanında da gelişmiş milletler idi. Bu konuda şöyle bir hikaye de mevcuttur:

Bir gün bir Türk askeri bir İngiliz askerini yakalar ve orada ne işi olduğunu sorar. İngiliz asker de spor için geldim diye yanıtlar.

Atatürk spora daima önem vermiş ve Türk askerinin de bu konuda gelişmesine ön ayak olmuştur. Kendisinin sporlar ilgili önemli sözleri bulunmaktadır. Yaptığı çalışmalarla sporu her zaman desteklemiş ve çok sevmiştir. Kendisi sporcu  bir liderdir.

indir-222

Atatürk’ün Spora Verdiği Önem Kısa Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

9 yorum

  1. emeği geçenlerin eline sağlık, Atatürk’ün spora verdiği önem kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.